מחקרים

הבנת הקשר בין מחלת לב איסכמית להיפוגליקמיה חמורה - מעקב של 30 שנה

חוקרים מצאו כי הקשר בין מחלת לב איסכמית להיפוגליקמיה חמורה הינו מולטיפקטוריאלי, אך לא תלוי בגיל ובמדדים להערכת סיכון קרדיווסקולרי

03.10.2021, 15:22
יוזמה של תכנית למניעת מחלות לב (אילוסטרציה)
מחלות לב, לונג קוביד. אילוסטרציה

הספרות הקיימת מרמזת כי מצבים של היפוגליקמיה חמורה (SH), עשויים להיות קשורים לאירועים קרדיווסקולריים אך ורק במבוגרים עם מדד סיכון קרדיווסקולרי גבוה (CV-Score).

עם זאת, התשובה לשאלה בדבר קיומו של קשר אפשרי בין כל מצבי ה-SH לתחלואה קרדיווסקולרית טרם נענתה, ולא ידוע האם הדבר תלוי בחומרת הפגיעה הווסקולרית באוכלוסייה של צעירים עם סוכרת מסוג 1 (T1DM) ללא פגיעה מאקרווסקולרית נראית לעין וללא סיבוך מיקרווסקולרי קל עד בינוני.

במחקר שפורסם בכתב העת Diabetes Care, העריכו החוקרים נתונים של 1,441 חולי סוכרת אשר לקחו חלק במחקרי ה-DCCT ו-EDIC (Epidemiology of Diabetes Interventions and Complications, Diabetes Control and Complications Trial) בהם בוצע מעקב אחרי הנבדקים למשך כ-30 שנה.

החוקרים ניתחו את התלות בזמן בין SH לכל אירוע לבבי איסכמי (IHD: מוות, אוטם לבבי לא קטלני/שקט, רה-וסקולריזציה, אנגינה), ובנוסף בחנו את הקשר והאינטרקציות של SH עם מדדי חומרת הפגיעה המיקרו/מאקרווסקולרית ו-IHD.

משך הסוכרת, השלבים במדד ה-DCCT Early Treatment Diabetic Retinopathy Study severity scale (DCCT-ETDRS), מדד ה- Diabetes Complications Severity Index (DCSI) וכן ציוני הCV-scores - שימשו כמדדי מצב הבסיס להערכת חומרת פגיעה מיקרו/מאקרווסקולרית.

במודל ללא אינטראקציות, שתוקנן באופן מינימלי לשליטה בערפלני גיל והמוגלובין מסוכרר (HbA1c), נמצא כי SH היה גורם מובהק ל-IHDי(p = 0.003). SH נמצא כגורם מובהק ל-IHD גם במודלים עם תקנון מלא (P < 0.05).

במודלים שבחנו אינטראקציה, נמצאה מובהקות לאינטראקציה בין SH ומדדים לחומרת סיבוכים מיקרווסקולריים, אך לא נמצאה אינטראקציה מובהקת בין SH ל-CV-score. יחס הסיכונים (HR) ל-IHD על בסיס SH היה גבוה פי 1.19, 1.32 ו-2.21 לכל שנה בה התקיימה הסוכרת, ביחידות DCCT-ETDRS ו-DCSI בהתאמה. בזמן אירוע IHD, כ-15% מ-110 המטופלים עם SH היו בעלי CV-score גבוה.

לסיכום, בקבוצת צעירים עם T1DM ללא סיבוכים מאקרווסקולריים במצב הבסיס, מדדי חומרת פגיעה מיקרווסקולריים משפיעים על האפקט של SH על IHD. הקשר בין SH ל-IHD אינו תלוי בהכרח בגיל מבוגר וציון CV-score גבוה. יחד עם זאת, הקשר שזוהה הינו מולטיפקטוריאלי.

מקור:

Fahrmann, ER et al. Diabetes Care. 2021;44(9):2132-2139. doi:10.2337/dc20-2757

נושאים קשורים:  מחקרים,  סוכרת מסוג 1,  מחלת לב איסכמית,  היפוגליקמיה
תגובות