חדשות

פרופ' יונתן הלוי מונה לתפקיד יו"ר ועדת סל התרופות לשנת 2022

שר הבריאות הורוביץ הודיע על מינוי חברי עדת סל שירותי הבריאות | נשיא "שערי צדק" יעמדו בראש הוועדה בפעם השלישית | תקציב הסל: 600 מיליון שקל, גידול של 50 מיליון שקל בהשוואה לשנה הקודמת

פרופ' יונתן הלוי, יו"ר המועצה הציבורית לתחלואת המוח. "התחלואה הנוירולוגית צפויה להמשיך ולעלות". צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

הרכב ועדת סל שירותי הבריאות לשנת 2022 והעומד בראשה פורסם בסוף השבוע (ה'). שר הבריאות ניצן הורוביץ ושר האוצר אביגדור ליברמן הודיעו על מינוי ועדת סל התרופות שבראשה יעמוד פרופ' יונתן הלוי, נשיא המרכז הרפואי שערי צדק.

השנה יעמוד תקציב סל התרופות על 600 מיליון שקל, גידול של 50 מיליון שקל בהשוואה לשנת 2021, אז עמדה הרחבת הסל על 550 מיליון שקל. גידול דומה נרשם בשנה לפני כן (2020), אז עמד הסל על 500 מיליון שקל. הוועדה צפויה לסיים את עבודתה עד לסוף דצמבר, ובסמכותה להחליט אילו טיפולים רפואיים, טכנולוגיות ותרופות יתווספו לאלה שאותם מממנות קופות החולים.

במשרד הבריאות גיבשו השנה רשימה של כ-414 תרופות ו-66 טכנולוגיות שיובאו להכרעתה של ועדת סל התרופות. ההערכה העולה מרשימה זו היא כי רק כ-100 טיפולים חדשים יינתנו לחולים בשנת 2022.

שר הבריאות הורוביץ מסר עם הודעת מינוי הוועדה: "הזכות לבריאות היא זכות אדם בסיסית, בעלת חשיבות עצומה. לוועדת הסל תפקיד מהותי במימוש הזכות הזו ובעיצוב מערכת בריאות שוויונית ונגישה לכולם. לראשונה מזה שנים, הגדלנו את תקציב סל התרופות וקיבענו אותו בבסיס תקציב משרד הבריאות. הדבר מאפשר להרחיב את היריעה לשנים קדימה ולאשר סבסוד של יותר תרופות להרבה יותר אזרחים שזקוקים להן. אני מאחל הצלחה רבה לחברי הוועדה ובטוח שיעשו את עבודתם ברגישות הנדרשת ובאופן ענייני ומקצועי".

יו"ר הוועדה, פרופ' יונתן הלוי, יליד 1948, שימש בעבר פעמיים כיו"ר ועדת הסל, בשנים 2013, 2014 ו-2017. הוא בוגר המחזור הראשון של הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב (שהחל את לימודיו בארץ) וסיים את הלימודים בהצטיינות יתרה בשנת 1973. הוא שירת ארבע שנים בצבא, התמחה ברפואה פנימית בבית החולים בילינסון, שם שימש כסגן מנהל מחלקה פנימית ובהמשך כמנהל בפועל. את ההשתלמות במחלות דרכי עיכול וכבד עשה באוניברסיטת ייל בארצות הברית. בשנת 1988 הוצע לו לנהל את "שערי צדק" והוא כיהן בתפקיד 25 שנה.

בנוסף, פרופ' הלוי שימש במשך שש שנים יו"ר המרכז הלאומי להשתלות איברים, כיהן כיו"ר הוועדה שהחליטה על הקמת בית הספר לרפואה בצפת ונשא בתפקידים ציבוריים נוספים, את כולם מילא בהתנדבות מלאה.

חברי ועדת הסל לשנת 2020 הם: חיים אורון, שר וחבר כנסת לשעבר, שימש יו״ר הלובי למען הרפואה הציבורית בכנסת; הרב חיים אמסלם, חבר הכנסת לשעבר, יו״ר תנועת עם שלם; ד"ר סוהיר אסדי, מנהלת המחלקה הנפרולוגית במרכז הרפואי רמב"ם; ליאור ברק, סמנכ"ל פיקוח על קופות חולים במשרד הבריאות; איריס גינזבורג, כלכלנית בריאות; חיים הופרט, סמנכ"ל תמחור תקצוב ותכנון (בפועל) במשרד הבריאות; פרופ' שלמה וינקר, ראש חטיבת הרפואה, לאומית שירותי בריאות; פרופ' נטע זיו, הפקולטה למשפטים, נציבת שוויון ומגוון, אוניברסיטת תל אביב.

עוד מונו לחברי הוועדה: ד"ר אסנת לוקסנבורג, מנהלת חטיבת טכנולוגיות רפואיות, מידע ומחקר במשרד הבריאות; ד"ר ניקי ליברמן, הנהלת שירותי בריאות כללית; ד"ר דניאל לנדסברגר, מנהל רפואי, מכבי שירותי בריאות, ד"ר דוד מוסינזון, סמנכ"ל רפואה מקופ"ח מאוחדת; ד"ר גל מרזן, סגנית מנהל המרכז הרפואי ברזילי; עו"ד רויטל סויד, לשעבר חברת כנסת וסגנית יו"ר הכנסת; ד"ר אפרת סיטי, מנהלת המערך הפסיכיאטרי במרכז הרפואי הלל יפה; רועי רייכר, רפרנט בריאות במשרד האוצר; פרופ' יצחק שפירא, סמנכ"ל המרכז הרפואי תל אביב-איכילוב.

שר האוצר ליברמן מסר עם מינוי הוועדה: "שמירה על בריאות כל אזרחי מדינת ישראל היא משימה בחשיבות עליונה, הדבר בא לידי ביטוי בהגדלה של שני מיליארד שקל בבסיס התקציב של משרד הבריאות תוך הגדלה משמעותית של תקציב סל התרופות ומיליארדים נוספים לטיפול במשבר הקורונה וצמצום התחלואה. אני מברך על מינוי חברי ועדת סל התרופות לשנת 2022, החברים בוועדה הם מומחים מצוינים אשר ידעו לבטא ולייצג את כלל האזרחים במדינה תוך שימת לב לחלשים ולחסרי הישע".

נושאים קשורים:  ועדת סל התרופות,  פרופסור יונתן הלוי,  חדשות,  סל התרופות,  שר הבריאות ניצן הורוביץ
תגובות