מחקרים

כדאי להכיר - היפרפלזיה סטרומאלית מיופיברובלסטית של השד

במחקר זה מוצג הדפוס האופייני של היפרפלזיה סטרומאלית מיופיברובלסטית של השד, תהליך שפיר של משתית החלב שעשוי להבהיל קלינאים ולהוביל לפרוצדורות פולשניות מיותרות

21.09.2021, 15:42

היפרפלזיה סטרומאלית מיופיברובלסטית (MSH) הינה השם המוצע לפרוליפרציה של תאי כישור שפירים של משתית החלב (mammary stroma), שמעורר לא פעם חשש קליני ורדיוגרפי ממסה או תהליך ממאיר.

במחקר שפורסם בכתב העת Modern Pathology בחנו החוקרים את המאפיינים ההיסטו-פתולוגיים של עשרה מקרי MSH. בכל המקרים הייתה תוצאה חריגה בבדיקת ממוגרפיה בהתייצגות. גיל הנבדקות נע בין 24 ל-67 שנים, ושבע מתוכן היו מתחת לגיל 50.

ההיבט ההיסטופתולוגי הבולט ביותר בדגימות היה פרופליפרציה של תאי כישור במראה שפיר בתוך המשתית האינטרה-לובולארית.

הדפוס הנפוץ ביותר היה פרוליפרציה מפושטת של תאי כישור קומפקטיים עם אזורים של הדגשה פרי-לובולארית או פרי-דוקטאלית. לא נצפו פעילות מיטוטית או אטיפיה. תאי הגידול היו חיוביים ל-CD34 ו-SMA ושליליים לקולטן האסטרוגן, בטא-קטנין ו-p63.

במקרה אחד בלבד נמצא נגע מקושר שהיה עשוי להסביר את החריגה הממוגרפית. בארבע מקרים בוצע מעקב, שהיה ללא אירועים מיוחדים.

ל-MSH יש חפיפה במספר תכונות לדפוס הפסיקולרי של היפרפלזיה סטרומאלית פסאודו-אנגיומטית (PASH), וככל הנראה ישנו קשר בין השתיים. עם זאת, MSH שונה מ-PASH בכך שהיא אינה מדגימה מבנים פסאודו-וסקולריים, והיא מערבת בעיקר את המשתית הפרי-לובולארית.

הכרה של דפוס היפרפלזיה זה תמנע חוסר התאמה בין ממצאים פתולוגיים לרדיולוגיים, ותמנע ניתוחים וביופסיות מיותרות.

מקור: 

Khan, F et al. Modern Pathology. 2021 Oct;34(10):1860-1864.doi: 10.1038/s41379-021-00834-6

נושאים קשורים:  מחקרים,  היפרפלזיה,  היסטופתולוגיה,  ממוגרפיה
תגובות