חדשות

התנגדות להכשרה מזורזת של רופאים שיפקחו על מניעת זיהומים בבתיה"ח

בהסתדרות הרפואית ובאיגוד למחלות זיהומיות יוצאים נגד יוזמת משרד הבריאות להכשיר בהליך מזורז רופאים שיפקחו על מניעת זיהומים בבתי החולים: "משרד הבריאות חוצה קו אדום"

פרופ' גליה רהב, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות ב"שיבא", יו"ר האיגוד למחלות זיהומיות בהר"י. "זו סכנה לבריאות הציבור". צילום: יוסי אלוני/ פלאש 90

יו"ר ההסתדרות הרפואית פרופ' ציון חגי ופרופ'  גליה רהב, מנהלת המחלקה למניעת זיהומים במרכז הרפואי שיבא, המשמשת גם כיו"ר האיגוד למחלות זיהומיות בהר"י, פנו במכתבים לשר הבריאות ניצן הורוביץ ולמנכ"ל המשרד פרופ' נחמן אש, ובהם התריעו נגד מהלך שיוזם משרד הבריאות להכשיר בהליך מזורז רופאים שאינם מומחים למחלות זיהומיות כדי שיפקחו על מניעת זיהומים בבתי החולים. לעמדה נגדית זאת גם הצטרפו האיגוד לרופאי בריאות הציבור ויו"ר המועצה המדעית בהר"י. כך דיווח הבוקר (א') רן רזניק ב"ישראל היום". 

בדיווח נמסר כי פרופ' חגי רואה ביוזמת משרד הבריאות "מהלך המצטייר כניסיון לפעול במחשכים ולהוציא לפועל שינוי בעל השלכות דרמטיות על ניהול המאבק בקורונה ובמחלות זיהומיות בכלל".

ההחלטה של משרד הבריאות לאשר בהליך מזורז, לאחר הכשרה והתמחות מקוצרים בהרבה ולמנות על ידי המרכז הארצי למניעת זיהומים ועמידות לאנטיביוטיקה, בניהולו של פרופ' יהודה כרמלי, רופאים שאינם מומחים במחלות זיהומיות הובררה מתוך הוראות חוק חדשות המסדירות תקצוב מיוחד בהיקף של כ־50 מיליון שקל המועבר לבתי החולים על פי מידת הצלחתם במניעת זיהומים.

פרופ' חגי מצוטט בדיווח: "משרד הבריאות מוביל מהלך המבקש לסמן 'וי' סביב הצורך במניעת זיהומים תוך עקיפת כל הגורמים המקצועיים ובהם האיגוד הישראלי למחלות זיהומיות, איגוד רופאי בריאות הציבור והמועצה המדעית. במקום לחזק את המומחים למחלות זיהומיות ולתמרץ את המקצוע כך שיגבר הביקוש אליו בקרב מתמחים צעירים - המשרד יכשיר רופאים שאינם מומחים למחלות זיהומיות כמי שיפקחו על מניעת זיהומים בבתי החולים... מבחינתנו, מדובר בקו אדום שלא נרשה לחצות אותו בשום אופן. על סטנדרטים רפואיים ומקצועיים לא נסכים להתפשר לעולם, ואין לי ספק שגם שר הבריאות יבין שמישהו פה התבלבל".

פרופ' רהב צוטטה בדיווח:  "לא ייתכן שמעכשיו אדם אחד יחליט מיהו מומחה למניעת זיהומים בבתי החולים. זו סכנה לבריאות הציבור, זה יפגע במאבק במגיפה ובקבלת החלטות שעלולה לפגוע בחיי הציבור ובשלומו. אמות המידה וההנחיות לטיפול בקורונה יצאו בארץ מהמומחים למחלות זיהומיות, ולא שמענו את היחידה הארצית למניעת זיהומים בנושא הזה".

עוד דווח כי המועצה המדעית של הר"י דחתה כבר בדיון מיוחד את בקשת משרד הבריאות לאשר את ההתמחות הזאת בהליך מזורז. הדיון במועצה המדעית התבצע לבקשת פרופ' כרמלי ועוד תשעה מנהלי יחידות למניעת זיהומים בבתי חולים שונים. בפנייתם הודגש שיש צורך בהכשרה מסוג זה בעשור הקרוב כאשר הרופאים שיעברו אותה יעסקו בתחום מניעת זיהומים כמקצוע עיקרי. אלא שפרופ' רהב טוענת  ש"זה מהלך לא חוקי המנסה לעקוף את הליך ההכשרה של  הרופאים. לא ייתכן שמומחה במניעת זיהומים יהיה רופא שיתמחה חצי שנה בלבד ברפואה פנימית ובמחלות זיהומיות. איך ייתכן שמומחה לבריאות הציבור, שלא התמחה כלל ברפואה פנימית או במחלות זיהומיות, יעסוק בעמידות של חיידקים ובטיפול אנטיביוטי?".

תגובת משרד הבריאות: "מנכ"ל המשרד לומד את הנושא לעומקו. נקבעה פגישה עם יו"ר המועצה המדעית במסגרתה יידון גם קידום הנושא החשוב הזה".

נושאים קשורים:  מניעת זיהומים,  משרד הבריאות,  פרופ' ציון חגי,  פרופ' גליה רהב,  מחלות זיהומיות,  חדשות
תגובות