חדשות

התגלה אלמנט נוסף במנגנון הגורם ללוקמיה מיאלואידית כרונית

במחקר חדשני שנערך באוניברסיטה העברית על דוגמאות דם של חולים ומחלימים מלוקמיה, נמצאו רצפי גנים הגורמים להתפתחות מחלה | הגילוי עשוי להוביל לפיתוח תרופות עתידיות למניעת לוקמיה

ד"ר מעיין סלטון, הפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית. "העבודה שלנו מקדמת את ההבנה של מנגנון עריכת הגנים ומובילה לגילוי תהליכים שמשתבשים בסרטן"

במחקר שהתפרסם לאחרונה בכתב העת NAR Cancer ונערך בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית, התגלה מנגנון חדש שגורם לסרטן דם מסוג לוקמיה מיאלואידית כרונית, שהוכיח כי הרצפים המקדמים גם מייצרים חלבון שפעיל ביצירה של כלי הדם ולכן גורם לסרטן להתקדם בצורה מהירה ואלימה יותר. בעזרת הבנה של תהליכים אלה, ניתן יהיה לשלוט גם בהתפתחות של אותם כלי דם ובכך גם לשלוט בהתפתחות של המחלה עצמה.

בתהליך עריכת הגנים בגופנו, גנים מתפתחים כדי לייצר חלבונים שונים המתאימים לתפקיד של התא. לעתים התהליך משתבש ואז גן תקין יכול לייצר חלבון בעל פונקציה שמקדמת מחלות כמו מחלת הסרטן. בשנים האחרונות התגלה שרצפים מרוחקים מהגן יכולים להשפיע על הגן ובכך לגרום לתקלות. אזורים אלה בדנ"א נקראים ״רצפים מקדמים״ והם בעלי יכולת להשפיע על כמויות החלבון שייווצרו ממנו. שינוי במבנה של הרצפים המקדמים עלול לגרום לפעילות יתר של תאים סרטניים וליצירה של כמויות גבוהות של חלבון שיגרמו לתאים להתחלק במהירות וכך להגביר את התקדמות המחלה.

עורכי המחקר שנערך במעבדה של ד''ר מעיין סלטון על ידי הסטודנטית שרה דהן ובשיתוף פעולה עם ד''ר שלמה אליאס, רופא בבית החולים הדסה עין כרם, מדווחים כי הגילוי התאפשר הודות לדוגמאות דם של מחלימים מלוקמיה שנבדקו תוך כדי המחלה ולאחר ההחלמה ממנה. במהלך כחצי שנה נלקחו מספר דגימות מ-12 חולי לוקמיה בשלבים שונים של המחלה, עד להירפאות ממנה. החוקרות התמקדו בתהליכי השינוי של גן ספציפי, בעל השפעה מכריעה על הצורה שבה המחלה מתפתחת- הגן עוזר ליצירה של כלי דם בתוך מוח העצם ובכך תורם להפצת המחלה בכל חלקי הגוף.

ד"ר סלטון סיכמה: ''עריכה של גנים היא תהליך חשוב בכל התאים בגופינו אשר מתבצעת באופן טבעי. העבודה שלנו מקדמת את ההבנה של מנגנון העריכה של הגנים ומובילה אותנו לגלות את התהליכים שמשתבשים בסרטן. בעתיד הבנה זו יכולה לעזור לנו למצוא תרופות שיעצרו גדילה של תאים סרטניים''.

נושאים קשורים:  ד"ר מעיין סלטון,  לוקמיה,  האוניברסיטה העברית,  מחקר ישראלי,  חקר הסרטן,  חדשות
תגובות