COVID-19 בישראל

החל מבצע הבדיקות הסרולוגיות בקרב יותר ממיליון ילדים בישראל

הערכה בקרב מומחים: תתגלה תחלואה סמויה רבה בקרב ילדים שנדבקו בקורונה אך לא הציגו תסמינים | מ"מ יו"ר הר"י דורש לדחות את פתיחת שנת הלימודים ל-1 באוקטובר

בדיקה סרולוגית לילדים. צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

מבצע הבדיקות הארצי לאיתור נוגדנים לקורונה - הבדיקות הסרולוגיות - בקרב 1.4 מיליון בני 12-3 החל הבוקר (א') בערים וביישובים רבים. מספרר עמדות הבדיקה בכל עיר או ישוב הוא בהתאם לגודל האוכלוסיה המקומית. בירושלים, למשל, יופעלו 15 עמדות, ביחס של 1 ל-58 אלף, בחיפה 14 ובתל אביב יופעלו עשר תחנות, ביחס של 1 ל-47 אלף תושבים. ברוב הרשויות מופעלות בין 1 ל-4 עמדות.

המבצע נועד לבדוק  בעיקר את שיעור התחלואה האמיתי, הסמוי וגם שיעורי ההחלמה הסמויים, מאז פרוץ המגיפה בישראל לפני יותר משנה וחצי ולספק מידע לקראת פתיחת שנת הלימודים המתוכננת ל-1 בספטמבר.

עם זאת לפי דיווח מאת עידו אפרתי ב"הארץ", אחד המומחים במערך הבדיקות הסרולוגיות העריך כי מספר הילדים שנדבקו בנגיף כפול מזה שבנתונים הידועים. הוא מסר כי בפיילוט שבוצע בשבוע שעבר בעשרה ישובים ושכונות של החברה החרדית, לקראת הזנקת המבצע הארצי, עלה מתוך מדגם של כ-35 אלף בדיקות כי שיעור התחלואה הסמויה בקרב הנבדקים הגיע לכ-20%.

על פי הערכה נוספת שיעורי התחלואה הסמויה באוכלוסיה החרדית גבוהים אף יותר מאשר באוכלוסיה הכללית. ההסבר לכך: צפיפות מגורים, חוסר הקפדה על ההנחיות, שיעורי התחסנות נמוכים וריבוי ילדים שככל הנראה נדבקו ולא הציגו תסמינים. לפיכך, ההנחה היא שבאוכלוסיה הכללית שיעור הנדבקים בקורונה שייחשפו בבדיקות הסרולוגיות יהיה נמוך יותר.

פרופ' ליטל קינן-בוקר, מנהלת המרכז הלאומי לבקרת מחלות, אמרה: "הציפיות מהסקר הסרולוגי גבוהות במיוחד, בשל היקפו חסר התקדים וגם בשל הזמן שחלף מתחילת המגיפה. הסקר נחוץ ובעל השלכות מעשיות חשובות מאוד שיכולות לצמצם ולמנוע בידוד ילדים והורים וסגירת כיתות". היא סבורה שמעת לעת יהיה צורך לבצע סקרים קטנים מקומיים מסוג זה, כחלק משגרת החירום ולשם קבלת נתונים ברורים על הדבקות לא ידועות. "כל הסקרים", לדבריה, "הם אנונימיים".

רעיון נוסף שעומד בבסיס המבצע הנרחב: חשיפת תחלואת עבר סמויה תאפשר לחלק לא מבוטל מהילדים שבקבוצת הגיל שאינם עומדים כיום בקריטריונים לקבלת חיסון ושיתגלו בבדיקות בהתאם לרמת הנוגדנים בדמם, ליהנות ממעמד של מחלימים וכך לזכות בתו ירוק וגם להיות פטורים מבידוד ומבדיקות תכופות לפרק זמן ממושך.

לצורך המבצע גייס פיקוד העורף כ-6,000 אנשי מילואים כדי לסייע לרשויות המקומיות. יופעלו  כ-1,400 צוותים לביצוע הבדיקות המהירות באמצעות דקירה באצבע, כאשר התוצאה מתקבלת בתוך 15 דקות.

ד"ר זאב פלדמן: "לדחות את שנה"ל כדי לייצר אפקט משלים לחיסון השלישי"

היום אחר הצהריים יתכנס קבינט הקורונה כדי לקבל החלטה סופית בנוגע למועד פתיחת מוסדות החינוך ולאשר את מתווה החזרה ללימודים הכולל בדיקות ומאמץ לחסן בשעות הלימודים כמה שיותר בני 12-15 שטרם חוסנו.

עדיין יש גם בין השרים מתנגדים לפתיחת שנת הלימודים בעוד עשרה ימים וממשיכים לדבוק בעמדתם שיש לדחות זאת עד לאחר החגים, כלומר עד 1 באוקטובר. הצעה אחרת: לפתוח את שנת הלימודים באיחור קל.

בסוף השבוע הביע בנושא זה את דעתו ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה ומ"מ יו"ר הר"י, מנהל היחידה לנוירוכירורגיה ילדים ב"שיבא": "יש לדחות את תחילת שנת הלימודים ל-1 לאוקטובר, כדי לסייע למתן את ההדבקות ואת העלייה הנמשכת במספר החולים הקשים ולייצר אפקט משלים לחיסון השלישי וכל זאת עוד בטרם נפתחה שנת הלימודים. כיום 95,000 תלמידים ו-6,800 מורים וגננות מושבתים עקב תחלואה ובידודים. 37% מהמאומתים הם ילדים ובני נוער עד גיל 18. תארו לעצמכם מה יקרה כשתיפתח שנת הלימודים?".

ד"ר פלדמן קרא לגורמי המקצוע "לדחות את פתיחת שנת הלימודים בחודש ולנצל את הזמן הזה להרחבת מבצע החיסונים הלאומי. האפקט הסינרגטי", לדבריו, "יכול לשנות את תמונת המצב של התחלואה הקשה".

כמו כן מסר ד"ר פלדמן כי נכון לסוף השבוע היו מאושפזים 32 ילדים, מהם ארבעה במצב קשה. "אנחנו זקוקים להקצאה מיידית של כל אדם לצוותים הרפואיים. כל המתנה מיותרת תעלה בחיי אדם. חצינו את רף 600 המאושפזים במצב קשה ואת רף 1,000 המאושפזים. עוד ועוד מחלקות קורונה נפתחות, עוד ועוד מחלקות פנימיות נסגרות. 104 מיטות טיפול נמרץ מופנות לטיפול בחולי הקורונה ואלו הן 104 מיטות שלא יכולות לשרת חולים אחרים הזקוקים לניתוחים או לחולים הסובלים מ'סתם' מחלות קשות אחרות. כבר עכשיו מנוטרלים גם מעל ל-1,600 עובדי מערכת הבריאות עקב תחלואה או בידוד, ובהם יותר מ-200 רופאות ורופאים".

מעבר להרחבת מתן החיסון השלישי לכלל האוכלוסיה, ד"ר פלדמן קורא לראש הממשלה ליישם באופן מיידי ולא מדורג את תכניתו להעלאת ספיקת מערכת הבריאות על ידי הקצאה מיידית של 770 מיטות אשפוז כללי, 1,000 מיטות גריאטריות, 300 תקני רופאות ורופאים ו-1,500 אחיות ו"לאפשר לנו להכשיר את הצוותים מבעוד מועד כדי לטפל בכלל חולי ישראל. בואו לא נחכה עד שיקרה אסון, צריך לגייס את הלוחמים והלוחמות לפני שנגיע לקטסטרופה".

היום גם ייכנסו לתוקף הגבלות שונות, בין השאר: ההתקהלויות באולמות ובגני אירועים הוגבלו ל-500 איש בשטח פתוח ול-400 במקום סגור. נופשים במלונות יוכלו להציג תוצאה שלילית בבדיקת מטוש רגילה (PCR) שתהיה תקפה למשך כל החופשה ולא ל-72 שעות בלבד. ילדים בני 12-3 ומנועי חיסון זכאים לעבור בדיקת PCR בקופות החולים או בתחנות פיקוד העורף, ללא תשלום. כל האחרים יידרשו לשלם עבורן.

נושאים קשורים:  ד''ר זאב פלדמן,  בדיקות סרולוגיות,  תחלואה סמויה,  שנת הלימודים,  חדשות,  פרופ' ליטל קינן־בוקר,  קורונה,  19-COVID
תגובות