חדשות

יו"ר איגוד הרדיולוגיה מתריע: "חסרים 250 רדיולוגים בישראל"

פרופ' אילן שלף קורא לשר הבריאות להציל את מערך הדימות בבתי החולים וטוען כי קיימת הזנחה רבת שנים של מקצוע הרדיולוגיה: "יש לזה השלכה ישירה על איכות החיים ותוחלת חיי האזרחים"

פרופ' אילן שלף, יו"ר איגוד הרדיולוגיה. "הגדלת מספר הרדיולוגים היא תהליך ארוך"

יו"ר איגוד הרדיולוגיה בהר"י, פרופ' אילן שלף, מנהל מכון הדימות במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה ומשנה לדיקן הפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, פנה אתמול (ב') לשר הבריאות ניצן הורוביץ בקריאה להציל את מערך הדימות בבתי החולים בישראל. להערכת גורמי המקצוע, חסרים כיום בישראל לפחות 250 רדיולוגים.

פרופ' שלף ציין במכתבו, שנשלח עם העתק לראש הממשלה ולמנכ"ל משרד הבריאות, כי מקצוע הרדיולוגיה "מהווה את אחת התשתיות החשובות עליהן בנויה הרפואה המודרנית, אולם הוא סובל בישראל מהזנחה רבת שנים".

עוד הדגיש פרופ' שלף במכתבו את חשיבותם של מרכזי הדימות בבתי החולים – "מעין מערכת עצבים מרכזית", כפי שכינה זאת, "הנותנת מענה לכלל המקצועות ברפואה, מלידה ועד המוות, מפנימית ועד כירורגית, מרפואה מונעת דרך רפואה דחופה ועד רפואה אונקולוגית".

"אמנם הרדיולוגים פועלים מאחורי הקלעים והחולים לא תמיד רואים אותנו, אך הרופאים של כל אותם חולים זקוקים לנו על בסיס יומי, לצורך אבחנה, טיפול ומעקב. לא לחינם נקראנו: 'רופאי הרופאים'", ציין. "איכות הרפואה שמקבלים אזרחי המדינה תלויה מאוד באיכות הרדיולוגיה", הוסיף פרופ' שלף. "להזנחתה יש השלכה ישירה על איכות החיים ותוחלת חיי האזרחים. איכות ומהירות הפענוח בעלות משמעות לא פחותה מזמינות התורים ומיקומם בארץ. יש לכך השלכות ישירות על חיי אדם".

"אנו זקוקים לעזרתך", פנה פרופ' שלף לשר הבריאות, "ולעזרת משרדך על מנת לשמור על האיכות הגבוהה של עבודתנו, שכבר היום הולכת ונשחקת".

כיום עובדים בישראל כ-500 רדיולוגים, אך קיים מחסור של כ-250 נוספים. "מחסור זה הוגדר על ידי בדיקה של גורם חיצוני מקצועי שלא היה קשור לאיגוד הרדיולוגיה. המחסור מתפרס על פני כל הארץ, הן בבתי החולים הגדולים, אבל המחסור קיצוני בבתי החולים בפריפריה", מציין שלף. "לצד תוספת המכשור שאישרה הממשלה באחרונה למערך הרדיולוגי בארץ  - שישה מכשירי MRI חדשים – חייבים לאשר גם תקנים למי שיפעיל ויפענח את ההדמיות, אחרת יישארו חסרי תוחלת ולא תהיה בכך השפעה על קיצור התורים".

נושאים קשורים:  איגוד הרדיולוגיה,  פרופ' אילן שלף,  חדשות,  שר הבריאות,  פריפריה,  דימות,  בתי חולים
תגובות
אנונימי/ת
18.08.2021, 19:14

תנו תקנים ולא רק לרוסים

אנונימי/ת
18.08.2021, 20:15

ע"פ 2 מחקרים אמריקאים החיסונים של מודרנה נמצאו יעילים מפייזר במניעת הדבקה פי 2, ועדיין מפמפמים רק את פייזר.. לא ברור למה..

18.08.2021, 23:23

חסרים גם רנטגנאים שהם אלה שמבצעים את הבדיקות עצמן.
הרנטגנאים הם אלה שמבצעים בפועל את כל צילומי הרנטגן של כל בתי החולים, את כל בדיקות הC. T של החולים, את בדיקות ה M. R. I, האולטרה סאונד, טיפולי הרדיותרפיה הטיפוליים והאבחנתיים ועוד ועוד.
אף מרפאה או בית חולים לא יכול להתקיים בלעדיהם אך משרד הבריאות ממשיך לא להתייחס למצוקת המקצוע

פרופ' אילן שלף שכח לציין איך יראה שרות ההדמיה בארץ אם יפסיקו את שרותי השב"ן ואת שרותי ההדמיה הפרטיים. אז יקרוס מערך ההדמיה בישראל לחלוטין

אנונימי/ת
19.08.2021, 08:17

המשכורת הביזיונית שהקופות משלמות לרדיולוגים היא היא הסיבה האמיתית.הקופות כולם נצלו את העובדה שהרדיולוגים וגם הטכנאים חסרי שיניים כח העומדים בראשם שבעים כדי לעשוק את כל העוסקים בתחום