מחקרים

הימצאותן של אנדומטריומות במקביל לאנדומטריוזיס חוץ-שחלתי והידבקויות

במחקר זה נמצא כי במקרים של אנדומטריומות חד-צדדיות לא היה קשר בין גודל הנגע להימצאות הידבקויות בטפולות

15.08.2021, 17:29

מטרת המחקר הייתה לתאר מהלך מחלה במסגרתו ישנם נגעים של אנדומטריומות במקביל לנגעים של אנדומטריוזיס צפקי והסננות עמוקות של אנדומטריוזיס, וכן לצד הידבקויות.

החוקרים ביצעו מחקר רטרוספקטיבי מבוסס הקצאה אקראית. מטופלות עם אנדומטריומה אשר טופלו בבית חולים אוניברסיטאי ב-Cologne בין ינואר 2014 לאוקטובר 2019 נכללו במחקר. סך הכל השתתפו בו 1,054 מטופלות. 310 תיקים רפואיים נבחרו באופן אקראי והנתונים בהם עברו אנליזה.

תוצאות המחקר הראו כי 2.3% מהמטופלות היו עם נגעים של אנדומטריומה בלבד. מתוך כלל אוכלוסיית המחקר, 250 (80%) היו עם אנדומטריוזיס צפקי, 43.2% (134) היו עם הסננה עמוקה של נגעים ו-118 (38%) היו עם נגעים בצפק ועם הסננת נגעים עמוקה במקביל. בנוסף, החוקרים מצאו כי במקרים של אנדומטריומות חד-צדדיות לא היה קשר בין גודל הנגע להימצאות הידבקויות בטפולות. כמו כן, סיכון מוגבר של חדירה למבנה ה-Douglas היה קשור לגודל האנדומטריומות במקרים של נגעים חד-צדדיים. במקרים של אנדומטריומות דו-צדדיות, הסיכון להידבקויות מורכבות לא היה תלוי בגודל האנדומטריומות וכן היה גבוה בהשוואה לנגעים חד-צדדיים (חדירה לדוגלאס ב-31.5% לעומת 16%, הדבקויות דו-צדדיות בטפולות ב-45.2% לעומת 21.1%). הידבקויות חד צדדיות בטפולות נמצאו רק ב-13.7% מהמקרים שהיו עם אנדומטריומות דו-צדדיות.

החוקרים סיכמו כי אנדומטריומות מהוות אתגר רפואי משמעותי במרפאות הגינקולוגיות. על פי החוקרים יש לקחת בחשבון כי אנדומטריומות בדרך כלל מופיעות לצד אנדומטריוזיס צפקי וכי טיפול ניתוחי עשוי להיות יעיל. יחד עם זאת, החוקרים כתבו כי הידבקויות ונגעים המוסננים לעומק יכולים לסבך מהלך של טיפול ניתוחי. הופעה מקבילה של נגעים חוץ-שחלתיים והידבקויות נצפו בעיקר במקרים עם אנדומטריומות גדולות ודו-צדדיות. על בסיס המסקנות הללו, החוקרים טענו כי טיפול ניתוחי במחלה זו צריך להיות מבוצע על ידי מנתח מנוסה.

מקור: 

Elvin Piriyev  et. al (2021) EJOG DOI: https://doi.org/10.1016/j.ejogrb.2021.05.044

נושאים קשורים:  מחקרים,  אנדומטריומה,  אנדומטריוזיס
תגובות