מחקרים

האם מבחן HINE עשוי לנבא עיכוב התפתחותי בפגים ללא שיתוק מוחין?

חוקרים השוו בין הציונים במבחן HINE של תינוקות שנולדו טרם המועד לציוני ה-MDI בהערכה קוגניטיבית בגיל שנתיים, ומצאו כי מלבד שיתוק מוחין, מבחן HINE מנבא בצורה טובה גם עיכוב קוגניטיבי

במחקר שפורסם בכתב העת Developmental Medicine & Child Neurology בדקו החוקרים את היכולת של מבחן המרסמית' (Hammersmith Infant Neurological Examination - HINE) לזהות ביצועים קוגניטיביים אופייניים ועיכוב בביצועים, בקרב אוכלוסייה גדולה של תינוקות שנולדו טרם המועד, עם או ללא שיתוק מוחין (CP).

החוקרים ערכו מחקר רטרוספקטיבי בו נערך מעקב אחר פגים שעברו מבחני HINE חוזרים בגיל 3 עד 12 חודשים. כשהגיעו הילדים לגיל שנתיים, הם עברו הערכה קוגניטיבית באמצעות מדד ה-Mental Development Index (MDI; מתוך המהדורה השנייה של Bayley Scales of Infant Development) בנוסף, הילדים קיבלו אבחנה של שיתוק מוחין במידת וענו על הקריטריונים לכך, יחד עם קביעת חומרת השיתוק.

כל הילדים סווגו כבעלי מאפיינים קוגניטיביים תקינים / עיכוב קל, או כבעלי עיכוב משמעותי (MDI <70) ושיתוק מוחין.

חישוב של התוקף של היכולת של ציוני HINE לחזות עיכוב משמעותי בביצועים הקוגניטיביים, חושב באמצעות ציוני סף ספציפיים בהתאם לגיל בזמן ההערכה הקוגניטיבית.

במחקר נכללו 1,229 תינוקות שנולדו בגיל הריון של 25-36 שבועות (גיל ממוצע 34.9 שבועות, סטיית תקן 2.3), מתוכם 646 בנים, ו-583 בנות. מתוכם, 1,108 לא פיתחו שיתוק מוחין, 891 היו בעלי ציון MDI שהתאים למצב תקין / עיכוב קל, ו-217 היו בעלי ציון MDI נמוך מ-70. מתוך 121 התינוקות שפיתחו שיתוק מוחין, ל-28 היה ציון MDI המתאים למצב תקין, ל-27 היה ציון המתאים לעיכוב קל, ו-66 היו בעלי ציון נמוך מ-70.

ציוני ה HINE היו בעלי רגישות וסגוליות טובים לזיהוי עיכוב משמעותי בביצועים הקוגניטיביים בתינוקות ללא שיתוק מוחין, בפרט לאחר 3 חודשים. בקרב התינוקות שפיתחו שיתוק, הציון היה מקושר לרמתם הקוגניטיבית.

לסיכום, מבחן המרסמית' מספק מידע אודות הסיכון לעיכוב בביצועים הקוגניטיביים בקרב תינוקות שנולדו טרם המועד, עם ובלי שיתוק מוחין.

מקור:

Romeo, DM et al. Developmental Medicine and Child Neurology. 2021 Aug;63(8):939-946. doi: 10.1111/dmcn.14768.

נושאים קשורים:  מחקרים,  עיכוב קוגניטיבי,  שיתוק מוחין,  פגים
תגובות