COVID-19 עולמי

מומחה אמריקאי לביו-אתיקה: יש הצדקה מוסרית לחייב בחוק להתחסן

פרופ' פיטר סינגר משווה בין חובת חגורות בטיחות ברכב לבין חובת ההתחסנות וסבור כי ראוי לחייב בחוק חיסונים נגד קורונה

חיסון לקורונה. צילום: נעם ריבקין פנטון/ פלאש 90

פרופ' פיטר סינגר, מומחה לביו-אתיקה מאוניברסיטת פרינסטון בבוסטון, סבור כי חובת חיסונים מוצדקת ואף מוסרית משום שלא-מתחסנים מסכנים את כלל הציבור. על עמדתו זו דיווח בתחילת השבוע היומון Mail and Globe.

סינגר הביע ספקות לגבי יעילות ההסברה מצד אנשי רפואה המופיעים בתקשורת וקוראים לציבור להתחסן. הוא הצביע על כך שכאשר הוחלט עעל חובת חגירת חגורות בטיחות בחקיקה, שיעור החוגרים עלה עד כדי 95% ו"אם מוצדק לחייב בחגורות בטיחות משום שהן מגנות על הנהגים ועל הנוסעים ברכב, קל וחומר שראוי לחייב בחוק חיסון נגד קורונה או לפחות להטיל הגבלות על לא-מחוסנים: למנוע מהם כניסה לכל מקום שבו הם עלולים להדביק אחרים במקרה שהם נשאי הנגיף ומי שלא רוצה להתחסן, שיישאר בביתו, יעבוד רק מהבית וגם ילמד מהבית, ואם לא יצליח הוא יכול להאשים רק את עצמו".

עמדה זאת סופגת ביקורת בעיקר מצד כלי תקשורת ימניים תומכי המפלגה הרפובליקנית בארה"ב שמכנים את פרופ' סינגר "ידוע לשמצה". הם מתנגדים להשוואה שהציג במאמרו בין חיסונים לבין חגורות בטיחות.

בהקשר זה קרא אתמול (ב') הפרשן הכלכלי של "ידיעות אחרונות" סבר פלוצקר, להוציא מיד צו בהתאם ל"פקודת בריאות העם", לפיו תיאסר כניסה למתחמים ציבוריים, בכלל זה משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, מוסדות מערכת החינוך והבריאות, הרווחה, הסעד ומוסדות אחרים ממי שלא יציג תעודת מתחסן תקפה. כמו כן, לחייב חברות במגזר הפרטי להצגת תעודת מתחסן תקפה וחברה שלא תעמוד בכך תימחק מרשימת ספקי שירותים וציוד למדינה.

נושאים קשורים:  חיסון לקורונה,  ביו-אתיקה,  חדשות,  19-COVID,  חגורת בטיחות,  פרופ' פיטר סינגר
תגובות
אנונימי/ת
11.08.2021, 20:01

המומחה מהווה הוכחה לכך שלא מספיק לקרוא ספרים ומאמרים, צריך רגש בסיסי אתי. אנשים שמאמינים שהחיסונים יזיקו להם ולילדיהם מושווים לאנשים עצלנים שלא רוצים לחגור חגורה (במקרה הרע) או שסתם לא מאמינים בתועלת שלה (במקרה הטוב) ? הייתי מחזיר את המומחה חזרה לשיעורי לוגיקה, שנה א׳ כמדומני. שיעור חובה למי שמעונין לבנות טיעון תקין (שלא לדבר על הנחות יסוד אמיתיות).

אנונימי/ת
11.08.2021, 21:16

רגש בסיסי היה צריך להכתיב למתנגדי החיסון להתחסן, שכן בהתעלמותם מהמלצות מרביתם הגדול של המומחים - הם מסכנים לא רק את עצמם ומשפחתם-אלא גם אותי ואת משפחתי, וכמובן של רבים אחרים.
ולכן, מכיוון שמרבית המידע הרפואי העדכני תומך במתן גורף של חיסונים לאוכלוסיה, ורק מתי מעט מתנגדים לכך מסיבות רגשיות ופסאודו פילוסופיות ללא שום תימוכין מדעיים- צודק לחלוטין פרופ סינגר

אנונימי/ת
11.08.2021, 22:17

זו לגמרי לא שאלה של רגש בסיסי. בתנאים של מגיפה משתוללת הלוגיקה האיין-ראנדית שעומדת מאחורי מתנגדי החיסון ראויה לכל גינוי. מעניין איך כוכב האתיקה הישראלי אסא כשר מסביר את הצטרפותו לקבוצה המוזרה של של מתנגדי החיסונים.

אנונימי/ת
12.08.2021, 00:25

איך בדיוק לא מחוסנים מסכנים אותך אם מחוסנים מדביקים באותה מידה?

אנונימי/ת
12.08.2021, 07:59

לא מחוסנים מסכנים את נכדיי הצעירים שעדיין לא זכאים להתחסן, מסכנים את בריאותם ועבודתם של ילדיי שנאלצים לקחת פעם אחר פעם ״חופשות״ בידוד עם ילדיהם, מסכנים את אימי הזקנה שנאלצת לשמור על עצמה בבידוד נטול משפחה בבדידות מדכאת, ומסכנים את כולנו בכך שנתקשה להגיע לחסינות עדר שתמנע מהווירוס להמשיך ולפעול ולפתח זנים חדשים אולי עמידים לחיסונים הקיימים.
ואולי יסביר הדוקטור המתנגד לחיסונים מה ההגיון בהתנגדות לחיסונים?
איך היה העולם שלנו נראה היום ללא חיסונים נגד אבעבועות שחורות, נגד פוליו ועוד מחלות ויראליות קטלניות והגורמות לתחלואה ונכות קשים?

אנונימי/ת
12.08.2021, 12:20

רוב מי שאתה קורא להם מתנגדי חיסונים, אינם מתנגדי חיסונים אלא מתנגדי החיסון הספציפי הזה, שלא נבדק לטווח זמן מספיק, שלא נבדק על ילדים, שמיוצר בשיטה שונה מהחיסונים הקיימים שאגב נבדקו לאורך זמן ולא אושרו באישור בזק. ושלא נדבר על זה שממילא המחוסנים חולים, נדבקים ומדביקים...
אה, ושכחנו, מניעת האפלה שבחוזים עם פייזר, ומתן מידע מלא מצד משרד הבריאות והקופות, גם הם היו יכולים לשכנע לא מעט אנשים שכרגע נמנעים מהחיסון הזה.
ושכחתם מאות רופאים שמתנגדים...
ושכחתם שכאשר עושים ניסוי רפואי יש להעביר ועדת הלסינקי ולהחתים את המשתתפים על הסכמה מדעת...
כן, ועוד משהו, שרותי בריאות כללית בניסיון לשכנע, מפרסמים ש - 88% מאלו שרואיינו לאחר שחוסנו במנה השלישית אמרו שהיו להם תופעות לואי מינימליות וחולפות. מה אמרו שאר 12% הנשאלים? הם התאדו?
בקיצור רב הנסתר על הגלוי, אולי ראוי להפסיק לייחצן את פייזר, ולהתייחס יותר ברצינות לאלו שמטילים ספק? אין כאן מדע מדוייק, זו לא מתמטיקה, וליד כל אלו שלא נפגעו מהחיסון, ישנם לא מעטים שנפגעו אבל המערכת מעדיפה להסתיר. ושתהיו כולכם בריאים!

אנונימי/ת
12.08.2021, 17:00

אשמח לקבל סימוכן לקביעתך כי \"מתנגדי החיסון\" מסכנים אותך ואת משפחתך. אבקש לא להביא דעת מומחים אלה מחקרים המוכיחים כי זו אכן עובדה.
למיטב ידיעתי לא קיים מידע כזה.

אנונימי/ת
12.08.2021, 17:08

1. \"מסכנים את בריאותם ועבודתם של ילדיי שנאלצים לקחת פעם אחר פעם ״חופשות״ בידוד עם ילדיהם\"- הצורך בבידוד נגרם בשל הנחיות הממשלה ולא ע\"י הוירוס או מי שלא מתחסן. חשבת שאולי ההחלטת הממשלה היא זו המוטעית?
2. \"מסכנים את אימי הזקנה שנאלצת לשמור על עצמה בבידוד נטול משפחה בבדידות מדכאת\"- נורא. כל כך עצוב שהפחד מונע מבעדך לראות את אימך הבודדה. לך לאמך.
3. מסכנים את כולנו בכך שנתקשה להגיע לחסינות עדר- בשביל להגיע לחיסון עדר ( אם זה בכלל אפשרי) צריך לחסן את כל העולם. לא מספיק את כל ישראל. על מנת לחסן את כל העולם - ישראל צריכה לוותר על המנה השלישית. זה גם המעשה המוסרי הנכון למי שחושב שהחיסון יעיל.
בו/אי נתרום את עודף החיסונים שלנו למי שנזקקים לו יותר.
4. \"תמנע מהווירוס להמשיך ולפעול ולפתח זנים חדשים אולי עמידים לחיסונים הקיימים.\" הוירוס עושה מוטציות כאשר הוא במצב עקה. האם ייתכן כי המטוציות נוצרות דווקא בשל החיסונים? הרי החיסון לא מונע הדבקה או העברה. הוא מונע מחלה קשה.
5. \"אולי יסביר הדוקטור המתנגד לחיסונים מה ההגיון בהתנגדות לחיסונים\"- אין דין חיסון נסיוני בטכנולוגיה חדשה שלא קיבל אפילו אישור FDA מחיסוני השגרה.

אנונימי/ת
12.08.2021, 12:25

איזה אחוז מהמאומתים הם אנשים שחוסנו פעמיים???