דעות

מי קבע ש-1,200 חולים קשים הם סף הספיגה של המערכת?

במכתב אישי לשר הבריאות ניצן הורוביץ, טוענת מנהלת מחלקה פנימית: "משרד הבריאות מנותק מהמציאות - התקציב שהעברת הוא אסון ואנחנו עומדים על כך שיהיה בו שינוי וייתן מענה למציאות"

09.08.2021, 10:57
"יום יום בתי החולים בארץ עוברים על החוק ומאשפזים בחוסר כבוד יותר חולים מהמותר על פי רישיון משרד הבריאות". צילום: פרטי

מר ניצן הורביץ, שר הבריאות, שמי איילת רז, ואני מנהלת מחלקה פנימית. הייתי חברה בוועדה הממשלתית לחיזוק הרפואה הפנימית, ועדת טור כספא. זאת הוועדה, שנראה כי בינתיים אתה לא מתעניין בה.

אנחנו כולנו יודעים שעוד לא מלאו לך 100 ימי חסד בתפקיד, ואתה כבר בתוך גל קורונה רביעי ועוסק בתקציב המדינה. אבל החלטתי לפנות אליך ישירות בשם חבריי למקצוע, בשם הרופאים הפנימאים ולספר לך, שבניגוד אליך, אני לא ממש שבעת רצון מההישג של השארת תקני הקורונה אצלנו במחלקות.

בכלל, אני מרגישה אכזבה קשה מהכתף הקרה, שאתה כעומד בראש המשרד, מפנה אלינו, בדיוק כמו קודמיך בתפקיד. עד כדי כך מאוכזבת, שקשה לי להישיר מבט לצוות המחלקה המסור שלי. כך אני, כך עוד 110 מחבריי מנהלי מחלקות פנימיות.

אנחנו נבוכים. ננטשנו ללחום לבד את מלחמת ההישרדות היומיות שלנו במחלקות, מול תחלואה רבה ומורכבת, בין היתר מול הקורונה, עם כוח אדם רפואי ופארא רפואי מצומצם מדי, עם תקינת מיטות בחסר, עם מחלקות מורעבות.

"עזוב הכל, בוא לבקר במחלקות פנימיות. בוא תלמד מה דל הוא כוח האדם שלנו מול ריבוי החולים, הקבלות, השחרורים והמשימות"

לנו אדוני השר, הציבור הריע במרפסות. לנו מחא כפיים. נציגינו זכו להדליק משואות ביום העצמאות האחרון. אבל, די לנו בטקסים ובהצהרות. אין לנו צורך בתודות. הייעוד שלנו הוא לתת מענה, מרפא ומזור ל-350,000 החולים הגודשים אצלנו את המחלקות מדי שנה, ולמרבה הכאב גם את המסדרונות.

אנחנו הרופאות והרופאים של המחלקות הפנימיות בישראל, האמונים גם על העמדת דור העתיד של רופאי ישראל, אנחנו שמתגייסים בראש, במסירות ובנאמנות לכל אתגר ומשימה, כולל להתמודדות עם נגיף הקורונה, קוראים לך באופן אישי: "עזוב הכל, בוא לבקר במחלקות פנימיות. בוא תלמד מה דל הוא כוח האדם שלנו מול ריבוי החולים, הקבלות, השחרורים והמשימות. אולי גם תעזור לנו להבין, איך זה, איך זה, שיום יום בתי החולים בארץ עוברים על החוק, מאשפזים בחוסר כבוד יותר חולים מהמותר על פי רשיון המשרד שלך.

מי קבע ש-1,200 חולים קשים הם סף הספיגה של המערכת? הנתון הזה היה נכון (אולי) לפני שנה, כשהיינו פחות שחוקים ועייפים, כשאנשים פנו פחות לבתי חולים, כשניתוחים אלקטיביים בוטלו. כעת, כשהעומסים במחלקות הפנימיות כבדים – זה נתון, שמנותק מהמציאות. אנחנו בעומסים כבדים, אבל משרד הבריאות מנותק. שנה וחצי של בזבוז זמן על ידי משרד הבריאות, בתקופה הזו לא חוזקו המחלקות הפנימיות, וכעת המחיר יקר.

אדוני השר, התקציב, שהעברת - אסון. אנחנו עומדים על כך שיהיה בו שינוי וייתן מענה למציאות.

נושאים קשורים:  ד"ר איילת רז,  דעות,  מחלקות פנימיות,  קורונה,  חדשות,  משרד הבריאות,  עומס בבתי החולים
תגובות
אנונימי/ת
11.08.2021, 18:18

מה זאת אומרת מי קבע? האקדמיה של וינה קבעה. וברצינות דברים כדורבונות שיש בהם גם אומץ אישי וציבורי וגם חוכמה. יישר כוח.

11.08.2021, 18:56

כל כך עצוב ומקומם ששום דבר לא השתנה. פרט להחלפת כם אדם במשרד הבריאות שנראה כאילו מנותק ממה שקורה
דיבואו לבקר במחלקות בבתי החולים. לא מנהלים מערכת בריאות ממשרדים ממוזגים

אנונימי/ת
11.08.2021, 19:01

תודה על הדברים.
הפנימיות סבלו מעומס ומאי ספיקה לפני הקורונה, בזמן הקורונה, וגם לאחריה. זה שלמדנו לעבוד בתת תנאים ובעומס בלתי אפשרי זה לא הופך את זה לבסדר, העיקר שאיכשהו מסתדרים, כשאיזה בכיר מגיע לאשפוז הוא מקבל מיד מיטה במחלקה בחדר לבד אבל מי שאין לו פה לדבר יכול לקבל מיטה במסדרון במקרה הטוב. נראה שלאף אחד לא אכפת מהפנימיות!!

אנונימי/ת
11.08.2021, 20:08

כל פעם מדברים ואף אחד לא מעז-לטפל בבכירים כאחד האדם!!!

11.08.2021, 19:01

שלום
אני רופא בארץ משנת 1976.
מאז-במאה שעברה, " בארץ 1000 תקנים לרופאים ו 1000 מיטות. ההבטחה הזו עדיין לא התקיימה .
הבעיה של כל השרים לדורותיהם היא שהם אינם מכירים את האופציה של אמירת אמת - אולי הגיע הזמן .
דבר נוסף, באופוזיציה יש בהם הרבה אוויר , כשמגיעים לכסא המיוחל , נגמר להם האוויר , חיסונים זה מצויין אבל ההולכים בתלם -עושי החיסונים משלמים בסנקציות וכו' עבור אותם עבריינים אשר אינם מתחסנים. עליהם צריכים להטיל סנקציות קשות ,אבל כאן נכנסת הפוליטיקה ונגבר האוויר והאמת וקצת אומץ . מערכת הבריאות עומדת דום לכל השרים וקרוביהם אין להם בעיה של תורים,לכן הם לא מרגישים בשום חוסר . הגיע זמן לפעול כלפיהם באותה צורה כפי שפועלים לציבור הרחב. תור יקבע רק כשיש כמו לכלם , אין מקורבים , אין מפנים חדרים לקרובי המשפחה .
הגיע זמן אמת, אוויר ואומץ גם למנהיגי הרופאים.

11.08.2021, 19:22

יישר כוח,מי ייתן ותמצא אוזן קשבת

אומר בגלוי מה שאולי נרמז במיכתבך . לא התקציבים הם האסון. שמחנו כשניפטרנו מהצמד כחלון וליצמן. קיווינו לשינוי, וקיבלנו צמד עוד יותר גרוע. שילוב קטלני של שר אוצר ביריון עם שר בריאות שאינו מבין כלום. קטסטרופה.

אנונימי/ת
11.08.2021, 22:13

אין שר גרוע יותר מהעבריין ליצמן, מה שלא מפריע לממשלות ישאל לדורותיהן, ולכל שרי הבריאות להשתין על מערכת הבריאות בקשת, ולהתכחש לצרכיה ולהבטחות שלהם בעצמם.

אנונימי/ת
15.08.2021, 18:30

עזבי את הורוביץ, הוא לא יודע מה זה שר, לא כל שכן שר בריאות. הוא בדיסאוריינטציה מוחלטת.

אנונימי/ת
16.08.2021, 12:07

כל הכבוד איילת על מכתבך ועמדתך.
הסבל הזה אני מכיר מאז שניהלתי את המחלקה בקומה שלישית קרוב למחלקה שלך. את הפרוזדור, את החולה השלישי בחדר של 2. בהצלחה