COVID-19 בישראל

האם המנה השלישית וחיסון הצעירים ימנעו את הסגר הבא?

מומחי רפואה תולים תקווה במנת החיסון השלישית ומאמינים שניתן עדיין למנוע סגר נוסף בישראל, אך סיכוי זה קטן בכל יום שחולף | אחרים סבורים כי יש להטיל מגבלות חמורות על הציבור כבר מעכשיו

"האפשרות לסגר קרובה מתמיד". צילום ארכיון, אפריל 2020: מרים אליסטר פלאש 90

ניתוח נתונים נוסף המתמקד בחולי הקורונה במצב קשה המאושפזים בבתי החולים מעלה כי 65% מהם מחוסנים באופן מלא, 3% קיבלו רק את המנה הראשונה ו-32% אינם מחוסנים. 57% מהמאושפזים גברים. צעיר החולים, עד כה, בן 23. המבוגר ביותר בן 99 והגיל הממוצע 72.7 שנים. ל-52.2% מהמאושפזים מחלות רקע שונות – כאשר ביניהן בולטת עתה במיוחד, על פי התרשמות חלק מהרופאים, השמנת יתר . שיעור הנפטרים מקרב החולים בגל התחלואה הנוכחי – 11.7%.

בדיווח על כך של אדיר ינקו, הבוקר (ה') ב-ynet מודגש כי רופאים שעימם שוחח הכתב תולים תקווה במנת החיסון השלישית ו"מפצירים בצעירים להתחסן - בקרב המאושפזים הצעירים – כולם לא מחוסנים". על פי הערכה עדכנית, 1.080 מיליון ישראלים בני 12 ומעלה שזכאים להתחסן לא התחסנו עד כה והם "עלולים להביא את ישראל לסגר רביעי שעלול להיות הרסני וקשה", מזהירים המומחים.

עם זאת, דיווח עידו אפרתי ב"הארץ" כי מומחי רפואה שעימם שוחח מאמינים שניתן עדיין למנוע סגר "אבל סיכוי זה קטן בכל יום שחולף". כמה מהם אף סבורים שהסגר הוא עובדה מוגמרת, "אבל השאלה היא מתי יופעל וכמה ימים יימשך". בדיווח הבוקר בחדשות ערוץ 13 הובאה הערכה כי ייתכן שהסגר יופעל בתוך שבועיים וימשך לתוך חודש החגים.

"נתוני התחלואה", ציין אפרתי, "עולים בהתמדה וכעת נראה שהאפשרות לסגר קרובה מתמיד. על אף שיעור ההתחסנות הגבוה והתחלת מתן מנת החיסון השלישית, קצב ההדבקה והעלייה במספר המאומתים והחולים הקשים מצמצמים את מרחב התמרון של הממשלה ישראל ומציבים בפניה סד זמנים דחוק".

בדיווח הובאו שלוש דרכי פעולה שלהערכת מומחים שונים מקרב היועצים לקבינט הקורונה הם אפשריים לבלימת המגיפה: (1) הגישה המקלה המבוססת על נתונים מבריטניה, שם חלה ירידה בתחלואה כאשר הוסרו רוב ההגבלות ולפיה מנת החיסון השלישית תעניק את ההגנה המבוקשת. (2) גישת פשרה ולפיה יש לנקוט בצעדים מהירים והטלת הגבלות תוך אכיפה הדוקה כמו מניעת התקהלויות, לצד מסע הסברה נרחב הקורא לציבור להירתם למשימה כדי לפחות לדחות את הסגר. (3) גישה מחמירה ולפיה יש להטיל סגר הדוק, אם כי לא ברור עד כמה יועיל.

בדיווח נמסר כי על פי חישוביו של פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן, תרומת ההתחסנות במנה השלישית כשלעצמה תהיה מוגבלת, תשפיע בעיקר על מספר החולים במצב קשה ובעיקר תסייע לבתי החולים להתרחק מסף אי ספיקה.

פרופ' רן בליצר, מנהל מכון המחקר של "הכללית" וראש צוות המומחים-היועצים לקבינט הקורונה סבור שרק רתימת קופות החולים, משרדי הממשלה והרשויות המקומיות וגם המשטרה לאכיפת ההגבלות, לצד מסע הסברה נרחב לרתימת הציבור כולו למאמצים אלה, יאפשרו מניעת סגר. הוא המליץ ליישם כבר בשבוע הבא את המהלכים הללו ולא להמתין עד תחילת שנת הלימודים. "מספר החולים במצב קשה ב-1 בספטמבר ייגזר מהמציאות בשבוע השני של אוגוסט", אמר פרופ' בליצר.

פרויקטור הקורונה בנתב"ג, האלוף (מיל.) רוני נומה, קרא להטלת סגר לאלתר "כי זה יהיה הצעד היחיד לבלימת המגיפה".

פרופ' אלי וקסמן ממכון ויצמן, גם הוא בצוות היועצים, טען כי "ההחלטה על החזרת כללי 'התו הירוק' שהתקבלה השבוע היתה צריכה להתקבל כבר לפני שבועיים. לא ניתן להשוות את המצב בארץ לזה שבבריטניה. אילו התקבלה החלטת מתווה התו הירוק והפעלתו המיידית קודם לכן, ניתן היה לעצור בוודאות את ההתפרצות הנוכחית. עכשיו התו ירוק לבדו איננו רלוונטי. עכשיו כבר לא משנה מה ייעשה - יהיו 1,000 חולים במצב קשה ועם 600–700 מהם יש כבר פגיעה באיכות הטיפול".

לדברי פרופ' וקסמן, יש להציב יעד בטווח הארוך והוא לחסן את כל הילדים ולהכניס את החיסון לקורונה כחלק משגרת חיסוני הילדים – "אז", טען, "המצב ייראה אחרת לגמרי ועד אז יהיה צורך בהפעלת אמצעים רבים נוספים".

פרופ' גבי ברבש הציג אמש בערוץ 12 נתונים נוספים לגבי התחזיות השונות: לפי המודל הפסימי ביותר, מבצע החיסונים כשלעצמו לא יעבוד ובאמצע אוגוסט צפויים בישראל כ-650 חולי קורונה במצב קשה. בסוף החודש, אם המגמה הנוכחית תימשך - יהיו יותר מ-1,000 כאלה. במקרה שהחיסון יהיה אפקטיבי בצורה סבירה, יש לצפות שבאמצע החודש הנוכחי יהיו כ-600 חולים קשה, ובסוף החודש – 800. התחזית השלישית, האופטימית ביותר: החיסון השלישי יהיה אפקטיבי מאוד ואז באמצע אוגוסט צפויים 500 חולי קורונה מאושפזים במצב קשה ובסוף החודש תיתכן ירידה לכ-400 כאלה. "הפער בין התחזית הפסימית ביותר, עם כ-1,000 מאושפזים לבין התחזית השנייה המצביעה על צפי של כ-800 חולים קשה – משמעותי", ציין ברבש. "מדובר על הבדל שבין 'טרגדיה' במחלקות הפנימיות לבין משבר שיכול להיות מנוהל אבל יכול לקרות רק באמצעות יעילות החיסון".

מנהל המרכז הרפואי לגליל בנהריה, פרופ' מסעד ברהום, סבור כי "הטלת הסגר ושאר חובות ההתנהלות על כלל הציבור יש להפעיל כבר מעכשיו". הוא אף הציע שהסגר יימשך כחודשיים "ואפילו לא יום אחד פחות", לחסן את כל בני ה-60 ומעלה במנה השלישית ולסגור את כל הפרצות בנתב"ג. עם זאת העריך פרופ' ברהום ש"יידרשו שנתיים לפחות להכרעת המגיפה".

נושאים קשורים:  סגר,  תחלואת קורונה,  פרופ' רן בליצר,  פרופ' ערן סגל,  פרופ' גבי ברבש,  פרופ' אלי וקסמן,  חדשות,  19-COVID
תגובות
אנונימי/ת
06.08.2021, 09:38

הכותב יוצא מנק\' הנחה שגויה שאומרת שסגר זה ברירת מחדל. כל המערכת הרפואית שבויה בקונספציה אוטוריטרית סמי פשיסטית שרואה רק מספרים וטבלאות ללא שום ראיה רוחבית מערכתית כלכלית נפשית ויצירתית. סימון \"כיסי התנגדות\" ו\"אויבים\" הוא פשוט פשע של נפתלי בנט וחבורת השלטון שלו. גועל נפש. סגר זה פשע נגד האנושות ולא נתמך בשום ספרות רפואית.

אנונימי/ת
06.08.2021, 09:53

1. בתחילת הכתבה - 65% מהחולים קשה מחוסנים. כלומר רוב המאושפזים עם מחלה קשה מחוסנים. להבנתי, מנתון זה בלבד חיסון הינו גורם סיכון למחלה קשה ואשפוז.
2. ועוד נקודה למחשבה, וירוס לא ״גורם״ לסגר, פוליטיקאים כן.
3. לא מחוסן ומחוסן מדבקים באותו מידה (ראו פרסומים אחרונים) אז מה הטעם בהפרדת תו ירוק.
בקיצור, החיסון לא עובד ולא יעיל, אולי גורם סיכון וזה עוד לפני שידוע על ת״ל (כי מי מאיתנו לא ראה כאלה ויש אפס דיווח לא אפס ת״ל). חוץ מגיל שלישי שצריך לחסן, תפסיקו לחסן, תפסיקו לבדוק בריאים (מי שלא חולה לא צריך בדיקה כמו בכל מחלה אחרת) חולה ישהה בבידוד כמקובל. ובאורח פלא, כמו בבריטניה, המחלה תעלם. בטח שלא צריך סגר.

למיטב ידיעתי בבריטניה יש התפרצות קשה ושוקלים סגר

קראתי היום Times, FT ו The Guardian ולא מצאתי עדות לכך. תוכל לשלול קישור למידע שפרסמת בבקשה. לציין שלאחר הורדת המגבלות בריטניה בזמן אחרון יש ירידה מסוימת בתחלואה עם כמות מקרים יומיים שירדה מ כ 55,000 ל 24,000-31,000. בגל נוכחי גם לא נצפתה כמות חריגה מאד של אשפוזים לעומת גלים קודמים.

אנונימי/ת
06.08.2021, 13:24

הכול מכור וחברות החיסונים שולטים בהחלטות.קשה להאמין בכל הכתבות האלה

אנונימי/ת
06.08.2021, 15:45

אם המטרה היא מניעת תמותה וירידה באחוז החולים קשה, היא כנראה הושגה, באמצעות החיסון, ללא צורך בחיסון שלישי. ואם לא הושגה, אזי אחוז המחוסנים בין החולים קשה, מעידים שהחיסון נכשל.
במה שנוגע להדבקה, מחוסנים מדביקים באותה מידה, ומלבד צורך נואש ולא ברור שכולם יוזרקו כולל כולם, אין מראש תועלת בתו הירוק או בסגרים למניעת הדבקה.
וכאמור, אם החיסון מונע מחלה קשה, למה להרוס מדינה במטרה לחסל נגיף שלרוב האוכלוסיה בסיכון המחוסנת כבר, יגרום מחלה קלה אם בכלל, במידה שידבקו.
לסגרים יש נזקים חברתיים וכלכליים ובעיקר בריאותיים! מוטב להשקיע בטיפול מוקדם ובבית, למי שנדבק וחולה. כיוון שהוזנח כליל במירוץ אחרי החיסון.
וכל זאת לפני שנגענו בתופעות הלוואי שלא נבדקות, לא מדווחות, או נדחות בהנחה שאין קשר, כי \"עבר זמן מהחיסון\" או כי \"לא נראה לנו קשור\", כשידוע שיש תופעות לוואי שהביאו לסילוק תרופות מהשוק שנים אחרי שחולקו כיעילות ובטוחות!!!
ומעל כל זאת השיסוי שאין לו שחר מדעי, כנגד ציבור המואשם בקיומו של נגיף והפצתו. הוא נפשע חברתית מוסרית ואנושית.
את חוסר ההגיון ואת ההתנהלות השתלטנית הזו צריך לעצור.
הם לא יביאו לבריאות או לבניה חברתית ומדינית.

אנונימי/ת
07.08.2021, 20:56

הסיפור באנגליה עוד לא גמור. בשבוע האחרון מסתמנת התייצבות ומגמת עליה במאומתים ובמתים.

למה לא משתמשים בפיתוח הנפלא של פרופסור נדיר ארבר מאיכילוב שהוכחה כתרופה מצוינת לנדבקים בקורונה