מחקרים

תוצאים בטווח הארוך אצל חולי דלקת מפרקים שגרונית אשר דירגו את מצב התסמינים שלהם ׳מספק׳

במחקר זה נמצא כי על אף שדיווחו על מצבם ׳מספק׳, חולי דלקת מפרקים שגרונית בשלב מוקדם של המחלה עם דירוגי PROM גבוהים הגיבו לטיפול בסבירות נמוכה יותר

04.08.2021, 16:33
דלקת פרקים שגרונים בידיים (צילום: אילוסטרציה)

מטרת החוקרים הייתה לתאר את התוצאים אצל מטופלים עם דלקת מפרקים שגרונית בשלב מוקדם אשר דירגו את מצב התסמינים שלהם בשיטת PASS בתחילת הטיפול, ולזהות מקבצים של תסמינים הקשורים לתוצאים גרועים.

החוקרים אספו נתונים מתוך מחקר ה-Rheumatoid Arthritis Medication Study, אשר נערך במספר מרכזים בבריטניה וכלל מטופלי דלקת מפרקים שגרונית אשר החלו טיפול עם מטוטרקסט. ה-HAQ,יDAS28 וכן דירוגי תוצאים אחרים המבוססים על דיווח המטופל (PROM) נאספו בתחילת הטיפול, ולאחר שישה ו-12 חודשים. מטופלים אשר השיבו ב-׳כן׳ לשאלה ׳האם מצבך הנוכחי מספק, כאשר אתה לוקח בחשבון את התפקוד שלך באופן כללי ואת הכאב הנוכחי שאתה חש?׳ הוגדרו כ-PASS; מטופלים אשר השיבו ב-׳לא׳ לשאלה הוגדרו ב-N-PASS. החוקרים זיהו באמצעות כלים סטטיסטים מקבצי תסמינים בקבוצת PASS, והשוו בין התוצאים בקבוצות.

תוצאות המחקר הראו שמתוך 1,127 מטופלים, 572 (50.8%) השתייכו לקבוצת PASS בתחילת הטיפול. לאחר שנה אחת, מטופלי קבוצת PASS נמצאו עם תוצאות נמוכות יותר (בהשוואה למטופלי N-PASS) של DAS28 (הבדל ממוצע=-0.71, רווח בר-סמך 95%-0.83, −0.59) ו-HAQ (הבדל ממוצע=-0.48, רווח בר-סמך 95% −0.56, −0.41). החוקרים זיהו בקבוצת PASS שישה מקבצי תסמינים. הם מצאו כי מקבצים שהתאפיינו ברמת פעילות מחלה גבוהה ו-PROM גבוה, או רמת פעילות מחלה מתונה ו-PROM גבוה, היו קשורים לתוצאים גרועים יותר בהשוואה לשאר המקבצים.

מסקנת החוקרים הייתה כי על אף שדיווחו על מצבם ׳מספק׳, חולי דלקת מפרקים שגרונית בשלב מוקדם של המחלה עם דירוגי PROM גבוהים הגיבו לטיפול בסבירות נמוכה יותר.

מקור: 

James M Gwinnutt et. al (2020) Rheumatology DOI: https://doi.org/10.1093/rheumatology/kez497

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלקת מפרקים שגרונית,  אפידמיולוגיה,  תסמינים
תגובות