חדשות

הישג דרמטי בהנדסת רקמות: יצירת רקמת שריר המכילה רשת לימפטית

חוקרות בטכניון ייצרו במעבדה רשת לימפטית מתאי לימפה ובמקביל להיווצרות הרשת הלימפטית גדלה ברקמה גם רשת כלי דם שמסייעת להיקלטות הרקמה

פרופ' שולמית לבנברג במעבדתה. פיתחה לאורך שנים טכנולוגיות חדשניות ליצירת רקמות שריר, לב, לבלב ועמוד שדרה המכילות רשת כלי דם. צילום: דוברות הטכניון

חוקרות בפקולטה להנדסה ביו-רפואית בטכניון מציגות טכנולוגיה חדשנית בהנדסת רקמות: יצירת רקמת שריר המכילה רשת לִימְפָטִית. הדוקטורנטית שירה לנדאו ופרופ' שולמית לבנברג פרסמו לאחרונה את המחקר בכתב העת של האקדמיה האמריקאית למדעים PNAS.

בצקת לימפטית, שכיום סובלים ממנה כ-200 מיליון בני אדם, יכולה לנבוע מפגם מולד או מפגיעה ברשת הלימפה במהלך החיים. היא מופיעה באיברים שונים, ובהם הגפיים, כתוצאה מאי ספיקה של רשת הלימפה. כיום מטופלת מחלה זו בפעולות פיזיותרפיה ייעודיות ובהן עיסוי, חבישות לחץ, ניקוז לימפטי ותרגילי התעמלות; במקרים חמורים יותר נערכים ניתוחי מעקפים המשפרים את תפקודה של רשת הלימפה ועדיין זוהי מחלה כרונית שאינה בת ריפוי.

פרופ' לבנברג, מומחית בעלת שם עולמי בהנדסת רקמות, פיתחה בעשורים האחרונות טכנולוגיות חדשניות ליצירת רקמות שריר, לב, לבלב ועמוד שדרה המכילות רשת כלי דם. הימצאותה של רשת כזאת עשויה להאיץ ולשפר את היקלטותה של הרקמה המושתלת ברקמת המטרה. כעת היא גייסה את הידע בתחום זה ליצירה של רקמות המכילות רשת לימפטית.

הרשת הלימפטית המלאכותית שפותחה מיוצרת במעבדה מתאי לימפה של המטופל עצמו כדי למנוע דחייה חיסונית בעקבות ההשתלה. במקביל להיווצרות הרשת הלימפטית, גדלה ברקמה גם רשת כלי דם וגם היא מסייעת להיקלטות הרקמה. רשתות אלו גדלות עם תאי תמיכה ותחת כוחות מכניים מבוקרים המייצרים את דפוסי הרשתות הרצויים.

כל התאים האמורים נזרעים על מצע קולגן – החלבון המבני העיקרי ברקמות החיבור של הגוף. אף שכל זה נעשה במעבדה, מצע הקולגן מייצר עבור התאים הנזרעים סביבה הדומה מאוד לסביבה שהם גדלים בה בגוף. רשתות הלימפה וכלי הדם נוצרו בדרך זו תוך ימים ספורים. כדי לבחון את ישימותן של אותן רשתות הושתלו הרקמות המהונדסות בעכברים ואכן, נימי הדם ונימי הלימפה ברקמה זו התאחו עם אלה של רקמת היעד.

נושאים קשורים:  פרופ' שולמית לבנברג,  הטכניון,  הנדסה ביו-רפואית,  רשת לִימְפָטִית,  מחקר ישראלי,  טכנולוגיה רפואית,  חדשות
תגובות