חדשות

במקום גבס: קיבוע מודפס בתלת מימד לשברים בידיים ב"איכילוב"

מרכז לוין לחדשנות כירורגית ב"איכילוב" מציג קיבוע פולימרי ידידותי שמחליף את הגבס הארכאי ומתואם אישית למטופל במקרים של שבר בכף היד, בשורש כף היד ובמרפק

יוניקאסט הקיבוע שמחליף את הגבס הארכאי. עשוי מפולימר ומודפס בתלת מימד. צילום: דוברות איכילוב

לאחר פיילוט שהסתיים בהצלחה, מוצעת באמצעות מרכז לוין לחדשנות כירורגית ולתלת מימד במרכז הרפואי איכילוב בתל אביב, חוויית קיבוע חדשה: באמצעות שימוש במדפסות תלת מימד משוכללות, מודפס יוניקאסט - קיבוע בהתאמה אישית למטופל ובהתאם לשבר שלו. יוניקאסט הקיבוע שמחליף את הגבס הארכאי, עשוי מפולימר, חומר קל, שקוף ואוורירי, ומודפס בצבע על פי בחירת המטופל.

יוניקאסט הקיבוע. מותאם אישית למטופל. צילום: דוברות "איכילוב"

ההדפסה מתבצעת לאחר שתוצאות צילום הרנטגן המעידות על טיבו וחומרתו של השבר נסרקות לתוך המדפסת. בנוסף, מתבצעת סריקה תלת מימדית חיצונית של היד, ממנה מתקבל מודל תלת המגדיר את שטח הפנים של היד.

"לנוכח העובדה שפיתחנו יכולות מדהימות בתכנון ובהדפסה לקראת ניתוחים אורתופדיים מורכבים, החלטנו לעשות שימוש באפליקציות שעומדות לרשותנו גם כדי לשנות באופן מהותי את שרשרת הטיפול והחוויה של חולה עם שבר בידו", מסביר ד"ר שלמה דדיה, מנהל המרכז לחדשנות כירורגית ב"איכילוב". לדבריו, היתרונות בהדפסת קיבוע שמחליף גבס רבים ומשמעותיים עבור המטופל: "בנוסף להיותו קל ואוורירי, העור בקיבוע חשוף ולא סובל מהזעה או מגירוד ואפשר להרטיבו. הסרת הקיבוע מתבצעת באופן ידידותי שאינו מזכיר את הסרת הגבס המוכר".

טרם השקת הקיבוע החדש, התבצע מחקר קליני בבית החולים בהשתתפות עשרות מטופלים עם שברי שורש כף היד. המחקר בדק את יעילותו ובטיחותו של הקיבוע, והתוצאות הוכיחו את יתרונותיו על פני הגבס המסורתי. הנחת הקיבוע על היד השבורה, כמו גם הסרתו, פשוטים וידידותיים, אינם כרוכים בכאב או בחוסר נוחות.

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי איכילוב-תל אביב,  גבס,  יוניקאסט,  ד"ר שלמה דדיה
תגובות
28.07.2021, 23:06

בהצלחה
רעיון טוב
קל ויעיל

אנונימי/ת
30.07.2021, 12:38

אוי ואבוי... ואיפה המקום מעל הגבס לתימות...ציורים...איחולי החלמה?? הלך כול הכיף שבגבס...