COVID-19 בישראל

מעל 60% ממאושפזי הקורונה חוסנו. רוב החולים הקשים מעל גיל 65

מנכ"ל משרד הבריאות בתגובה: "הנתון איננו מעיד על כך שהחיסון פחות יעיל כנגד וריאנט דלתא בקרב מבוגרים – עליהם להקפיד עכשיו יותר על ריחוק חברתי ועל עטיית מסיכות"

מחלקת קורונה ב"הדסה עין כרם". צילום ארכיון: אוליביה פיטוסי/ פלאש 90

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש אמר אתמול (ב') בתדרוך לתקשורת: "המבוגרים צריכים להקפיד עתה יותר על ריחוק  חברתי ועל עטיית מסיכות במיוחד במקומות סגורים וצפופים". פרופ' אש התייחס לנתון לפיו מבין 66 חולים במצב קשה שהיו אתמול, על פי הדו"ח היומי של משרד הבריאות, 45 מהם היו מחוסנים ומעל גיל 65. בתוך שבועיים נרשם זינוק מ-31 חולים במצב קשה המאושפזים בבתי החולים ל-66. אלא שפרופ' אש גם אמר כי "הנתון הזה לכשעצמו איננו מעיד על כך שהחיסון פחות יעיל כנגד וריאנט דלתא בקרב הגילים האלה".

כאשר מספר הנדבקים היומי עמד אתמול על 800 איש בממוצע שבועי, יותר ממחציתם מחוסנים (54%). מבין 127 המאושפזים, 77 (62%) מחוסנים.

מנכ"ל משרד הבריאות הוסיף: "מבוגרים היו חשופים לתחלואה הקשה כבר מתחילה המגיפה. מחלות הרקע שלהם הן גורם סיכון למחלה יותר קשה וזה חלק מתמונת המצב שרואים היום. כשנדבקים בנגיף מבוגרים עם מחלות רקע, הם מפתחים מחלה יותר קשה ובכך כשלעצמו אין שום דבר מפתיע".

בתוך כך התייחס הבוקר ד"ר ארז ברנבוים, מנכ"ל בית החולים הציבורי אסותא-אשדוד, לעלייה בתחלואת הקורונה: "לצערנו וכצפוי, ישנה עלייה במספר חולי הקורונה הנזקקים לאשפוז וטיפול רפואי עקב חומרת מצבם, ופתיחת מחלקות קורונה בכל בתי החולים היא רק עניין של זמן. בטרם יפתחו מחלקות קורונה בכלל בתי החולים, יש לשקול הקמת מחלקות-על בבתי החולים המרכזיים לטיפול ואשפוז החולים".

ברנבוים ציין כי "פתיחת מחלקת קורונה היא דבר מורכב ומחייבת הסטת ציוד רפואי וצוותים רפואיים ממחלקות שונות על חשבון טיפול בחולים אחרים. בשלב זה, לאחר שלושה גלי תחלואה, בתי החולים ערוכים ומוכנים לכל תרחיש. עם זאת, כל עוד מספר הנזקקים לאשפוז לא גבוה, ראוי לרכז את החולים במספר מחלקות-על, במרכזי בריאות גדולים, במקום לפזר אותם בין כל בתי החולים. הדבר ימנע שחיקה מוקדמת של הצוותים ופגיעה אפשרית באיכות הטיפול עבור שאר המטופלים".

ביקורת על ניהול הממשלה את המשבר הנוכחי

החל ממחר (ד') נכנסת לתוקף ההנחיה לפיה בחתונות ובשמחות, בהופעות בעמידה, במסיבות ובכנסים המתקיימים במקומות סגורים שבהם נמצאים יותר ממאה בני אדם, יוכלו להשתתף רק מחוסנים, מחלימים ומי שיציגו תוצאה שלילית של בדיקת קורונה שנעשתה סמוך למועד האירוע.

הבוקר התפרסמה ב-ynet ביקורת המציגה כשלים של משרד הבריאות בניהול גל התחלואה הנוכחי: מערך הסברה שאיננו מתפקד כראוי; קשייו של שר הבריאות להעביר חלק מהמלצות משרדו בדיוני השרים; תורים ארוכים מדי, מתמשכים ומיעוט תחנות בדיקה וקשיים מתמשכים בישום כלל פעולות האכיפה.

אל מול הביקורת על ניהול הממשלה את המשבר הנוכחי, ובין היתר על הססנותה בנקיטת צעדים דרסטיים ובחירתה להשיב את כללי התו הירוק באירועים עם 100 משתתפים ומעלה בלבד, הגיב אתמול פרופ' חגי לוין, לשעבר יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור: "בכל העולם יש עתה אי ודאות והתלבטויות איך להתנהל מול המגיפה ואני לא רואה בכך הססנות אלא דווקא מינהל תקין ושיקול דעת. יש תחלואה ויש תמותה והן צפויות לעלות, אבל חשוב שיהיו הצעדים הנכונים יותר ולא המהירים ביותר. בעיניי הכי חשוב עתה להתכונן היטב לחורף ולשנת הלימודים הקרובה וחיזוק מערכת הבריאות".

נושאים קשורים:  קורונה,  פרופ' נחמן אש,  חגי לוי,  חיסון לקורונה,  וריאנט דלתא,  חולים קשים,  19-COVID,  ד"ר ארז ברנבוים,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
20.07.2021, 20:02

משהו יכול להסביר את דברי המנכ\"ל-שהנתון ( שרוב החולים קשה מחוסנים) לא מעיד על כך שהחיסון פחות יעיל? ( שהיה בעבר תשעים וחמש אחוז)

אנונימי/ת
21.07.2021, 06:37

קבל הסבר באמצעות דוגמה.
רוב המאושפזים במחלקות הם קשישים עם כיסוי חיסוני גבוה. נניח (לשם ההסבר) ש 100% מאוכלוסיה זו מחוסנת ויעילות החיסון היא 95%. ברור לחלוטין שכל החולים (ויהיו כאלה כי היעילות לא מושלמת) יהיו מחוסנים. על פי הלוגיקה שלך אתה תסיק בטעות שהחיסון גורם למחלה.
מקווה שההסבר היה ברור

אנונימי/ת
21.07.2021, 19:55

קחי 100 בני 65 ומעלה שנחשפו לקורונה . 90 מחוסנים ו 10 לא.
מתוכם 10 חולים קשה. 7 מחוסנים ו 3 לא.
אבל 7 מתוך 90 זה הרבה פחות מ 3 מתוך 10!!
(30% לעומת 8%)