מחקרים COVID-19

רמת הנוגדנים במתחסנים גבוהה אך היא יורדת בקצב מהיר

ד"ר יותם שנהר, מנהל אגף המעבדות ומעורכי מחקר בקופת החולים לאומית: "בטווח של 12 חודשים מהחיסון, יש ספק אם עדיין יהיה יעיל" - המחוסנים הראשונים עשויים להזדקק למנת חיסון שלישית כבר באוקטובר

מתן חיסון לקורונה בישראל. צילום: אוליביה פיטוסי/ פלאש 90

בקופת החולים לאומית בוצע ניתוח נתונים לגבי מועילות החיסון וממנו עלתה המסקנה כי ככל הנראה אלה שהתחסנו בשבועות הראשונים של מבצע החיסונים בישראל יזדקקו כנראה למנה שלישית, אולי כבר באוקטובר הקרוב, כדי לשפר את מועילות החיסון. כך דיווח בסוף השבוע אדיר ינקו ב-ynet.

כפי שכבר ידוע מממצאי מחקרים אחרים, רמת הנוגדנים בדמם של המתחסנים הראשונים בשתי המנות עלולה לרדת שלושה חודשים לאחר קבלת המנה השנייה אל מתחת לסף ההגנה. לעומת זאת, רמת הנוגדנים בקרב מי שחלו והחלימו עדיין גבוהה אבל גם הם מאבדים אותה ובקצב מהיר.

על פי ניתוח נתונים שנערך במכון המחקר של "לאומית" בקרב מבוטחי הקופה, רמת הנוגדנים בקרב המחוסנים היתה גבוהה במיוחד ועמדה על כ־9,500 יחידות לאחר שקיבלו את המנה השנייה. אולם, מדי חודש הם איבדו כמות נוגדנים בשיעור ממוצע של כ־40%. שישה חודשים לאחר החיסון, הרמה הממוצעת עמדה על 540. רמת ההגנה המינימלית היא 150.

ד"ר יותם שנהר, מנהל אגף המעבדות ב"לאומית". "יש לבחון האם זוהי עדיין הגנה מספקת". צילום: דוברות הקופה

"רמה זו היא עדיין גבוהה ומספקת הגנה, אך אם תימשך הירידה בקצב דומה, צפוי כי בעוד שלושה חודשים תהיה הרמה כ־128 יחידות, ואז יש לבחון האם זוהי עדיין הגנה מספקת", מעריכים עורכי המחקר וביניהם ד"ר יותם שנהר, מנהל אגף המעבדות בקופה.

הוא מסר כי בקרב מחלימים, רמת הנוגדנים בדמם כחודש לאחר ההחלמה נמוכה באופן משמעותי: כ־830 יחידות. עם זאת, קצב הירידה החודשי הממוצע איטי יותר ועומד על כ־11%. עשרה חודשים לאחר ההחלמה רמת הנוגדנים עומדת על כ־300 יחידות.

הנתונים נוגעים ל-4,000 מחלימי קורונה שנמצאים במעקב כעשרה חודשים ובקרב כ-2,000 מחוסנים הנמצאים במעקב חמישה חודשים מאז שקיבלו את מנת החיסון השנייה.

יש לציין שגם לפי תחזית של פרופ' חזי לוי, המנכ"ל היוצא של משרד הבריאות, באוקטובר יהיה צורך במתן מנת חיסון שלישית. אלא שעניין זה עודנו שנוי במחלוקת מומחים, בכלל זה גם במשרד הבריאות בישראל וגם בארה"ב. אלא שייתכן כי בשבועות הקרובים יחול שינוי בגישה ו"פייזר" אכן תקבל את אישור ה-FDA לבקשתה למתן מנת בוסטר לשיפור מועילות החיסון.

ד"ר שנהר: "המחקר שלנו הראה איך מתנהגת רמת הנוגדנים בדם בכלל האוכלוסיה. רמת הנוגדנים הממוצעת יורדת  עם הזמן לרמות שאנחנו כבר לא בטוחים שהחיסון אכן יהיה יעיל. בטווח של 12 חודשים בקרב המחוסנים עתה ו־14 חודשים למחלימים, יש ספק אם החיסון יעיל. זה אמנם כלי אחד להערכה, וברוב החיסונים יש ירידה ברמת הנוגדנים אלא שזו איננה מעידה בהכרח שהחיסון כשלעצמו כבר לא יעיל".

נושאים קשורים:  ד"ר יותם שנהר,  "לאומית",  חיסון לקורונה,  חדשות,  19-COVID
תגובות
אנונימי/ת
19.07.2021, 07:57

לא כדי לחזור לחיסון \"המסורתי\"? (וירוס מומת). הרי הוכח שהמחלימים לא חולים שנית.