חדשות

שביתת עובדי המשק נמשכת, האשפה מצטברת וניתוחים מבוטלים

יום שלישי לשביתת עובדי המשק והמינהלה - בבתי החולים לא החליפו מצעים למטופלים ונאלצו להזמין קייטרינג למאושפזים | בהסתדרות הכללית מאיימים בשביתה של סקטורים נוספים במשק

עובדי המשק במרכז הרפואי שיבא מפגינים במחאה על תנאי עבודתם. צילום: אבשלום ששוני/ פלאש 90

שביתת עובדי המשק והמנהלה ב-30 בתי החולים הממשלתיים נכנסה הבוקר (ה') ליומה השלישי. השובתים הם 13 אלף  עובדים בשירותי הניקיון, ההסעדה, מטבח, הכביסה, פינוי האשפה ומנהלה, כוחות עזר, מזכירות, טכנאי מחשבים ומהנדסים, המוחים על עומסי העבודה ופיטורים מתוכננים לכמה מאות מהעובדים. בכמה בתי חולים נאלצו ההנהלות להזמין מחברות קייטרינג מזון למאושפזים.

עובדי מנמ״ש נאבקים על תוספת קבועה של 1,000 עובדים לצוותי בתי החולים, וכן על שיפור תנאי ההעסקה שיאפשרו להבטיח את איכות העבודה ואת בריאות המטופלים העובדים.

הבוקר הצטרפו לשביתה עובדי משרד הבריאות בתחנות ההסגר בנמלים. גם עובדי לשכות הבריאות שובתים וכן עובדים מכוח העזר במוסדות גריאטריים ופסיכיאטריים.

בעקבות השביתה. הצטברות אשפה בבתי החולים

בעקבות הודעת נציב שירות המדינה היום (ה') על כך שהוא מנחה שלא לפטר את עובדי מנמ״ש שנוספו בתקופת הקורונה, מסר אלי בדש, יו״ר הוועד הארצי של מנמ״ש (עובדי המנהל והמשק וכוחות העזר) בבתי החולים הממשלתיים: ״אנחנו מקבלים את ההחלטה הזו בתנאי שעובדים אלה יועסקו בהעסקה ישירה ולא על ידי קבלן, שיגזור עליהם קופון, והם יהיו עבדים של העבדים הקיימים כבר. פקידי האוצר לא היו מעלים בדעתם להעסיק רופאים דרך קבלנים אז למה חושבים שעובדי המינהל והמשק וכוחות העסק הם עבדים?״.

ניסים לוי, יו״ר הוועד הארצי של משרד הבריאות ולשכות הבריאות, אמר: "לא ייתכן שהממשלה ישראל תעביר חוקים כגון סימון מוצרי מזון או השמדת בשר מהרשות הפלסטינית ולא יוסיפו לשם כך כוח אדם. אנשים עובדים 24/7, ללא תוספת כוח אדם והם קורסים. לא יכול להיות שאנשי שירות המזון ייסעו מאות ק"מ באוטובוסים כדי להביא דגימות מזון. אנחנו עובדים בתת תנאים. הגיע הזמן לעצור את זה, הבריאות של כולנו חשובה וצריכים להיות לשם כך הכלים המתאימים לעבודה".

אלי בדש, יו״ר הוועד הארצי של עובדי המינהל והמשק וכוחות העזר בבתי החולים הממשלתיים, אמר הבוקר: ״אני מודה להנהלות בתי החולים ולצוותי הרפואה והסיעוד התומכים במאבקנו. אנו מתנצלים על הפגיעה בהם ובמטופלים. תודה לכל הארגונים הנוספים שהביעו הזדהות. משרדי הבריאות והאוצר לא השאירו בידנו ברירה. הם הפקירו אותנו ואת המטופלים״.

בתי החולים שבהם מתקיימת השביתה: רמב"ם, שיבא, שמיר, גליל-נהריה, הלל יפה, ברזילי, וולפסון, פורייה, זיו; בתי החולים לבריאות הנפש: שער מנשה, אברבנאל, איתנים, מרחבים, באר יעקב, באר שבע, מעלה הכרמל, כפר שאול, מזור לבריאות הנפש; ובתי החולים הגריאטריים והשיקומיים: דורות נתניה, פלימן חיפה, לב השרון, גריאטרי ראשון לציון,  שוהם ושמואל הרופא.

דוברויות בתי החולים השובתים הפיצו לתקשורת תמונות הממחישות את תוצאות שביתת המחאה: ערימות של שקי זבל וכביסה שטרם פונו. במרפאות החוץ אין קבלת קהל מסודרת וניתוחים מתבטלים בהיעדר כוח אדם לשינוע.  השביתה גם מורגשת בסביבה רפואית שבה נדרשים ניקיון וסטריליות מירביים. בין השאר גם יש בתי חולים שבהם, כתוצאה משביתת עובדי כוח העזר, לא החליפו מצעים למטופלים. באחדים אחיות החלו, ביוזמתן, לנקות ולשטוף את חדרי החולים.

ד"ר מיקי דודקביץ, מנהל המרכז הרפואי הלל יפה, אמר: "מתמחים מעבירים מטופלים לחדרי הניתוח, אחיות מנקות ציוד חיוני, מחלקות אוכל ומפנות את האשפה. חשוב להבין שלכל אחד במערכת יש תפקיד חיוני וחשוב. אני קורא לשר הבריאות להתערב מיד ולסיים את השביתה בהקדם".

ד"ר זאב פלדמן, יו"ר אר"מ שנטל חלק בהפגנת הסולידריות ב"שיבא" עם השובתים אתמול, אמר בשם כלל רופאי המדינה שהם תומכים בעובדי המינהל והמשק בבתי החולים הממשלתיים: "בשם רופאות ורופאי המדינה, אני מבקש לחזק אתכם. הצעד שנקטתם הוא בלית ברירה. הדרישות המוצדקות שלכם נגררות כבר שלוש שנים. מאבקכם הוא המאבק של כולנו. מערכת הבריאות זקוקה לעובדי המינהל והמשק בדיוק כפי שהיא זקוקה לרופאות ולרופאים. אנחנו עובדים זה לצד זה כתף אל כתף, באותם תנאי מצוקה ועומס. מאז התפרצות הקורונה, התנאים הללו רק הלכו ונעשו קשים ומורכבים יותר. על אף כל זאת, נרתמתם והתגייסתם למשימה הלאומית ללא לאות, בלי שום תנאי.

"שעה שמדינות רבות בעולם השכילו לתגמל את עובדי מערכת הבריאות בשעותיה הקשות, בישראל חווינו פרקטיקה של ספינים וגזירות, פרקטיקה נפסדת שיש להוקיע ולקוות שהממשלה החדשה תיחשב מסלול מחדש כפי שגם התחייבה במסגרת קווי היסוד להקמתה", סיכם פלדמן.

יו"ר ההסתדרות הכללית ארנון בר-דוד הזהיר כי אם משרד האוצר לא יפתור מיד את הבעיה, סקטורים אחרים במשק, ולא רק במערכת הבריאות הציבורית, יצטרפו לשביתה בשבוע הקרוב כאות הזדהות.

נושאים קשורים:  שביתה,  עובדי מינהל ומשק,  חדשות,  ד''ר זאב פלדמן,  ד"ר מיקי דודקביץ,  ההסתדרות,  בתי חולים
תגובות