COVID-19 בישראל

פרופ' אש: "רק אם יהיו כמה מאות חולי קורונה במצב קשה, נשקול סגר"

על אף העלייה במספר המאומתים, בקבינט הקורונה הוחלט על מדיניות של בלימה רכה, עם מינימום מגבלות | בדיקות מהירות בכניסה לקייטנות ולמחנות קיץ יחלו בשבוע הבא בסבסוד המדינה

פרופ' נחמן אש, מנכ"ל משרד הבריאות. צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

מי שנבחר לשמש כמנכ"ל החדש של משרד הבריאות, ממונה המאבק בקורונה, פרופ' נחמן אש, אמר אתמול (ד') בתדרוך לתקשורת כי בשל מבצע החיסונים מקווה משרד הבריאות  שמספר החולים במצב קשה לא יעלה כפי שקרה בגלים הקודמים". כמו כן הוא הבהיר: "בוחנים אפשרות לקצר במשך הבידודים. רק אם יהיו כמה מאות חולים במצב קשה – יישקל סגר".

התדרוך התקיים לאחר ששרי קבינט הקורונה החליטו כי השבים מחו"ל יחויבו בבידוד עד קבלת תוצאות בדיקה שיעברו וכן שיתבצעו בשבועות הקרובים בדיקות מהירות בקייטנות ובמחנות הקיץ לילדים ונוער שבהם מעל 100 משתתפים.

פרופ' אש אמר כי: "העלייה בתחלואה נמשכת. היא לא מרוכזת במקום מסוים וגם החלו מקרים במגזר החרדי והערבי. המגמה ברורה. הקבינט החליט להמשיך בבלימה רכה - עצירת התחלואה תוך פגיעה מינימלית בשגרת החיים.

"נדרש שיתוף פעולה טוב של הציבור: ראשית להתחסן - יש לנו מלאי מספיק לקבלת חיסון ראשון עד סוף השבוע. נצלו את זה ולכו להתחסן, כך אתם תהיו מוגנים וכולנו כציבור נוכל לחיות בצורה טובה יותר". כן ציין כי יבוצעו יותר בדיקות בכניסה למוסדות גריאטריים ותורחב חובת בידוד לכמה ימים למחוסנים החוזרים ממדינות שלגביהן קיימת אזהרת מסע חמורה עקב התפשטות המחלה בהן.

"נכון למנוע את התפשטות המגיפה", אמר פרופ' אש, "כשהיא עומדת על מספרים נמוכים יותר והיכולת להשתלט עליה טובה יותר. כגורמי מקצוע, אין לנו רצון להטיל מגבלות שלא לצורך. מתקיימים דיונים כשכל האופציות על השולחן. בקבינט הוחלט על מדיניות של 'בלימה רכה' עם מינימום מגבלות והציבור נקרא לשתף פעולה כנדרש - למניעת מגבלות עתידיות". פרופ' אש קרא לציבור: "עיזרו לנו להשאיר את המשק פתוח".

בהקשר לקיצור משך הבידוד, הסביר פרופ' אש כי הנושא עדיין נבחן - כמה זמן ניתן ובטוח לקצר את הבידוד מבלי לסכן בהידבקות. זאת, לצד הצורך להרחיב את מספר הבדיקות היומיות. "במרבית המדינות נקבעו עשרה ימים לבידוד, אבל אני לא יודע כרגע אם נמליץ על קיצור משך הבידוד או על אופציה אחרת", אמר.

בדיקות מהירות במימון המדינה

פרופ' אש מסר כי הפעלת הבדיקות המהירות בכניסה לקייטנות ולמחנות קיץ תצא לפועל בעוד שבוע. הבדיקות יהיו במימון המדינה ותיעשה הערכה תקציבית שתוצג לאוצר. אפשר יהיה להתבסס על בדיקות מהירות או בדיקות PCR רגילות והאכיפה תהיה על ידי מארגני האירועים.

בתגובה להודעה זאת מסרה הבוקר חברת הבדיקות המהירות סופיה ישראל מקבוצת רימיפארם:  "אנו מברכים על הודעת פרופ' אש להפעלת מתווה הבדיקות המהירות באופן מסובסד במתחם בדיקות (קיוסקים)".

חברת סופיה פנתה כבר בחודש מארס השנה בנושא זה לראשי משרד הבריאות בהצעה למתווה מסובסד של הבדיקות שייעשו במתחמי בדיקות מהירות על בסיס מודל שעובד במדינת ניו יורק.

"כל מכשיר סופיה נייד יכול לבצע כ–100 בדיקות אנטיגן בשעה ולהציג תשובה בתוך 15 דקות, לצד יכולת לזהות את כל הוריאנטים של נגיף הקורונה", צוין בחברה. "טכנולוגיה זאת כבר הוטמעה היטב ברחבי מדינת ישראל, למשרד הבריאות כ-300 מכשירים כאלה המסוגלים לבצע כ-30 אלף בדיקות מהירות לשעה, כ-720 אלף ביממה וכ-22 מיליון בדיקות מדי חודש".

פרופ' אש הסביר כי על אף שיעור המחוסנים הגבוה בישראל - "מאחר שהווריאנט דלתא מדבק יותר, צריך יותר מחוסנים כדי לעצור את ההדבקות" והוסיף : "הוחלט להמשיך ולעקוב אחר התחלואה הקשה כמדד המרכזי".

בהתייחסו לסוגיית בידוד הורים מחוסנים אמר פרופ' אש: "אנחנו רואים מחוסנים שהם מאומתים לנגיף וחולים. יש ביניהם גם כאלו שמגיעים למצב קשה, אבל החיסון מגן בסך הכול. נמשיך לעקוב אחר סוגיית הבידוד של בני משפחה לילד מאומת או ילד שבבידוד. במגע כזה הדוק יש סיכון שגם הורה מחוסן יידבק. נראה את מגמת הנתונים ואז עניין זה יעלה שוב לדיון לקבלת החלטה. אנחנו עורכים דיון עם שר הבריאות לפני הצגת ההמלצות ומקבלים ממנו גיבוי מלא. לשר אמון בדרג המקצועי ושיתוף הפעולה - מצוין".

כמו כן מסר פרופ' אש כי "מרבית המאושפזים עתה הם בני יותר מ-60 ביניהם גם מעל 70 ו-80. בודדים הם מתחת לגילים אלה, כולל אישה בהריון. למרביתם החולים הללו יש  מחלות רקע. אין לנו יכולת להגיד אצל מי ההידרדרות במצבו היא בגלל מחלת הרקע ומי ההדבקה בקורונה גרמה להידרדרותו. שיעור הנדבקים מבין כלל המחוסנים בישראל - יותר מ-5.5 מיליון - נמוך מאוד, מאות נדבקים, נושא הידבקות המחוסנים נלקח בחשבון בקביעת הנחיות התנהגות לציבור. שיעור החולים הקשים ביחס למאומתים הוא בין 1% ל-1.5% בלבד בזכות החיסונים".

נושאים קשורים:  פרופ' נחמן אש,  בדיקות מהירות,  קורונה,  חדשות,  19-COVID,  חברת סופיה,  בידוד
תגובות

פרופ\' נחמן אש,
כל הכבוד לנכונותך \"לשחות כנגד הזרם\" - להמנע מסגרים
להמנע מדווח יומי על מאומתים !
כן לדווח בלבד על המספרים הזעומים של מטופלים במצב קשה !
בדרך זו -- לפעול הרגעת האוכלוסיה מאימת המוות המיותרת העושה בנו שמות מזה 18 חודשים !
חזק ואמץ !
בברכה, פרופ\' תיאו דב גולן.