חדשות

הערכה: פרופ' רוטשטיין ייאבק נגד כוונת דירקטוריון הדסה לפטרו

"כלכליסט": המהלך להדחת מנכ"ל הדסה, שתכננו יו"ר הדירקטוריון דליה איציק ונשות הדסה, היה צפוי: "לאחר שתקף בחריפות את משרד הבריאות בעת הקורונה ונותר לבד במערכה, ללא הגנות, החלה איציק במהלך"

מנכ"ל "הדסה עין כרם", פרופ' זאב רוטשטיין. צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

מנכ"ל "הדסה", פרופ' זאב רוטשטיין, שזומן על ידי דירקטוריון הדסה לשימוע לפני פיטורין, לא מתכוון לוותר וייאבק נגד פיטוריו - זו ההערכה במערכת הבריאות שעליה דיווח הבוקר (ה') אדריאן פילוט במאמר פרשנות ב"כלכליסט".

פילוט טוען שמהלך הדירקטוריון היה צפוי, אולם בדרך כלל הדבר נעשה בשקט, ללא סקנדלים, בשיחה שבה הצדדים מסכמים תנאי פרישה ומתפרסמת הודעה לתקשורת שבה מרעיפים הצדדים שבחים. אולם, דירקטוריון "הדסה", בראשות היו"ר החדשה דליה איציק, בחר בדרך אחרת ו"המסקנה היא שרוטשטיין התבקש לעזוב את התפקיד אולם סירב".

עד כה ממשיך פרופ' רוטשטיין בשתיקתו ולא הגיב להודעה על זימונו לשימוע שהופצה לפני שלושה ימים. "קשה להאמין", מציין פילוט, "שרוטשטיין, שועל קרבות ותיק, בעל כישורים פוליטיים חזקים, לא חזה את המהלך שתכננו איציק וחברות ארגון נשות הדסה".

עוד בסוף 2019 ניסו נשות הדסה להדיחו, "אך המאמץ נחל כישלון מוחלט". יעקב ליצמן, שהיה אז שר הבריאות, מינה את רוטשטיין והעניק לו גיבוי. במקביל, מנכ"לי משרד הבריאות והאוצר לשעבר, משה בר סימן טוב ושי באב"ד, הסבירו לנשות הדסה שההדחה איננה אופציה. הם תמכו ברוטשטיין שהצליח לשקם את "הדסה" מבחינה פיננסית ובמסגרת הסכם ההבראה שנחתם עוד לפני שנכנס לתפקידו ירד חוב הדסה מ-769 מיליון שקל בסוף 2015 ל-422 מיליון בסוף 2020. כמו כן עמד בחיסול הגירעון התזרימי ממנו סבל בית החולים.

אלא שמאז ליצמן, בר סימן טוב וגם באב"ד הוחלפו ו"בכירי משרד הבריאות", מציין פילוט, "פיתחו סלידה עמוקה כלפי רוטשטיין אחרי שתקף בחריפות ובפומבי את מדיניות המשרד בזמן הקורונה ואת בכירי המשרד באופן אישי". גם יו"ר "הדסה", ארז מלצר, שעימו הוביל רוטשטיין את שיקום בית החולים, הוחלף. "רוטשטיין נותר לבד במערכה, ללא שותפים וללא הגנות ודליה איציק זיהתה את החולשה והחלה במהלך".

בעל המאמר גם מציין: "הדחת רוטשטיין תתברר לאיציק כמשימה הקלה בתכנית העבודה של 'הדסה'. אחרי שתצליח להדיחו - ובהנחה שלא יצליח לבטל את ההחלטה - היא תצטרך לבחור מנכ"ל חדש כדי להוביל בית חולים המצוי בקשיים עצומים ובתנאי רקע מורכבים שאינם קשורים דווקא לרוטשטיין. 'הדסה', שנאלץ להיכנס להוצאות ענק בשל הקורונה, טרם קיבל את מלוא הפיצוי המגיע לו אחרי שנשא בנטל הטיפול בשתי אוכלוסיות שנפגעו מהמגיפה בהיקפים הגדולים ביותר - חרדים וערבים".

נושאים קשורים:  פרופ׳ זאב רוטשטיין,  הדסה,  דירקטוריון הדסה,  "נשות הדסה",  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
09.07.2021, 09:35

מדובר בשתי פיגורות שמאד לא הייתי מעוניין שיגיעו אלי הביתה לקפה, רוטשטיין מחד ואיציק מאידך.

אנונימי/ת
09.07.2021, 10:58

רוטשויין הורחק מתל השומר בעזרת וביוזמת פרופ שני. שניהם קורצו מחומרים של קאפו ולא יכלו לפעול יחדיו. מי שעבד עם רוטשטיין ועם שני יודע למה התכוון המשורר.

אנונימי/ת
09.07.2021, 11:51

דליה איציק מתנקמת בו עכשיו על שלא רצה אותה בהנהלת הדסה. היא פוליטיקאית תחמנית במלוא מובן המילה מהצד השלילי של הגדרה זו. הייתה מורה בינונית ביותר בעברה הרחוק. חבל מאוד שהדסv הגיעה למה שהיא כיום.Sic transit gloria mundi !

אנונימי/ת
09.07.2021, 13:06

בהצלחה לפרופ\' רוטשטיין במאבקו הצודק ב\"ציד המכשפות\"(תרתי משמע) המתנהל נגד מי שהציל את הדסה מקריסה כלכלית מוחלטת.

אנונימי/ת
09.07.2021, 13:25

רגע, סליחה, מה עשתה בכלל דליה איציק בחייה? הרי זו, פוליטיקאית בינונית הנעה בין מפלגות, תמיד לצדו ומגמה אחת מאחור של המוביל עד שהוא מוחלף במוביל הבא ואז נאמנותה אם קיימת כזו מתחלפת באחת. בהמשך כיהנה כדירקטורית בחברות שונות. מה טוב ומה תרומה הביאה לעם היושב בציון?

אנונימי/ת
09.07.2021, 22:02

הכתובת מזמן הייתה על הקיר: מנה מנה תקל ופרסין