פינלנד

שינויים באפידמיולוגיה של טרשת נפוצה בפינלנד במהלך חמישה עשורים

חוקרים סבורים כי יש צורך במחקרים מקיפים המעריכים את האפידמיולוגיה של טרשת נפוצה בפינלנד

ידוע כי פינלנד הינה איזור בסיכון גבוה לטרשת נפוצה, עם מספר מחקרים אפידמיולוגיים בנושא שפורסמו מאז 1964, שלמרבה הצער לא נבחנו בצורה מקיפה. מטרת החוקרים הייתה לסקור מחקרים קודמים העוסקים באפידמיולוגיה של טרשת נפוצה בפינלנד, להציג מידע חדש על ההימצאות שלה באזורים המערביים של המדינה ולבצע אנליזות נוספות על נתונים ממחקרים אלו.

החוקרים ביצעו חיפוש שיטתי של מאמרים הקשורים לאפידמיולוגיה של טרשת נפוצה בפינלנד במאגר PubMed, וכל המאמרים הרלוונטיים נכללו בסקירה זו. החוקרים חישבו את ההימצאות של טרשת נפוצה בבתי חולים באזורים המערביים Vaasa, South Ostrobothnia ו- Pirkanma, בין השנים 1980-2007. החישוב התסבב על נתונים שלא פורסמו, אשר עלו בחיפוש רטרוספקטיבי ברישומים האדמיניסטרטיביים של בית החולים. על מנת להגביר את פוטנציאל ההשוואה של הנתונים האפידמיולוגיים, החוקרים חישבו את ההימצאות המתוקננת לגיל של טרשת נפוצה, על סמך הנתונים החדשים מבתי חולים באזורים המערביים הנ"ל, והנתונים הקודמים מ-orth Ostrobothnia, פינלנד הדרום-מערבית ו-North Karelia.

החוקרים איששו את נוכחותם של הבדלים ניכרים בין האזורים, בכל הנוגע לאפידמיולוגיה של טרשת נפוצה, כאשר ריכוז המחלה העיקרי היה באזורים המערביים והדרום-מערביים של המדינה. הם נכחו לגלות כי ההימצאות הגבוהה ביותר המתוקננת לגיל (288 ל-100,000) דווחה ב- South Ostrobothnia ב-2007. עוד מצאו עליה מובהקת וקבועה בהימצאות המחלה במהלך העשורים, כאשר העלייה היחידה הניכרת בהיארעות התרחשה בשנות ה-90. עם זאת, ההבדלים בשיטות המחקר הפריעו להשוואה ישירה בין מחקרים שונים, עובדה המדגישה את החשיבות בעקרונות משותפים לדיווח ותקנון הנתונים האפידמיולוגיים.

לטענת החוקרים, יש צורך במחקרים מקיפים נוספים העוסקים באפידמיולוגיה של טרשת נפוצה, על מנת לחשוף מידע חשוב בנוגע לאטיולוגיה של המחלה.

מקור: 

Pirttisalo, A. L. et al. (2020). Acta Neurologica Scandinavica. https://doi.org/10.1111/ane.13295

נושאים קשורים:  פינלנד,  טרשת נפוצה,  אפידמיולוגיה,  מחקרים
תגובות