חדשות

פרופ' נחמן אש נבחר לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות

שר הבריאות החליט למנות לתפקיד את פרופ' אש, המכהן מאז נובמבר כפרויקטור הקורונה | מחליף את פרופ' חזי לוי שהודיע אתמול על התפטרותו

פרופ נחמן אש. נבחר לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות. צילום: משרד הבריאות

שר הבריאות ניצן הורוביץ הודיע הבוקר (ב') כי בכוונתו למנות את פרופ' נחמן אש, המשמש כיום כפרויקטור הקורונה, לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות. הורוביץ מסר כי מדובר ב"מנהל מנוסה שלפני הכל רואה לנגד עיניו בני אדם״. רק אתמול הודיע פרופ' חזי לוי על התפטרותו מתפקיד המנכ"ל ועל כוונתו לשוב לנהל את בית החולים ברזילי באשקלון, ואש יהיה זה שיחליפו.

פרופ׳ אש הוא בוגר בית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב, מומחה לרפואה פנימית ובוגר תואר שני במחשוב רפואי במסגרת תכנית משולבת של אוניברסיטאות הארוורד ו-MIT. הוא מכהן כפרופסור-חבר במחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת אריאל.

אש שימש בעבר כקצין הרפואה הראשי בצה"ל, ולאחר שחרורו מילא שורה של תפקידי ניהול בכירים במערכת הבריאות, בהם סמנכ"ל בכיר למידע ומחשוב במשרד הבריאות וראש חטיבת הבריאות של קופת החולים מכבי. מאז נובמבר 2020 עומד פרופ' אש בראש "מגן ישראל", התכנית הלאומית למאבק בנגיף הקורונה.

שר הבריאות ניצן הורוביץ הסביר את בחירתו: "פרופ' נחמן אש מגיע לתפקיד החשוב של מנכ״ל משרד הבריאות עם ניסיון מקצועי וניהולי עשיר. וחשוב מכל, פרופ׳ אש רואה לנגד עיניו בני אדם, ושיקוליו ניחנים תמיד ברגישות חברתית גבוהה. אין לי ספק שפרופ׳ אש יוביל את משרד הבריאות בתבונה ובנחישות המאפיינים אותו.

"ניאבק בנגיף הקורונה בצורה מקצועית, עניינית ושקופה, ובמקביל נחזק את מערכת הבריאות הציבורית, נצמצם את הפערים בבריאות, ונציב את האדם במרכז. שנינו מאמינים כי ייעודו של משרד הבריאות הוא לשמש כספינת הדגל של השיוויון וזכויות האדם בישראל, וברוח זו ננהיג את המערכת".

עוד אמר השר: "אני רוצה להודות מקרב לב לפרופ' חזי לוי, שנרתם לשמש כמנכ"ל משרד הבריאות באחת התקופות המאתגרות שידעה מערכת הבריאות בישראל. חזי שירת את המדינה במסירות, באנושיות ובמקצועיות יוצאי דופן, ואני בטוח שהוא יוסיף לתרום מכישוריו למערכת הבריאות הציבורית״.

פרופ' אש אמר בתגובה: "אני מודה לשר הבריאות הורוביץ על האמון ומרגיש זכות גדולה להוביל את מערכת הבריאות המצוינת של מדינת ישראל. עומד בפני משרד הבריאות אתגר עצום בהתמודדות עם תחלואת הקורונה לצד חיזוק מערכת הבריאות בכל תחומי אחריותה.

"אני מודה לפרופ' חזי לוי על הובלת המערכת בתקופה מורכבת זו ובמיוחד על תרומתו האישית במבצע החיסונים המוצלח בעולם. ומעבר לכך, מודה לו על העבודה המשותפת, החברות והתמיכה לכל אורך הדרך".

נושאים קשורים:  פרופ' נחמן אש,  מינוי,  שר הבריאות,  מנכ"ל משרד הבריאות,  שר הבריאות ניצן הורוביץ,  פרופ' חזי לוי
תגובות
אנונימי/ת
28.06.2021, 23:25

איני מכיר את הפרופ\' נחמן אש באופן אישי, ואיני מכיר את כישוריו. כמו כל אזרח במדינה, ולבטח כרופא, אשמח בהצלחתו בקידום המערכת הרפואית הציבורית בארץ.
עם זאת אני נותר תוהה... האם המערכת האזרחית לא מצליחה להצמיח א/נשים ראויות וראויים מתוכה, כך שקרפ\"רים וקציני צבא בכירים אחרים בדימוס, שעסקו בפיקוד (ולא בניהול) של מערכת רפואית צבאית כושלת, הם הם \'אנשי הניהול\' הנכונים לזמן ותפקיד? האם הם אלו המכירים את המצוקות בשטח? האם הם הזוכרים את מקומם לימין מיטת המטופל? האם התרבות הארגונית לה הם הורגלו בצבא היא שצריכה לאפיין את מערכת הבריאות? האם היות הצבא מקפצה לתפקידי ניהול בכירים במערכת הבריאות לא מהווה חסם בפני כשרון ויכולת של נשים ושל בני החברה הערבית, להם הצלחות לא פחותות במישור האזרחי? והאם אין מקום להקמת תכניות ניהול ניידות יותר במגזר האזרחי, שתוכלנה לתגמל כישורים וחריצות בקידום יעיל בתוך המערכת הציבורית, כדי לאתגר את המקפצה הצה\"לית?

אנונימי/ת
29.06.2021, 18:25

כל מילה בסלע

אנונימי/ת
29.06.2021, 10:01

אל חשש, פרופ\' אש לא הוצנח מלשכת הקרפר אתמול. כבר עשור שהוא עוסק בניהול מערכות אזרחיות.
נשים יש גם בדרגות גבוהות בחיל רפואה היום (אל\"מ) . וכמובן גם ערבים (דרוזים בעיקר אבל לא רק) עיין ערך הקרפר הקודם תא\"ל דר\' באדר