חדשות

מחקר: אי שביעות רצון בנישואים מעלה סיכון לתמותה משבץ מוחי

לפי המחקר, שנעשה בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב, מספר הנפטרים משבץ מוחי היה גדול ב-69% בקרב אלה שלא היו מרוצים מנישואיהם בהשוואה לאלו שהיו מרוצים מאוד

דו"ח מחקר שנעשה באוניברסיטת תל אביב ופורסם כבר באפריל 2021 הופץ אתמול (ב') על ידי דוברות האוניברסיטה ולפיו עולה כי "אי שביעות רצון בחיי הנישואים מהווה מנבא משמעותי למוות משבץ מוחי ולתמותה מוקדמת בקרב גברים – לפחות בישראל – וזאת לא פחות מגורמי סיכון מוכרים אחרים כמו עישון והיעדר פעילות גופנית. המאמר פורסם ב-Journal of Clinical Medicine.

הצוות ניתן נתונים בריאותיים נרחבים ממחקר ארוך טווח, שעקב אחר מקרי פטירה בקרב כ-10,000 גברים ישראלים לאורך יותר מ-30 שנה. הצוות שהוביל אותו מבית הספר לבריאות הציבור בפקולטה לרפואה אוניברסיטה כלל את פרופ' אורי גולדבורט מהחוג לאפידמיולוגיה ורפואה מונעת, שיזם וניהל את המחקר, ד"ר שחר לב-ארי, ראש החוג לקידום הבריאות, וד"ר יפתח גפנר מהחוג לאפידמיולוגיה ורפואה מונעת.

החוקרים מסרו כי ביצעו ניתוחים סטטיסטיים של נתונים שהצטברו מאז שנות ה-60 של המאה הקודמת, ועקב לאורך 32 שנה אחר בריאותם ודפוסי התנהגותם של כ-10,000 גברים, כולם עובדי מדינה, עם דגש על מקרי פטירה משבץ מוחי וכן תמותה מכל סיבה אחרת. בתחילת המחקר הגיל הממוצע של אוכלוסייתו היה 40 ולאורך השנים 64% מהם נפטרו ממחלות שונות.

החוקרים מסבירים כי בתחילת 30 שנות המחקר, משתתפיו התבקשו, בין היתר, לדרג את שביעות הרצון שלהם מחיי הנישואים, בסולם של בין 1 (מרוצה מאוד) עד 4 (לא מרוצה כלל). מניתוח הנתונים עלה כי מדרג זה מהווה גורם מנבא לתוחלת החיים, לא פחות מעישון או מהיעדר פעילות גופנית.

בין הדוגמאות שהובאו: מספר הנפטרים משבץ מוחי היה גדול ב-69% בקרב אלה שהעניקו לנישואיהם את הציון 4, "לא מרוצה כלל", בהשוואה לאלו שהעניקו ציון 1 והיו "מרוצים מאוד" מנישואיהם (40.6 נפטרים שלא היו מרוצים בנישואים לעומת 24.0 נפטרים שהיו מרוצים מאוד בנישואים).

כשמדובר במוות מכל סיבה, הפער היה 19% לטובת הנשואים באושר. מהנתונים עלה כי בעוד שבקרב לא-מאושרים 295.3 נפטרו מסיבות שונות, הרי שבקרב "המאושרים מאוד" בנישואיהם רק 248.5 נפטרו. החוקרים מציינים שהפערים היו גדולים יותר בקרב גברים שהיו צעירים יחסית – מתחת לגיל 50 – בתחילת המחקר.

בנוסף בוצע גם ניתוח סטטיסטי של כלל גורמי הסיכון המוכרים לתמותה ממחלות לב וכלי דם, כגון סוכרת, יתר לחץ דם, BMI ומצב סוציואקונומי. גם כאן, הנתון מפתיע מאוד היה שהסיכון היחסי לתמותה מכל סיבה שהיא בקרב אלו שלא היו מרוצים מנישואיהם, בהשוואה לאלו שהיו מרוצים, היה גבוה כדי פי 1.21 לרעת הלא מרוצים. שיעורים אלו דומים לנתונים המוכרים בספרות המקצועית בקרב מעשנים או מי שאינם עושים פעילות גופנית.

נושאים קשורים:  חדשות,  נישואים,  שבץ,  תמותה מוקדמת,  אוניברסיטת תל אביב,  פרופ' אורי גולדבורט,  ד"ר שחר לב ארי
תגובות