מחקרים-Covid-19

החולים במחלות ראומטולוגיות פיתחו תגובה סרולוגית מצוינת לחיסון לקורונה

כך עולה ממחקר שבוצע במרכז הרפואי רמב"ם. זאת בניגוד לחששות המוקדמים שהתעוררו בטרם ניתן החיסון, בדבר הסיכון שהוא עלול לגרום להתלקחות של המחלה האוטואימונית

מתן חיסון לקורונה במרפאת הכללית בירושלים. צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

רופאים חוקרים מהמכון למחלות ראומטולוגיות במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה, בשיתוף המעבדה הביוכימית של בית החולים, פרסמו השבוע נתונים מעודדים בכל הקשור לחיסון נגד קורונה שניתן לחולים במחלות ראומטולוגיות. הם קיבלו שתי מנות חיסון של חברת פייזר. הנתונים פורסמו ב-Annals of Rheumatic Diseases.

86% מהנבדקים במחקר פיתחו תגובה סרולוגית מצוינת לחיסונים שהם קיבלו למרות הטיפול המדכא את המערכת החיסונית שלהם ומגוון הטיפולים הביולוגיים שהם מקבלים כחלק שוטף מהטיפול במחלותיהם. כמו כן – לא חלה החמרה במחלה האוטואימונית עצמה.

אלכסנדרה בלביר - גורמן
צילום: דוברות רמב"ם

פרופ' אלכסנדרה בלביר-גורמן, מנהלת המכון וחברת צוות המחקר מסרה: "הממצאים שעלו מעבודה זאת הם בגדר מסרים חשובים לחולים עם מחלות אוטואימוניות מכיוון שהיה חשש גדול מפני התלקחות המחלה האוטואימונית בשל אופי החיסון או מפני חוסר יעילותו בשל  הטיפול הכולל שאותם חולים מקבלים באופן שגרתי.

"המאמר שלנו מתבסס על בדיקה שנערכה ל-264 חולים והוא נחשב אחד המקיפים שבוצעו בעולם בכל הקשור לבחינת ההשפעה של חיסוני פייזר על חולים במחלות ראומטולוגיות.

"יחד עם זאת, התברר ש- 1% מהחולים שנבדקו לא פיתחו תגובה סרולוגית. ד"ר יולנדה בראון-מוסקוביץ', שהייתה מובילת המחקר, ציינה כי אלו היו בעיקר חולים שטופלו בטיפול הביולוגי עם התרופה "מבטרה" שבמקורה פותחה לטיפול בלימפומה. במכון למחלות ראומטולוגיות משתמשים בה עבור מטופלים עם דלקת מפרקים שגרונית, וכן לחולים עם סקלרודרמה עקשנית לטיפול או בחולים עם דלקת בכלי הדם.

ד"ר בראון הדגישה: "עם זאת, כי למרות שמחצית מן החולים שטופלו ב"מבטרה" לא פיתחו נוגדנים, יתכן בכל זאת שהם פתחו חסינות תאית בתגובה לקבלת החיסון, והנושא הזה ייבדק במחקר המשך".

נושאים קשורים:  מחלות ראומטיות,  בית החולים רמב"ם,  פרופ' אלכסנדה בלביר גורמן,  חיסון פייזר,  ד"ר יולנדה בראון,  מבטרה.,  חיסון לקורונה
תגובות

14% מן המחוסנים לא פתחו תגובה סרולוגית