חדשות

חסר בויטמין D מגביר סיכון להתמכרות למשככי כאבים

מחקר חדש מצא כי חסר בויטמין D גורם לכך שהגוף נעשה רגיש יותר להשפעת אופיואידים, מה שתורם להתמכרות ולתלות בהם

משככי כאבים אופיואידיים. צילום אילוסטרציה

חסר בויטמין D מגביר את התשוקה למשככי כאבים ואת הסיכון להתמכרות ולתלות בהם. כך עלה במחקר חדש שבוצע בבית החולים הכללי במסצ'וסטס (MGH) בבוסטון ועליו דווח בסוף השבוע ב-Science Advances.

את היסודות למחקר הציב ד"ר דיויד פישר, מנהל מרכז הסרטן ותכנית המחקר והטיפול במלנומה, שמצא ב-2007 כי חשיפה לקרינת על-סגול ובעיקר UVB גורמת לעור לייצור מוגבר של ההורמון אנדורפין, שמבחינה כימית יש לו קשר למורפין, להרואין ולאופיואידים אחרים המשמשים לשיכוך כאבים. כל אלה מפעילים אותם קולטנים במוח. אנדורפין משרה תחושת אופוריה קלה.

הצוות של ד"ר פישר מאמין כי בני אדם ובעלי חיים אחרים מבקשים להימצא בשמש כיוון שחשיפה לקרינת UV הכרחית ליצירת ויטמין D שמקדם סידן הנדרש לבניית עצמות. עתה סבור הצוות שחסר בויטמין D גורם לכך שהגוף נעשה יותר רגיש להשפעת אופיואידים, מה שתורם להתמכרות ולתלות בהם.

בניסוי רב מרכזי שהוביל צוות ה-MGH ונעשה על עכברי מעבדה נמדדו שינויים במינוני ויטמין D וכיצד הם משנים או מכפילים את ההתמכרות של משככי הכאב. ההערכה: אותו מצב קיים גם בבני אדם ולפיכך סבור הצוות של ד"ר פישר כי במידה שקיים אצל מטופל לאחר ניתוח חסר בויטמין D והוא מקבל מורפין לשליטה ואיזון כאב, תהיה לכך השפעה על ההשתוקקות למשככי כאב נרקוטיים על מלוא האפקטים שלהם, עד כדי כך שאותו אדם ייעשה מכור לחומרים אלה.

בחישובים שביצע הצוות על בסיס נתונים ורישומים רפואיים עלתה ההערכה שמחסור קל ברמות של ויטמין D מביא לכך שקיים סיכוי גבוה ב-50% לעומת מי שאצלו רמות הויטמין הזה נורמליות, שהוא ירבה לצרוך משככי כאב עד כדי התמכרות. אצל אנשים שהחסר הזה מוגדר חמור, הנטייה לצריכה גבוהה של אופיואידים יכולה להיות ב-90% גבוהה יותר לעומת אדם בריא וכן אנשים שאובחנו עם הפרעת שימוש באופיואידים נוטים להיות אלה שאצלם קיים חסר בויטמין D.

נושאים קשורים:  אופיואידים,  משככי כאבים,  ויטמין D,  חדשות,  מחקר
תגובות