מחקרים COVID-19

כיצד נראה המיקרוביום במעי של מטופלים עם COVID-19?

במחקר נמצאו הבדלים מובהקים בין המיקרוביום במעי של מטופלים עם COVID-19 לזה של מטופלים שאובחנו בשפעת לקבוצת ביקורת של בריאים

נפוץ לראות תסמינים במערכת העיכול בקרב מטופלים עם COVID-19, וניתן לזהות את הרנ"א של הוירוס בדגימות צואה. עם זאת, טרם נקבע הקשר בין המיקרוביום במעיים לבין המחלה.

במחקר שפורסם בכתב העת Clinical Infectious Diseases בוצע מחקר חתך שכלל 30 מטופלים עם COVID-19, 24 מטופלים עם שפעת A (H1N1) ו-30 נבדקים בריאים כקבוצת ביקורת (HCs – healthy controls) במטרה לזהות הבדלים במיקרוביוטה במעיים על ידי ריצוף גנטי ריבוזומלי 16S באזורים V3-V4.

תוצאות המחקר הראו כי בהשוואה ל-HCs, מטופלים עם COVID-19 הדגימו מגוון חיידקים נמוך באופן מובהק, ריבוי מובהק של פתוגנים אופורטוניסטיים כמו Streptococcus, Rothia, Veillonella ו- Actinomyces ומיעוט יחסי של חיידקים סימביוטיים.

בנוסף, חמישה סמנים ביולוגיים הראו דיוק גבוה בהבחנה בין מטופלים עם COVID-19 ל-HCs עם שטח מתחת לעקומה (AUC – area under the curve) עד 0.89. בנוסף, נמצא כי מטופלים עם H1N1 הציגו מגוון נמוך יותר והרכב חיידקים כולל נמוך יותר בהשוואה למטופלים עם COVID-19. החוקרים בחרו שבעה סמנים ביולוגיים על מנת להבחין בין שתי העוקבות (AUC= 0.94).

החוקרים מצאו כי החתימה החיידקית במעי של מטופלים עם COVID-19 היתה שונה מזו של מטופלים עם H1N1 ושל HCs. החוקרים סבורים כי המחקר מצביע על ערך פוטנציאלי של המיקרוביוטה במעי כסמן ביולוגי אבחנתי וכמטרה טיפול ב-COVID-19, אך קיים צורך בתיקוף נוסף של הממצאים.

נושאים קשורים:  מיקרוביום,  מחקר,  19-COVID,  מחלת הקורונה,  חדשות
תגובות