כאב כרוני

גישה שיטתית לטיפול וניהול כאב לאחר ניתוח להחלפת מפרק הירך

בסקירת ספרות זו החוקרים מציעים גישה שיטתית ומבוססת ראיות לניהול וטיפול בכאב ראשוני לאחר ארטרופלסטיה של מפרק הירך, תוך שימת דגש על אטיולוגיות ושיטות אבחנה

30.05.2021, 12:40
צילום רנטגן של עצמות הירך (צילום: אילוסטרציה)
צילום רנטגן של עצמות הירך (צילום: אילוסטרציה)

האבחנה האטיולוגית של כאב ראשוני בעקבות ארטרופלסטיה של מפרק הירך והניהול שלה מהווים אתגר קליני מורכב עבור רופאי כאב. מקורות חיצוניים לכאב במפרק הירך עשויים להיות מטופלים בצורה יעילה במסגרת יחידות כאב קליניות, אולם הנושא נותר שנוי במחלוקת.

במחקר שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Pain Physician, חוקרים ביצעו סקירת ספרות במטרה להציע גישה שיטתית מבוססת ראיות לניהול כאב ארתרופלסטי של מפרק הירך. לצורך עריכת הסקירה, החוקרים ערכו חיפוש אינטרנטי במאגרי Medline/Pubmed, Embase, Clinical Trials ו- Cochrane, תוך שימוש בכותרת חיפוש (MeSH) ומושגים חופשיים בכל הספרות הביו-רפואית שפורסמה עד אוגוסט 2019. מאמרים שתיארו אטיולוגיות וניהול של כאב ארטרופלסטי ראשוני של מפרק הירך או את שיטות ההדמיה להערכה ספציפית של הגורמים לתופעה, הוכללו בסקירה. בסך הכל נעשה שימוש ב-24 עבודות, מתוכן 16 היו מחקרי תצפית ו-8 סקירות ספרות לא שיטתיות שתיארו מגוון רחב של אטיולוגיות. החוקרים אספו נתונים דמוגרפיים (מין, גיל, מדד מסת גוף), אטיולוגיות עיקריות, בדיקות אבחנתיות וטיפולים נקודתיים ממוקדים שיושמו בכל מחקר. בהתבסס על העדויות שעלו מן הסקירה, החוקרים מציעים גישה שיטתית, תוך שימת דגש על אטיולוגית בגינן יש להפנות מטופלים למרפאות כאב.

החוקרים מצאו כי שני שליש מגורמי הכאב היו פנימיים וצריכים להיות מנוהלים על ידי מנתחים אורתופדיים. שליש מן האטיולוגיות היו חיצוניות ויש להפנות בגינן למרפאות כאב, זאת לאחר שסיבה אינטרינזית נשללה. מבין הגורמים החיצוניים, השכיח ביותר היה על רקע אטיולוגיה מיופאציאלית.

החוקרים סיכמו כי ממצאי הסקירה מעידים על כך שכאב ארטרופלסטי של מפרק הירך הינו מצב שכיח וכי יש צורך בגישה שיטתית מבוססת ראיות לניהול המצב. הגישה משלבת עדויות בנוגע לאטיולוגיות הידועות, אבחנה וניהול של כאב כרוני לאחר ניתוח להחלפת מפרק הירך.

מקור: 

Yucuma D, Riquelme I, Avellanal M. Pain Physician. 2021;24(3):193-201.

נושאים קשורים:  כאב כרוני,  ניתוח החלפת מפרק ירך,  ניהול כאב,  מחקרים
תגובות