חדשות

הר"י: עדיין לא הושלם גיבוש ההמלצות בנושא תורנויות המתמחים

בדיוני הוועדה מטעם הר"י לקיצור תורנויות המתמחים הוצעו ארבעה מודלים שונים למתכונת התורנויות שכדי לממשם תידרש תוספת תקנים | בהר"י מדגישים: אלו אינן ההמלצות הסופיות

מחאת המתמחים לקיצור תורנויות. צילום ארכיון: מרים אליסטר/ פלאש 90

ארבעה מודלים למשך תורנויות הרופאים המתמחים הוצעו בדיוני הוועדה שמינתה הר"י כדי לספק מענה לדרישת המתמחים לקצר את משך התורנות שלהם העומדת כיום על 26 שעות. אלא שהוועדה, מסרה בסוף השבוע דוברת הר"י ל"דוקטורס אונלי", טרם השלימה את גיבוש המלצותיה ולא פרסמה עדיין את הסיכום שהושג בתום דיוניה. בכך הגיבה הר"י לדיווח שפורסם ביום ו' ב-ynet. ככל הנראה, מסקנות הוועדה והמלצותיה יפורסמו מחר.

הוועדה אמורה היתה להשלים את דיוניה כבר לפני כמה חודשים. עם תחילת היציאה של ישראל ממשבר הקורונה חידש ארגון המתמחים "מרשם" את מאבקו בנושא קיצור התורנויות ואף הגיש בנושא עתירה לבג"ץ.

כבר עתה ברור כי המלצות הוועדה ייתקלו בהתנגדויות של האוצר מאחר שכדי לממשן תידרש תוספת תקנים. כמו כן ההמלצות עשויות להיכלל בבסיס דרישות הר"י במו"מ על הסכם קיבוצי חדש שיתנהל מול בכירי האוצר בממשלה החדשה. ההסכם הקודם נחתם ב-2011 ותוקפו למעשה הסתיים כבר לפני שנה. העיכוב במו"מ הוסבר עד כה בגלל משבר הקורונה ובהיעדר תקציב מדינה.

לפי הדיווח, בוועדה שהוקמה ביוזמת יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, ובראשה פרופ' רן טור כספא ופרופ' יוסף קלאוזנר כשלצידם רופאים בכירים וגם נציגות של המתמחים, הוצגו ארבעה המודלים הבאים:

מודל 16/2 בימי חול ולפיו משמרת מתחילה בשעה 15:00 ומסתיימת ב-9:00 למחרת והרופא התורן לא עובד בבוקר למחרת.

מודל 18/30: התורנות היא מ- 15:00 ועד 9:00 למחרת והמנוחה בין התורנויות - 30 שעות.

מודל שבו תתבצע התורנות מתחילה ב-21:00 עד 8:00 בבוקר ובסיומה התורן נשאר לעבוד עד 12:00 אבל איננו זכאי על ארבע שעות נוספות אלו ליום מנוחה.

המודל הקיים עתה עם כמה שינויים משמעותיים, שהעיקרי ביניהם: הוספת תורני כוננויות-חצי כדי לאפשר מנוחה לתורנים המלאים.

כאמור, ככל הנראה, מסקנות הוועדה לשינוי מתכונת התורנויות והמלצותיה יפורסמו מחר.

נושאים קשורים:  הר"י,  מתמחים,  פרופ' ציון חגי,  חדשות,  ארגון מרשם,  קיצור תורנויות
תגובות
אנונימי/ת
01.06.2021, 21:41

החילזון הרגיל. יש להניח כי עד יישום שינוי בסאגת התורנויות הרצחניות, רוב המתמחים יסיימו כמו קודמיהם את ההתמחות שלהם, והתורנויות כבר לא יעניינו אותם. בושה להר״י - מחדל רב שנים מתמשך, גם עם אידיאולוגיה מאחוריו,