מחקרים COVID-19

נשארו בבית והרגישו טוב יותר: תסמיני המעי הרגיז הופחתו בסגרים

הסגר בארגנטינה היה אחד הממושכים ביותר בעולם, אבל מחקר חדש ומפתיע מגלה כי חומרת התופעות ב-IBS דווקא ירדה באופן חד במהלכו

סגר, עבודה מהבית. אילוסטרציה

מחקר תצפיתי בהיקף מצומצם שבוצע בארגנטינה העלה כי חולים בתסמונת המעי הרגיז – (Irritable Bowel Syndrome (IBS – דיווחו באופן בלתי צפוי על הקלה ושיפור בתסמינים לאחר שהוטלו סגרים נרחבים במדינה זאת בגלל מגיפת הקורונה. הממצאים אשררו את קיומו של קשר מעיים-מוח בכל הקשור להפרעות במערכת העיכול.

ממצאי המחקר הוצגו השבוע בכנס הבינלאומי השנתי Digestive Disease Week של החברה האמריקאית למחקר מחלות הכבד AASLD ומכון המחקר לגסטרואנטרולוגיה AGA וכן איגודים מקצועיים נוספים העוסקים בתחומי גסטרואנטרולוגיה, חקר הכבד, אנדוסקופיה וכירורגיה גסטרואנטרולוגית. בכנס, שנערך בבתסדה, מדינת מרילנד, נערך במתכונת "זום" והוצגו בו יותר מ-2,000 תקצירי מחקרים בטרם פורסמו וכמה מאות הרצאות-מומחים על החידושים האחרונים והעדכניים ביותר בתחומים הללו.

ד"ר חואן פבלו סטפנולו, מומחה בנוירו-גסטרואנטרולוגיה מבית החולים חוזה סן מרטין בבואנוס איירס, המחבר הראשון של דו"ח המחקר, מסר כי "ההשערה המוקדמת והמרכזית שלנו היתה שמצבם של חולים ב-IBS יורע בגלל לחצים נפשיים ועקות דחק כתוצאה ממגיפת הקורונה וכל מה שסובב אותה. אבל עתה אנחנו חושבים שהתוצאות שקיבלנו נקשרות לכך שאותם אנשים נשארו זמן רב בבתיהם, לא נחשפו לסטרס חיצוני, ובבית גם התאפשר להם להימנע מעידוד לצריכת מזון לא בריא עבורם. הם פשוט הקפידו יותר על הוראות הרופאים שלהם".

הסגרים שהוטלו על פי הוראות השלטונות בארגנטינה יצרו הזדמנות יחידה במינה עבור החוקרים לחקור וללמוד על ההשלכות וההשפעות של מצוקות הפנדמיה ועל ההפחתה באינטראקציה חברתית. 129 חולים ב-IBS נמצאו במעקב הדוק כאשר בידי החוקרים היו גם נתונים על מצבם לפני פרוץ המגיפה. נתונים אלה הצטברו ממחקרים קודמים. סקר מקוון כלל מדדים רבים לקביעת חומרת ה-IBS לצד חרדות, דיכאון וגם שאלות תכופות כמו אם החולים סבלו מצרבת, הקאות, הפרעות עיכול, עייפות כרונית, תסמינים של פיברומיאלגיה וכאבי ראש שאינם מיגרנות.

הסגר בארגנטינה היה אחד הממושכים ביותר בעולם, אבל למרבה ההפתעה, חומרת תופעות ה-IBS שאותם אנשים חוו דווקא ירדה באופן חד אצל 65 מתוך 39 חולים. הציון החציוני של חומרת ה-IBS, לפי סקאלה של 500 נקודות, ירד ב-66 נקודות מ-278 ל-212. תסמיני IBS כמו כאב, נפיחות, עקביות ביציאות (stool consistency), חרדות, סומטיזציה (נטייה לחוות מצוקה גופנית ולחפש סיוע רפואי לגביו, ללא ממצאים פיזיולוגיים בבדיקות, וזאת בעקבות דחק פסיכולוגי), פיברומיאלגיה ותסמיני עייפות כרונית – כולם השתפרו בתקופת הסגר. כמו כן, חולים הסובלים מהפרעות תפקודיות של מערכת העיכול וחווים תסמינים שונים, לא הציגו ליקוי מבני ביוכימי כלשהו.

הקשר מעי-מוח מצביע על תפקיד הסטרס ועל קשיים פסיכולוגיים שמהווים גורם מעורר, טריגר, של תסמינים הקשורים במחלה וגורמים לחולשות הגוף. כאבי ראש, צרבות והקאות – שהם מחוץ לקטגוריית הפרעות תפקודיות – החמירו במהלך תקופת המחקר ככל הנראה גם עקב עלייה במשקל הגוף אצל כדי 60% מהמטופלים שדיווחו בעקביות אחרי מצבם היומיומי.

"ממצאי מחקרנו רק מחזקים את הקונספט של-IBS ולהפרעות תפקודיות של המעיים יש קשר לגורמים פסיכולוגיים, כמו גם למזון שאותם חולים צורכים ולגורמים נוספים. לציר מעי-מוח יש היבטים רבים", סיכם ד"ר סטפנולו את ממצאי מחקרו.

נושאים קשורים:  תסמונת המעי הרגיז,  חדשות,  19-COVID,  סגר,  מגיפת הקורונה,  מחקרים
תגובות