פצועי טראומה

הפחתה בהתערבויות מיותרות במטופלי טראומה לאחר יעוץ פליאטיבי

יעוץ פליאטיבי במטופלי טראומה קשים מפחית את שיעור הפעולות הפוטנציאליות הלא נחוצות

טיפול נמרץ (צילום: אילוסטרציה)

כיום טיפול פליאטיבי הופך חלק משמעותי יותר בטיפול במטופלים שונים, אך לרוב לא משתמשים בו במטופלי טראומה. יעוץ פליאטיבי הוא כלי יעיל להפחתת התערבויות לא מועילות ולא נחוצות. ההחלטה לגבי ההתערבויות צריכה להיעשות בהקשר של הפרוגנוזה של המטופל, כמו גם של מטרת הטיפול.

במחקר שהתפרסם בכתב העת Journal of Palliative Medicine , החוקרים ביקשו לאפיין מטופלי טראומה שקיבלו יעוץ פליאטיבי ולבדוק איך השפיע היעוץ וסטטוס DNRי(do not resuscitate) על התערבויות לא נחוצות במטופלים פצועים קשה.

המחקר כלל קוהורט של 864 מטופלים שאושפזו בשני מרכזי טראומה בדרגה 1: 423 מטופלים שקיבלו יעוץ פליאטיבי (קבוצת יעוץ פליאטיבי) הושוו ל-432 מטופלים שלא קיבלו יעוץ פליאטיבי והותאמו לקבוצת המחקר (קבוצת הביקורת).

התוצאות הדגימו ששיעור היעוץ הפליאטיבי היה 4.3% בקבוצת המחקר, עם ממוצע של 5.3 ימים עד היעוץ. התערבויות לא נחוצות פוטנציאליות בוצעו ב-9.0% מהמטופלים בקבוצת המחקר ו-6.0% בקבוצת הביקורת (p=0.09). בקבוצת המחקר, 74.1% מהפעולות הלא נחוצות בוצעו לפני היעוץ הפליאטיבי ו-25.9% אחריו. בהשוואה של קבוצת המחקר עם קבוצת הביקורת, שיעור ההנשמה המלאכותית בקבוצת המחקר היה גבוה יותר (60.4% לעומת 18.1%, p<0.001) כמו גם ההאכלה עם סיוע (14.1% לעומת 6.7%, p<0.001). החוקרים מצאו הפחתה משמעותית סטטיסטית בפעולות לא נחומות לאחר היעוץ הפליאטיבי (p=0.002). בנוסף, בקבוצת המחקר היו פחות פעולות לא נחוצות לאחר DNR, בהשוואה לקבוצת הביקורת (26.3% לעומת 100.0%, p=0.035).

החוקרים סיכמו שיעוץ פליאטיבי מפחית פעולות לא נחומות במטופלי טראומה פצועים קשה בפקטור של שתיים. מאחר שרוב הפעולות הלא נחוצות בוצעו לפני היעוץ הפליאטיבי, החוקרים המליצו להקדים את היעוץ לזמן מתאים יותר. בנוסף, רצוי שהיעוץ הפליאטיבי יקדים את השיחה על DNR.

מקור: 

Wycech J, Fokin AA, Katz JK, Tymchak A, Teitzman RL, Koff S, et al. Reduction in Potentially Inappropriate Interventions in Trauma Patients following a Palliative Care Consultation. J Palliat Med [Internet]. 2021 May 1;24(5):705–11. 

נושאים קשורים:  פצועי טראומה,  ייעוץ פליאטיבי,  DNR,  מחקרים
תגובות