הפטיטיס C

השתלת כבד מתורמים נגועים בהפטיטיס C למקבלים שליליים לנוכחות של RNA נגיפי

חוקרים סבורים כי לחולים שעברו השתלת כבד מתורם חיובי להפטיטיס C יש עדות לדלקת לאחר שנה, המתאימה להפטיטיס C נגיפית

השתלת כבד (אילוסטרציה)

התוצאים הווירולוגיים וההיסטולוגיים של השתלת כבד מתורמים חיוביים להפטיטיס C למקבלים שליליים אינם ידועים היטב עד כה. מטרת החוקרים הייתה להעריך את שיעור השגת התגובה הוירולוגית הממושכת ואת ההיסטולוגיה של הכבד שנה לאחר השתלת כבד במיקום אנטומי מתורם חיובי להפטיטיס C.

החוקרים הכלילו בסך הכל 33 חולים שקיבלו השתלת כבד מתורם חיובי להפטיטיס C על סמך בדיקת נוגדנים או בדיקת NATי(nucleic amplification test) חיובית. החוקרים דיווחו כי מבין החולים, 23 היו שליליים להפטיטיס C ו-10 היו חיוביים. החוקרים מצאו נתוני ביופסיה שנה לאחר ההשתלה עבור 24 חולים: 15 בקבוצה השלילית להפטיטיס C שקיבלו איבר מתורם חיובי (על סמך בדיקת נוגדנים או NAT) ו-9 חולים מהקבוצה החיובית להפטיטיס C שקיבלו איבר מתורם חיובי. חולים עם נוכחות של RNA נגיפי החלו טיפול עם תרופות אנטי ויראליות ישירות בערך 107 ימים לאחר ההשתלה, עם משלב טיפולי של גלפקרוויר עם פיברנטסוויר או סופוסבוויר עם וולפטסוויר או סופוסבוויר עם לדיפסוויר.

החוקרים דיווחו כי כל החולים (33 בסך הכל) קיבלו טיפול עם תרופות אנטי ויראליות ישירות והשיגו תגובה וירולוגית ממושכת. הם מצאו ביופסיות כבד זמינות שנה לאחר ההשתלה ב-24 חולים והודגם כי ל-9 חולים היה פיברוזיס בדרגה 1F ו-2F, בעוד כי ל-17 הייתה עדות לדלקת מועטה עד בינונית. עוד דיווחו כי לא היה הבדל מובהק סטטיסטית בפיברוזיס ובדלקת בין החולים השליליים לבין החיוביים להפטיטיס C. לבסוף, נמצא כי כל החולים שקיבלו השתלה מתורם חיובי על סמך בדיקת NAT פיתחו וירמיה ובסופו של דבר השיגו תגובה וירולוגית ממושכת לאחר טיפול.

החוקרים הגיעו למסקנה כי תחת פרוטוקול של לקיחת ביופסיה שנה לאחר השתלת כבד, חולים סבלו מדלקת המתאימה להפטיטיס C ויראלית, על אף הכחדה מוצלחת של הווירוס.

מקור: 

Nair, S. P. et al. Clinical Transplantation 2021; https://doi.org/10.1111/ctr.14281

נושאים קשורים:  הפטיטיס C,  השתלת כבד,  מחקרים
תגובות