מחקרים COVID-19

מה קורה כשמערבבים בין סוגים שונים של תרכיבי החיסון לקורונה?

מחקר חדש באוניברסיטת אוקספורד בודק האם מתן שתי מנות חיסון של תרכיבים שונים זה מזה יעניק חסינות ארוכת טווח והגנה טובה יותר מפני וריאנטים חדשים של נגיף הקורונה

חיסונים לקורונה. צילום: שאטרסטוק

האם ניתן לערבב בין מנות תרכיבי החיסון השונים לקורונה, כלומר לתת למשל את המנה הראשונה מתרכיב "אסטרהזניקה" ואת המנה השנייה מתרכיב "פייזר" או בסדר הפוך? סוגיה זאת עומדת במרכזו של מחקר המתבצע עתה באוניברסיטת אוקספורד הבריטית.

מממצאי המחקר הראשונים שפורסמו ב-The Lancet עולה כי בגירים שקיבלו את החיסון בשתי מנות של תרכיבים שונים נטו יותר מאלה שקיבלו את שתי המנות מאותו סוג של תרכיב, לדווח על תופעות לוואי בעוצמות קלות עד בינוניות. הדו"ח המלא של המחקר צפוי להתפרסם בחודש הבא.

תופעות הלוואי היותר שכיחות שבמתן החיסונים באופן מעורבב היו צמרמורות, כאבי ראש וכאבי שרירים – כל התופעות הללו התבטאו בפרק זמן קצר ולא העלו חשש בהקשר לבטיחות החיסונים.

המחקר בשם Com-Cov החל בפברואר בהובלתו של פרופ' מאתיו סנאפ (Matthew Snape) העומד בראש צוות מחקרי החיסונים באוניברסיטת אוקספורד. החוקרים ביקשו לברר אם מתן שתי מנות של תרכיבים, האחת שונה מהאחרת, יעניק חסינות ארוכת טווח יותר וכן הגנה טובה יותר מפני וריאנטים חדשים של נגיף הקורונה וכן שמתכונת זאת תשרת את המרפאות במקרה של מחסור או שיבושים באספקת התרכיבים.

מחוזות אונטריו וקוויבק בקנדה כבר הודיעו שבכוונתן לבצע את הערבוב מאחר שאין שם ביטחון מלא בלוח הזמנים של אספקת תרכיבי "אסטרהזניקה" בעקבות החששות מתופעת לוואי נדירה שהופיעה אצל חלק ממקבלי חיסון זה - קרישת דם.

לצורך המחקר גויסו 830 מתנדבים מעל גיל 50 ובאפריל הצטרפו עוד 1,050 נסיינים. 10% מהמתנדבים שקיבלו שתי מנות של תרכיב "אסטרהזניקה" בהפרש של ארבעה שבועות זה מזה דיווחו על תופעות קלות כמו עלייה בחום, צמרמורת, כאבי ראש או כאבי שרירים לפרק זמן קצר, בעוד שאלה שקיבלו מנה אחת מתרכיב "אסטרהזניקה" ומנה שנייה מתרכיב "פייזר" בכל סדר שהוא דיווחו ששיעור זה של התופעות עלה ל-34%. קומבינציות דומות של ערבוב במנות החיסון נבחנות גם לגבי תרכיבי "מודרנה" ו"נובאקס" יחד עם "אסטרהזניקה" ו"פייזר".

נושאים קשורים:  חיסון לקורונה,  19-COVID,  אסטרהזניקה,  פייזר,  מודרנה,  מחקר,  קורונה,  חדשות
תגובות