חדשות

"יחד ניצחנו את מגיפת הקורונה ויחד ננצח את מגיפת השנאה"

בעקבות אירועי האלימות בין יהודים לערבים ברחבי הארץ, עובדי בתי החולים חששו להגיע לעבודה | בתגובה קוראים מנהלים וצוותים במערכת הבריאות לעצור את גל האלימות

עם האלימות הגואה בין יהודים לערבים ברחבי הארץ, סיפרו בשבוע שעבר מנהלי בתי חולים בישיבת ראשי משרד הבריאות, כי עובדיהם חוששים להגיע לעבודה ונאלצו לארגן עבורם הסעות מיוחדות. בעקבות אירועי האלימות פנו אמש (מוצ"ש) ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה ומ"מ יו"ר ההסתדרות הרפואית וד"ר סאמר דיאב, מומחה לכירורגית לב ומתמחה בכירורגיית כלי דם ברמב״ם, מנהל המרכז הרפואי אלזהראוי וחבר מזכירות הר"י, במכתב משותף שנשלח ל-7,000 רופאים השייכים לארגון רופאי המדינה, ובו העבירו מסר של דו קיום ושלום. "דווקא בימים קשים אלה", נכתב, "מערכת הבריאות היא מגדלור של שלום".

ד"ר שרון אלרעי פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרסמה הבוקר (א') סרטון ובו היא מעודדת אחווה ודו קיום יחד עם כל עובדי בריאות הציבור.

גם פורום בתי החולים הציבוריים העצמאיים פרסם הודעה הקוראת להרגעת הרוחות ולהפסקת האלימות ברחבי ישראל.

"בימים אלה של פילוג, שנאה ואלימות שרק גואה, חובה עלינו, הצוותים הרפואיים במערכת הבריאות, להגן על החומות של דו קיום שבנינו לאורך השנים, חומות בצורות שעד היום אף אירוע או משבר לא הצליח להבקיע אותן. עלינו לשמור בקנאות על המרקם האנושי והשליחות של אדם למען אדם ושיתוף הפעולה בכל מחיר. אנחנו קוראים לכל עמיתינו ושותפינו למקצוע לזכור - במשבר של פירוד, מערכת הבריאות היא קפסולה של שלום ושיתוף פעולה. יהודים וערבים – כולנו ביחד מטפלים בכולם!", כתבו ד"ר פלדמן וד"ר דיאב בפנייתם לרופאים והוסיפו: "מערכת הבריאות היתה ותמיד צריכה להישאר א-פוליטית כשלכל העוסקים בה מטרה אחת משותפת – עזרה לחולה והצלת חיים ללא הבדל דת, גזע או מין".

גם פורום שבעת בתי החולים הציבוריים העצמאיים – הדסה, שערי צדק, לניאדו, מעייני הישועה ושלושה בתי החולים בנצרת (האנגלי, הצרפתי, האיטלקי) פרסם הודעה הקוראת להרגעת הרוחות ולהפסקת האלימות. "אנו מנהלי בתי החולים הציבוריים והצוותים ניצבים יחד מזועזעים ושבורי לב מול המאורעות האלימים שמתפתחים לנגד עינינו בכל חלקי הארץ, שוטפים את הרחובות שלנו גלים-גלים בצונאמי של שנאה המאיים להטביע את כולנו", נאמר בפנייה. "בזמנים נוראיים אלה אנחנו מבקשים לזעוק: עד כאן! עיצרו את גל האלימות.

בהמשך נאמר עוד: "יחד ניצחנו את מגיפת הקורונה ויחד ננצח את מגיפת השנאה. יש מחלוקות ויש כעסים אצל כולם, אבל זה הזמם להפסיק את האלימות ולחזור לדיאלוג ולשפיות. הקיצוניים שראינו בימים האחרונים לא מייצגים אף אוכלוסיה. אסור לתת להם להכתיב את סדר היום של כולנו. הם עושים עוול גדול לציבור ענק של יהודים וערבים, דתיים וחילונים אשר בנו מרקם חיים משותף בעמל רב ורוצים לחיות בילד ולבנות עתיד טוב יותר לילדיהם".

הפורום הודיע כי ייעשה כל שביכולתו ונציגיו מוכנים להיפגש עם כל מי שצריך, לסייע לכל דיאלוג ולנקוט בכל צעד הנדרש כדי להחזיר את השקט והדו קיום.

בשבוע שעבר סיפרו מנהלי בתי חולים בישיבת ראשי משרד הבריאות, שעובדיהם חוששים להגיע לעבודה ונאלצו לארגן עבורם הסעות מיוחדות.

פרופ' ציון חגי, יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר איתן ורטהיים, מנהל "בילינסון", פרופ' מסעוד ברהום, מנהל המרכז הרפואי לגליל, כתבו אף הם במכתב משותף נוסף: "במערכה הנוכחית, במרכזה ניצבת פצועה ומדממת החברה הישראלית כולה, יש לנו תפקיד חשוב: לעמוד מול הקיצוניים ולהראות לכולם שאפשר. אנו מתחייבים לטפל בכל אדם באשר הוא, ולהקרין את הדו קיום במערכת הבריאות לכלל החברה הישראלית ולפעול להרגעת הרוחות.

"נמשיך לעבוד כתף אל כתף זה לצד זה, אבל נעשה יותר מזה: נסרב בכל מחיר לראות בדו קיום שמתקיים במרפאות ובבתי החולים כאיזה פלא יוצא דופן. אנחנו לא החריג – אנחנו הנורמלי.

"כולנו פועלים מתוך צו עליון של שמירת החיים של כל אדם באשר הוא אדם. כולנו פועלים על מנת להקל על סבל של כל אישה באשר היא אישה. אנחנו נמשיך להיות שם ביחד עבור כל מטופל ללא הבדל דת גזע או מין, באשר הוא זקוק לעזרה".

נושאים קשורים:  חדשות,  בתי החולים הציבוריים,  ד''ר זאב פלדמן,  ד"ר סאמר דיאב,  פרופ' ציון חגי,  הר"י,  דו קיום
תגובות