COVID-19 בישראל

פרויקטור הקורונה: "גם בעת הזאת ייתכנו הדבקות המוניות"

לצד החשש מזליגת וריאנטים חדשים לישראל, במשרד הבריאות הודיעו על הכוונה לאפשר הקלות נוספות לציבור: בריכות שחייה וחדרי כושר ייפתחו גם ללא-מחוסנים וההתקהלות המותרת באירועים ובמסיבות תורחב

בריכות השחייה ייפתחו גם ללא-מחוסנים ולמחלימים. צילום: מיכל פתאל/ פלאש 90

שר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין הודיע אמש (א') כי בכוונתו להביא לאישור הממשלה מתן הקלות משמעותיות נוספות לציבור. ההקלות ייכנסו לתוקף ביום חמישי הבא (6.5), ככל שמצב התחלואה ימשיך להיות נמוך. "בזכות החיסונים, התחלואה בישראל הגיעה לשפל שכמותו לא היה מאז תחילת הקורונה", אמר השר, "וזאת כאשר רוב מוחלט של המשק פתוח. במצב כזה ניתן להרחיב עוד את ההקלות על הציבור. הדאגה העיקרית שלנו היא מכניסת וריאנטים דרך נתב"ג ולכן שם לא נאפשר הקלות בשלב זה".

על פי התכנית, שאותה גיבשו בכירי משרד הבריאות, אלו יהיו ההקלות שיובאו לאישור: מקומות הפועלים בתו הירוק - יבוטלו  מגבלות תפוסה, תנאים לפעילות והכנסת מזון. אטרקציות במבנה, בריכות שחייה וחדרי כושר - יפעלו בהתאם לתו סגול ולא רק לפי תו ירוק. התקהלות - עד 500 בשטח פתוח ועד 50 במבנה סגור. בתחבורה הציבורית: תבוטל מגבלת התפוסה של 75%. בתו הסגול - מגבלת התפוסה תהיה אדם לכל 7 מטר. ילדים ומנועי חיסון יוכלו להיכנס לפעילויות תו ירוק בבדיקת PCR. במשרד הבריאות הדגישו כי עדיין תהיה חובה לעטות מסיכות בחלל סגור ולשמור על מרחק של שני מטרים זה מזה.

פרויקטור הקורונה, פרופ' נחמן אש, הודיע אתמול (א') כי "בתוך ימים ספורים נציג לציבור את התכנית וגם תימסר הודעה על הארכת תוקף התו הירוק. כמו כן נשקלת אפשרות לביצוע בדיקות קורונה ייעודיות לילדים ותלמידים לקראת אירועים המחייבים את הנחיות התו הירוק".

פרופ' אש הזהיר בתדרוך לתקשורת: "גם בעת הזאת ייתכנו הדבקות המוניות". הוא הגדיר את החיסונים "כיפת הברזל שלנו". כמו כן סיפר על אירוע הדבקה חריג שהתרחש בפרדס חנה-כרכור : אותרו שם 46 מאומתי קורונה ובהם 38 ילדים. הנדבקים הם בעיקר תלמידים בכמה בתי ספר ביישוב, ביניהם בית הספר החקלאי. לבידוד נכנסו גם כמה ילדי גנים. פרדס חנה-כרכור נמנית על חמישה ישובים ש"צבועים" עתה בצבע צהוב בתכנית הרמזור המצביעה על מצב התחלואה בהן. יש ביישוב זה גם סרבני חיסונים רבים.

בתוך כך נודע אתמול שגם בתיכון אליאנס בתל אביב הוכנסו תשע כיתות לבידוד לאחר שמורה נדבקה בקורונה למרות שדיווחה כי היא מחוסנת בשתי מנות וכן גם כמה תלמידים. הערכה היתה שהמורה נדבקה מתלמיד. פרופ' אש הסביר כי מקור ההדבקה של הילדים הם הורים לא מחוסנים.

פרופ' אש חזר והדגיש את החשש מפני זליגת וריאנטים של הנגיף לישראל וקרא לציבור "לדחות טיסות לא חיוניות לחו"ל. לדבריו, מדי שבוע תיבחן רשימת אזהרות המסע ובשלב זה לא תבוטל חובת הבידוד לילדים החוזרים מחו"ל.

בהתייחסו למחקר שבוצע ב"שיבא" על ירידה מסוימת ברמת נוגדנים בקרב מחוסנים אחרי תקופת מה, אמר פרופ' אש :"אין זה בהכרח מעיד על ירידה ביעילות החיסון. זה ממצא טבעי. אנחנו מבינים שזה מה שקורה אחרי שמתחסנים. לאחר קבלת החיסון יש שיא ברמת הנוגדנים ואחר כך יש באופן טבעי ירידה. זה לא בהכרח סימן לירידה ביעילות החיסון. סוגיית יעילות החיסונים נמצאת במעקב. הירידה בתחלואה היא מדד מצוין המעיד שהחיסונים עדיין יעילים באופן מקסימלי".

עוד אמר בנושא: "אנחנו מעריכים שנזדקק למנות חיסון נוספות בעתיד, אבל איני יודע לומר בדיוק מתי. יכול להיות שזה יהיה כעבור שנה מקבלת החיסון השני ויכול להיות שמאוחר יותר. 'פייזר' מבצעת מחקר בנושא הזה וגם בארץ מתבצע מעקב אחרי תחלואה אפשרית של מחוסנים. קיימת סבירות שהמנה השלישית תינתן אחרי שנה".

אש הצביע על הנעשה בעולם: "רואים את התחלואה הרבה שיש במדינות השונות ומבינים שהמגיפה לא הסתיימה. מצבנו, לעומת זאת, טוב מאוד". הוא הוסיף כי "ישראל בוחנת מתן סיוע רפואי להודו בעקבות הזינוק הגדול בתחלואה במדינה".

נושאים קשורים:  מגיפת הקורונה,  פרופ' נחמן אש,  חדשות,  19-COVID,  תו ירוק,  יולי אדלשטיין,  פרדס חנה,  משרד הבריאות
תגובות
אנונימי/ת
26.04.2021, 19:56

תו סגול לא נאכף בכלל... לומר שחדר כושר ייפתח ללא מחוסנים תחת תו סגול זו עצימת עין.
התייאשו כנראה מעניין הלחץ על הלא מחוסנים וסומכים על חסינות העדר שהשגנו... לפחות מקווים שכך.

26.04.2021, 20:17

אם למרות ההקפדה הרבה של הציבור לא למלא את ההנחיות, עדיין מדיניות התו הירוק עובדת והתחלואה יורדת, למה להרוס? יש אנשים שהסכימו להתחסן כי כך יוכלו לחזור לחדר הכושר. שינוי כזה במדיניות יהווה כניעה לסרבני החיסונים.

אנונימי/ת
26.04.2021, 21:29

עכשיו הלא מחוסנים יסכנו את המחוסנים בחדרי הכושר ובבריכות.

אנונימי/ת
05.05.2021, 17:54

זה כמו לומר שאדם שיש לו הגנה מפחד מוירוס.אז בשביל מה התחסן?
מי שצריך לפחד זה הלא מחוסן ...מהמחוסנים שיכולים להעביר לו וירוסים

אנונימי/ת
26.04.2021, 22:49

אולי תנוחו? היסטריים. מלכתחילה זו חוצפה להכריח אנשים להתחסן כתנאי להיכנס למקומות שונים. לפחות עכשיו מתחילים להירגע ולתקן את העוול. ממה אתם מפחדים? בחרתם להתחסן? אחלה, עכדיו תירגעו, אתם \"מוגנים\" (מהוירוס, לא מטמטום), אז תסכלו על עצמכם בלבד. וזאת נאמר ע\"י עובדת מערכת הבריאות, ומחוסנת

אנונימי/ת
27.04.2021, 06:40

מעובדת מערכת הבריאות אני מצפה לדעת שני דברים:
א. כאשר מאפשרים התקהלות גם בקגב לא מחוסנים הסכנה העיקרית היא הדבקה בינם לבין עצמם עם עומס על מערכת הבריאות וכל ההשלכות הנלוות (שמשפיעות על כולנו).
ב. לחיסון אין יעילות של 100%

אנונימי/ת
05.05.2021, 17:59

נכון אין יעילות לחיסונים לא במאה אחוז ולא גם בשבעים אחוז.
הדבר שיכול לתת למערכת החיסון חיזוק זה כמות ניאותה של ויטמין D3 ואבץ .וגם אכילת ושתיית מיצים טבעיים שמכילים ויטמין סי טבעי ולא אסקרוביק אסייד