חדשות

"הדסה": זינוק בהיענות לטיפול בשברים אוסטיאופורוטיים

מחלקת האורתופדיה ב"הדסה" רושמת הצלחה: בתוך שנתיים וחצי עלייה של פי ארבעה בהיענות לטיפול בשבר אוסטיאופרוטי וירידה בתמותה מאוסטאופורוזיס של 6%-7% בשנה

אוסטיאופורוזיס. אילוסטרציה

בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים הצליחו, בתוך שנתיים וחצי, להוביל להיענות של כ-80% לטיפול בשבר אוסטיאופרוטי - עלייה של פי ארבעה ולירידה בתמותה מאוסטאופורוזיס ל-6%-7% בשנה, במקום 20%-30%. את ההצלחה בהיענות לטיפול זוקפים בבית החולים הירושלמי לשירות לשירות מלווה שבר הניתן בתוך מחלקת אורתופדיה, שבמסגרתו מצליחים להגיע כמעט לכל החולים הסובלים משברים אוסטיאופורוטיים.

ד"ר עומר אור, מנהל מנהל מערך ה-FLS ב"הדסה". צילום: דוברות בית החולים

נתונים שנאספו בספרות המקצועית מראים כי הסיכון לתמותה לאחר שבר צוואר ירך הוא בין 20% ל-30% בשנה הראשונה שלאחר השבר, והסיכון לירידה משמעותית בתפקוד (מהליכה לכיסא גלגלים, לדוגמה) הוא בין 70% ל-80%. "השברים נוצרים לרוב בשל הירידה בצפיפות העצם", מסביר ד"ר עומר אור, מנהל מערך ה-FLSי(Fracture Liaison Service) ורופא במחלקת אורתופדיה ב"הדסה עין כרם".

"הסיכון לשבר נוסף אחרי השבר האוסטיאופורוטי הראשון גדל פי שלושה עד חמישה, ולכן חשוב לתת טיפול בזמן. במסגרת שירות ה-FLS, אנו מגלים את השבר הראשון וכך קל יותר לזהות ולמנוע את השברים הבאים בחולים בסיכון", אומר ד"ר אור.

לדבריו, לא קיימת מודעות מספקת למחלה בקרב הציבור הרחב ולכן ההיענות לטיפול שכזה בבתי החולים השונים היא נמוכה ועומדת על 10%-20% בלבד. "החזון שלנו הוא להכניס את כלל החולים לבירור מלא במרפאות או בגילוי מקרי של שבר בבדיקת CT".

את מודל השירות מלווה שבר העתיק ד"ר עומר אור מבתי חולים מובילים בארה"ב, כפי שלמד והתנסה במהלך הכשרתו שם. מטופל המגיע למיון של "הדסה" עם שבר צוואר ירך אוסטיאופורוטי עובר ניתוח במחלקה האורתופדית תוך 48 שעות ומאושפז במשך שלושה-ארבעה ימים לאחר הניתוח. במהלך האשפוז המטופל מקבל השלמת ויטמין D וסידן באופן מלא ועובר סדרת בדיקות, כשבמהלכן נאסף עליו מידע רפואי והמלצות טיפול באוסיטאופורוזיס בהתאם.

כחלק מהגישה הכוללנית ניתן למטופל מידע רב על הטיפול במחלה ובין היתר על תזונה נכונה, על מניעת נפילות ועל תהליך הפיזיותרפיה שאותו יצטרך לבצע. כחודש לאחר שחרורו מבית החולים, הצוות המטפל יוצר איתו קשר כדי לוודא שהוא מקבל את הטיפול בקהילה ומסייע לו במידת הצורך ­– הכל כדי למנוע את השבר הבא.

לדברי ד"ר אור, גורם משמעותי המוביל לחולשת העצם הוא כמות נמוכה של ויטמין D: "כחלק מהבירור הרפואי שאנו מבצעים במהלך האשפוז, יש לנו נתונים על מעל 160 חולים באופן מלא – כשלמעל 70% מהם התגלתה כמות נמוכה של ויטמין D".

נושאים קשורים:  ד"ר עומר אור,  הדסה עין כרם,  שבר בירך,  חדשות,  אוסטאופורוזיס
תגובות