קנאבידיול

האם לקנאביס יש מקום בטיפול בתסמונת אלכהול עוברית?

מחקר ראשוני הראה כי צריכת קנאביס מועילה בהפחתת הפרעות התנהגות בילדים ובגירים צעירים עם תסמונת אלכוהול עוברית

חשיפה לאלכוהול בזמן הריון (אילוסטרציה)
חשיפה לאלכוהול בזמן הריון (אילוסטרציה)

לאחרונה העריכו כי תסמונת אלכוהול עוברית (Fetal Alcohol Spectrum Disorder-FASD) פוגעת בעד 5% מהילדים בארצות הברית. רוב הילדים הללו מציגים מגוון רחב, וברמות שונות, של תסמינים והפרעות התנהגות. עם זאת, ישנו מעט מחקר אודות יעילות ובטיחות של תרופות למצב זה הכוללות בעיקר חומרים ממריצים עבור ילדים עם הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות ותרופות אנטי-פסיכוטיות מדור שני לטיפול בהתנהגות אגרסיבית. לאחרונה תוארו השפעות מועילות לשימוש בקנאבינואידים עבור תסמינים התנהגותיים המקושרים להפרעות התנהגות ואוטיזם. מטרת המחקר הייתה לבדוק, רטרוספקטיבית, את השפעות השימוש בקנאבינואידים על ילדים ונוער עם FASD.

המחקר השתתפו שני ילדים ושלושה בגירים צעירים עם FASD עם הפרעות התנהגות קשות. שינויים בהתנהגות לאחר צריכת קנאביס נמדדו בעזרת גרסה מותאמת להורים של מסמך Nisonger Child Behavior Rating Form.

תוצאות המחקר הראו כי בכל חמשת המקרים הייתה ירידה, מובהקת סטטיסטית, במדד disruptive behavior score מציון של 18±1 ל-6±2.1 לאחר חשיפה לקנאביס (p=0.0002).

מסקנת החוקרים הייתה כי בקרב ילדים ובגירים צעירים עם FASD שימוש בקנאביס (בייחוד קנאבידיאול) נמצא קשור לירידה משמעותית, ומבהקת סטטיסטית, בהתנהגות פרועה. בעקבות מקרים אלו יש לבחון את יעילות ובטיחות השימוש בקנאבידיאול (CBD) במקר מבוקר היטב.

מקור: 

Gideon Koren, et al. (2021) “Use of Cannabis in Fetal Alcohol Spectrum Disorder”, Cannabis and Cannabinoid Research, Feb. 2021. Vol. 6, Issue 1. doi.org/10.1089/can.2019.0056

נושאים קשורים:  קנאבידיול,  הפרעת התנהגות,  תסמונת אלכוהול עוברי,  מחקרים
תגובות