COVID-19 עולמי

"מאות אלפי אמריקאים מתו לשווא במגיפת הקורונה"

בכירים בבריאות הציבור בארה"ב חשפו כיצד נוהל משבר הקורונה בממשל טראמפ: "ניווטנו את עצמנו בתוך ים של שקרים מצד הבית הלבן וקיבלנו איומים על חיינו"

הנשיא טראמפ. צילום: IuliaIR/ שאטרסטוק

שישה מבכירי בריאות הציבור בארה"ב, רופאים מוערכים הנחשבים לאוטוריטות מקצועיות בתחומיהם, חשפו לראשונה במשדר מיוחד ב-CNN בשם "מלחמת הקוביד" מה התרחש סביבם בבית הלבן במהלך מגיפת הקורונה בימי שלטונו של הנשיא דונלד טראמפ.

השישה הם: ד"ר דבורה בירקס, שתפקידה המוגדר היה ראש צוות התגובה והמתאמת מטעם הבית הלבן במאבק בקורונה; ד"ר אנתוני פאוצ'י הנחשב למומחה מס' 1 למחלות זיהומיות; אדמירל ד"ר ברט גירויר, ששימש כעוזר שר הבריאות בממשל הנשיא לשעבר; ד"ר סטפן האן, לשעבר ראש ה-FDA; ד"ר רוברט קדלק, עוזר לשעבר של שר הבריאות האמריקאי וד"ר רוברט רדפילד, לשעבר ראש ה-CDC.

השישה חשפו את ההתנהלות הבעייתית של הנשיא, למעשה חוסר תפקוד טוטאלי של טראמפ וצוות עוזריו מולם עבדו הרופאים, את הלחצים שהופעלו עליהם כאשר הביעו את עמדותיהם המקצועיות, את העימותים התכופים שהיו להם עם כמה אישים סביב הנשיא, לרבות עם מי ששימש אז כשר הבריאות, ד"ר אלכס אזאר, את המסרים המבולבלים והסותרים שהממשל שידר והפיץ לציבור וגם שמנעו מהם לשתף ולחלוק מידע חיוני ולהציגו בגלוי לציבור.

ד"ר בירקס אמרה במפורש: "ניתן היה למנוע את מותם של מאות אלפי אמריקאים. הם פשוט מתו לשווא".

עוד סיפרו הרופאים כי נאלצו "לנווט עצמם בתוך ים של שקרים מצד הבית הלבן" ועל היחסים המתוחים שהיו עם הצוות הבכיר של הנשיא ועם הנשיא עצמו. כמו כן ציינו את היעדר המוכנות להתמודדות עם המגיפה. למרות שהבינו מוקדם מאוד שמגיפת הקורונה היא איום ממשי על בריאות הציבור בארה"ב, פקידי הבית הלבן דחו בזלזול את הנתונים שהציגו והשיבו להם: "הקורונה היא בסך הכל לא עניין כזה גדול".

כמו כן נדרשה למשל ד"ר בירקס, בניגוד לעמדתה המקצועית, לומר לתקשורת האמריקאית וכך לציבור שהסכנה במחלה מאוד נמוכה. "כאן ראיתי את מפולת השלגים", אמרה במשדר המיוחד הזוכה הבוקר (ב') להיות מצוטט בכל כלי התקשורת האמריקאית.

עוד סיפרה ד"ר בירקס ש"פקידים בכירים בבית הלבן, יועצים קרובים ביותר על אוזנו של הנשיא, היו פטליסטים ועמדתם היתה: 'אין מה לעשות!'".

הנשיא טראמפ לא תמך בעמדה המקצועית של המומחים. "במיוחד בלט הדבר באירוע שערורייתי ב'גן הוורדים' בבית הלבן כאשר הנשיא ועושי דברו דרשו במיוחד מאנשי המקצוע בתחום הרפואי שהוזמנו להסיר את המסיכות מעל פניהם. כל חברי הקבינט של טראמפ וגם בכירים מהצבא שהיו במקום אכן הסירו באופן מופגן את המסיכות מעל פניהם", תיארה בירקס את האירוע הטראומטי מבחינתה.

בירקס סיפרה כי נוכח המצב הזה החליטה להימנע מלהשתתף בכל דיון שבו נטל חלק ד"ר סקוט אטלס, נוירולוג בהכשרתו ויועץ שנוי במחלוקת שהנשיא הקשיב לדעותיו.

בהקשר להיעדר מוכנות הממשל להתמודדות עם המגיפה, ציינו המשתתפים שהיה מחסור חמור באמצעי מיגון אישי לצוותים הרפואיים בבתי החולים וגם על מחסור באמצעי הנשמה ביחידות לטיפול נמרץ. כאשר דיווחו זאת לנשיא טראמפ, "הוא מיהר להצביע על האשם: הנשיא שקדם לו, ברק אובמה, הוא שגרם לכך שכל הציוד החשוב הזה לא נמצא על המדפים -  ובכך פטר עצמו מכל אחריות". אלא שהאמת היא שבציוד שנדרש לבתי החולים נעשה שימוש בתקופת הנשיא אובמה כדי לתת מענה מהיר למגיפת שפעת החזירים שעימה התמודדה ארה"ב, במימדים קטנים הרבה יותר מממדי הפנדמיה הנוכחית.

עוד סיפרו השישה, כל אחד בדרכו: "כולנו וכל הרופאים קיבלנו איומים על חיינו. אוהדי טראמפ לא בחלו במפורש באיום לרצוח אותנו". ד"ר פאוצ'י למשל סיפר ששכר מאבטחים שהוצבו ליד ביתו וליוו אותו לכל מקום שאליו הגיע במסגרת תפקידיו. "גם בנותיי קיבלו איומים על חייהן ורמזים מפורשים שאני יעד לחיסול".

נושאים קשורים:  הנשיא דונאלד טראמפ,  19-COVID,  מגיפת הקורונה,  חדשות
תגובות