מחקרים COVID-19

מחקר ישראלי חדש: חיסון "פייזר" יעיל פחות נגד הזן הדרום אפריקאי

​חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון מצאו: יעילות החיסון יורדת במקרה של הזן הדרום אפריקאי, אך החיסון מנטרל ביעילות גבוהה את ההדבקה על ידי הנגיף המקורי או גירסתו הבריטית

פרופ' רן טאובה. יעילות החיסון כנגד הזן הדרום אפריקאי נמוכה פי 7 יחסית לנטרול הזן המקורי או הזן הבריטי. צילום: אוניברסיטת בן גוריון

​חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון בנגב מצאו שיעילות החיסון של חברת פייזר כנגד נגיף הקורונה יורדת במקרה של הזן הדרום אפריקאי. עם זאת, החיסון מנטרל ביעילות גבוהה את ההדבקה על ידי הנגיף המקורי, או גרסתו הבריטית. המחקר פורסם השבוע בכתב העת Cell Host Microbe.

החוקרים בחנו את יעילות החיסון של חברת פייזר כנגד נגיף הקורונה המקורי וכנגד הזן הבריטי והדרום אפריקאי. כמו כן, נבדקו זנים נוספים הנושאים צירופים שונים של מוטציות המופיעות בחלבון המעטפת של הנגיף. ממצאי המחקר מצביעים על כך שהחיסון יעיל כנגד נגיף הקורונה המקורי וכנגד הזן הנושא את המוטציה הבריטית, אך מספק הגנה פחותה כנגד הגירסה הדרום אפריקאית של הנגיף וכנגד גרסאות המשלבות בין המוטציה הבריטית והדרום אפריקאית.

הנתונים נאספו מקרב אנשים שהחלימו מ-COVID19, ואחרים שחוסנו במנה הראשונה או השנייה של חיסון "פייזר". דגימות הדם נלקחו 21 יום לאחר מתן המנה הראשונה של החיסון, או כעשרה ימים לאחר המנה השנייה. ​

"הממצאים שלנו מראים כי יעילותו של החיסון כנגד הזן הדרום אפריקאי פחותה, אם כי עדיין קיימת", אומר החוקר הראשי פרופ' רן טאובה מהמחלקה למיקרוביולוגיה, אימונולוגיה וגנטיקה בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון.

​פרופ' טאובה וצוותו בדקו גם את רמתם של נוגדנים מנטרלים בדם של מחלימי קורונה, לעומת דם שנלקח ממחוסנים, והשוו את יכולתם של נוגדנים אלה להגן מפני הדבקה בזן הבר. הממצאים מצביעים על כך שהחיסון מספק רמות הגנה גבוהות פי 11 מרמות ההגנה שנצפו בחולים שהחלימו ולא התחסנו.

כמו כן, יחסית למחלימים, מנת החיסון הראשונה הקפיצה את רמת ההגנה מפני הדבקה בזן הבר פי 6, ומנת החיסון השנייה הביאה לעלייה נוספת של פי 2 ביכולת הנטרול של הנגיף. לצד תוצאות מעודדות אלו, יעילות החיסון כנגד הזן הדרום אפריקאי נמוכה פי 7 יחסית לנטרול הזן המקורי או הזן הבריטי.

צוות המחקר כלל את ד"ר אלונה קוזמינה ממעבדתו של פרופ' טאובה ושותפים נוספים מהמרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה - יארא חליאילה, אולגה וולושין, ד״ר איילת קרן-נאוס, ד״ר ליאורה בוהם, ד״ר יעל רביב, פרופ' יונת שמר-אבני וד"ר אלי רוזנברג.

נושאים קשורים:  אוניברסיטת בן גוריון,  חיסון לקורונה,  המוטציה בריטית,  המוטציה הדרום אפריקאית,  פרופ' רן טאובה
תגובות