COVID-19 עולמי

שנה להכרזת ה-WHO על "המגיפה שמאיימת על האנושות"

היום לפני שנה הכריז ארגון הבריאות על התפרצות הקורונה כמגיפה עולמית | "דוקטורס אונלי" מציג את ציר הזמן של מה שתואר בתחילה כנגיף מסתורי מסין ועד למבצעי החיסונים בעולם והוריאנטים החדשים

מגיפת הקורונה העולמית. אילוסטרציה

היום לפני שנה, ב-11 במארס, באיחור של כמה שבועות מאז תחילת ההתפרצות, הכריז ארגון הבריאות העולמיWHO  על התפרצות הקורונה כמגיפה עולמית ו-3.9 מיליארד בני אדם – מחצית מאוכלוסיית העולם – נשלחו להסתגר בבתים, לשמור על ריחוק חברתי, לעטות מסיכות ובמדינות שונות פורסמו הנחיות נוספות. אורח החיים של מאות מיליוני בני אדם השתנה בבת אחת.

לקראת ציון שנה לאותה הכרזה עומד ה-WHO לפרסם רשמית פרטים לגבי מקור הנגיף. כאשר הגיעו מסין דיווחים ראשונים של הידבקות בקורונה, הוא תואר: "נגיף מסתורי שטבעו איננו ברור וגורם לדלקת ריאות קשה". כיום כבר ידוע שהוא התגלה בסין כנראה עוד בנובמבר 2019 ויש סבורים שאפילו בספטמבר, כאשר השלטונות ניסו להסתיר את מימדי התחלואה שהלכו והתגברו.

מחמור חמור במסיכות. תושבים בהונג קונג מחוץ לסניף רשת פארמה מנסים להשיג מסיכות. צילום: Lewis Tse Pui Lung/ שאטרסטוק

באזהרה הראשונה שפרסם  ארגון הבריאות העולמי תואר "צבר מקרים של דלקת ריאות שמקורם איננו ברור בעיר הסינית ווהאן". רק בתחילת ינואר 2020 נקבע שמדובר בזן חדש של נגיפי קורונה. ב-11 בינואר 2020 דיווחה לראשונה סין על מוות מהמחלה וב-23 בינואר הוכרז בעיר הזאת סגר במימדים קיצוניים. רק מאוחר יותר הוחלט ב-WHO להעניק למחלה החדשה את השם הרשמיCOVID-19  וגם הנגיף המקורי קיבל זיהוי כ-SARS-Cov2.

ב-15 בפברואר היתה צרפת למדינה הראשונה מחוץ לאסיה שדיווחה על מותו מקורונה של תייר סיני בשטחה. ב-6 במארס כבר הגיע מספר הנדבקים הרשמי בעולם ליותר מ-100 אלף. בצפון איטליה הוכרז סגר והוא הורחב למדינה כולה לאחר שנראתה כמוקד התחלואה הגדול ביותר. רשויות הבריאות באיטליה החלו לדווח מדי יום על אלפי נדבקים ועל מאות מתים והמספרים זעזעו את העולם לצד תמונות על מצבם ההולך ומחמיר של בתי החולים באיטליה.

כאמור, רק ב-11 במארס 2020 הכריז סוף סוף ה-WHO כי מדובר במגיפה עולמית. הממשלות מיהרו לנקוט באמצעי חירום שונים, בכלל זה גם כלכליים, לאגור או לרכוש במהירות  ציוד רפואי, מסיכות למיגון אישי מסוגים מתקדמים ומכונות הנשמה שלא היו ברשותן. בעקבות הסינים גם החלו לחטא רחובות ואמצעי תחבורה ציבוריים.

ספרד וצרפת, בזו אחרי זו, בין 14 ל-17 במארס, הורו לאזרחיהן להישאר בבתים. גרמניה ובריטניה קראו לשוהים בתחומן לשמור על ריחוק פיזי. 27 מדינות האיחוד האירופאי סגרו גבולות חיצוניים. ב-24 במארס הודיע הוועד האולימפי הבינלאומי על דחיית אולימפיאדת טוקיו שנועדה להיערך ביולי 2020 ואז גם הכריז האו"ם הכריז: "המגיפה מאיימת על האנושות כולה".

חולה קורונה מובל למאהל בידוד באיטליה. צילום faboi/ שאטרסטוק

ב-2 באפריל, מניין הנדבקים בנגיף, לפי דיווחי המדינות השונות למסד הנתונים שהקימה אוניברסיטת ג'ונס הופקינס, חצה את המיליון. ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון היה למנהיג העולמי הבכיר ביותר שנדבק בנגיף ואושפז בטיפול נמרץ. חברות תעופה, יצרניות מכוניות, ענפי התיירות ובתי העסק צמצמו פעילויות ופיטרו המוני עובדים.

ב-7 ביוני הגיע מניין המתים בעולם ליותר מ-400 אלף.  ברזיל היתה בנקודת זמן זו למדינה עם מספר המתים השני בעולם, אחרי ארה"ב. אלא שנשיאה ז'איר בולסונרו כינה את המגיפה "שפעת קטנה" ואז נדבק בנגיף בעצמו. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ זלזל במופגן בסכנת ההידבקות עד שנדבק גם הוא ואושפז בבית חולים צבאי. היום כבר ידוע לאחר הסרת מעטה הסודיות, שמצבו היה קשה מאוד.

חיטוי פאבלות בריו דה ז'נרו, ברזיל. צילום: Photocarioca/ שאטרסטוק

במדינות שונות ניסו אזרחים להתנגד להנחיות ולמגבלות השונות ועשרות אלפי אנשים יצאו להפגנות מחאה. היו גם אירועים אלימים.

ב-28 בספטמבר כבר דווח על כך שנחצה רף מיליון המתים ואז בתוך ימים ספורים אירופה היתה למוקד המגיפה מספר אחת בעולם. במקביל נסק בארה"ב מניין החולים והמתים ונרשמו שיאים עולמיים, עד שב-23 בפברואר 2021 כבר דווח על יותר מחצי מיליון מתים מקורונה – יותר מקורבנות צבא ארה"ב בשתי מלחמות העולם ובמלחמת ויטנאם גם יחד.

מרגרט קינן, הראשונה בעולם שקיבלה את החיסון של "פייזר" לקורונה. צילום: מתוך חדשות BBC

תחילת מבצע החיסונים יצא לדרך בדצמבר בהדרגה בבריטניה ובהמשך גם ברוסיה ובארה"ב. מדינות האיחוד האירופאי השתהו והתלוננו על קשיי אספקה. אלא שאז גם פורסמו לראשונה גילויים על וריאנטים חדשים ומסוכנים של הנגיף: בריטי, דרום אפריקאי וברזילאי.

בכל העולם חלו מתחילת המגיפה 118,684,343 ונפטרו 2,633,281. רק בשבוע הבא, לאחר חודשים ארוכים של החלפת האשמות בנוגע לסיבות התפשטות הנגיף והסתרת פרטים רבים לגביו, לצד מחלוקות על מקורו, יתפרסם דו"ח רשמי של ה-WHO שיצביע על "מוצא הנגיף", מאיזה בעל חיים עבר לבני אדם וכיצד. הדו"ח יכיל מסקנות ראשונות מחקירת צוות של ה-WHO בעיר המוצא של נגיף הקורונה, ווהאן.

נושאים קשורים:  19-COVID,  מגיפת הקורונה,  ארגון הבריאות העולמי
תגובות
אנונימי/ת
12.03.2021, 11:11

נראה שכל פתולוגיה שמתרחשת היא תוצאה של קורונה

אנונימי/ת
12.03.2021, 21:20

רק ישראל לא מוזכרת בתסקיר הזה.....

13.03.2021, 10:38

שנה שבה זקנים מאומתים ננטשו בבתי אבות באיטליה, הועברו בסיטונות מבתי חולים לבתי אבות בניו-יורק, נותקו ממשפחתם (גם בארץ), טופלו בתרופות ניסיוניות (ויטמין די במינון עצום, פלקוניל, הנשמה מוקדמת, על הבטן...) ונפטרו יותר מאשר בגל שפעת עונתי. שנה שאסור לשכוח את לקחיה, כולל לקחי הפאניקה.