חדשות

משרד הבריאות התלה לשלוש שנים את רשיונה של מיילדת מהשרון

המיילדת טלי הלוי, המנהלת מרכז ללידה טבעית, יילדה בלידת בית אישה בסיכון גבוה, בניגוד לנהלי משרד הבריאות והתינוק אושפז במצב קשה

לידה טבעית בליווי דולה. אילוסטרציה

השופט (בדימוס) אמנון סטרשנוב, הממונה על קבילות בנושא דין משמעתי במשרד הבריאות, החליט אתמול (א') להתלות את רשיונה של המיילדת טל הלוי, לעסוק ביילוד למשך שלוש שנים.

פסק הדין ניתן בעקבות לידת בית שקיבלה הלוי בניגוד לנהלים ובה נשקפה סכנה ליולדת ולתינוק. הלידה הסתבכה והמיילדת הורשעה בכך שהתרשלה בתפקידה. התינוק, שנולד בלידת בית, אושפז לאחר מכן במצב קשה.

"הנאשמת התנהגה באופן שאינו הולם את מקצוע המיילדות ואף התרשלה התרשלות חמורה במילוי תפקידה המקצועי, ורק בנס לא הסתיים האירוע באסון כבד", ציין השופט סטרשנוב, והוסיף כי התנהגותה של המיילדת הייתה "רעה וחמורה".

הלוי, המנהלת עם בעלה ד"ר אילן הלוי את מרכז הלידה "ג'הארה דולה" בביתם באזור השרון, הורשעה בכך שיילדה בלידת בית יולדת בסיכון גבוה, שאסור היה ליילד בלידות בית לפי חוזר משרד הבריאות: היולדת היתה בעלת צלקת ניתוחית ברחם וסבלה מסוכרת הריונית, העובר שיולד היה גדול מארבעה ק"ג והיה בעל כליה אחת בלבד. כמו כן, בשתי הלידות הקודמות ילדה האישה בניתוח קיסרי - דבר שלפי נהלי משרד הבריאות מונע לידה שלישית בלידת בית.

התובע, עו"ד תומר דגני, ממשרד הבריאות ציין כי הלוי "ביצעה את הפעולות במודעות מלאה לכך שהן אסורות. היא בחרה לקחת את החוק לידיה וסיכנה בכך במפגיע ובתכנון מראש את היולדת והעובר". עוד אמר כי המיילדת לא הביעה חרטה על מעשיה.

התינוק נולד כשהוא סובל ממצוקה נשימתית ומציון אפגר נמוך. המיילדת פנתה למד"א רק כחצי שעה לאחר הלידה והתינוק פונה באמבולנס לבית החולים לניאדו בנתניה כשמצבו קשה. הוא הונשם במשך שלושה ימים וסבל מבצקת מוחית ומהפרעה המטולוגית. כעבור שבועיים וחצי שוחרר מאשפוז כשמצבו טוב, אך קיים חשש שיסבול מפגיעה התפתחותית בעתיד.

הרופא המיילד, ד"ר יורי פרליץ, שטיפל ביולדת ובתינוק ב"לניאדו", אמר בעדותו: "אני רופא מיילד כבר 30 שנה ועוד לא ראיתי מקרה של לידת בית שהעמיד הן את היולדת והן את התינוק בסכנת חיים ממשית. רק נס וטיפול רפואי מסור הצילו את חיי התינוק".

עו"ד לירן זילברמן, שייצג את הלוי, טען כי אין לה הרשעות קודמות, וציין כי קיבלה את הלידה כדי לא להפקיר את היולדת לגורלה ללא סיוע. "הציפייה מאיש צוות רפואי שיפקיר אדם לגורלו היא לא אנושית", ציין.

נושאים קשורים:  לידה טבעית,  טלי הלוי,  מיילדת,  פסק דין,  משרד הבריאות,  ג'הארה דולה,  ד"ר יורי פרליץ,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
08.03.2021, 18:35

והבעל? זה שמנהל את המרכז איתה ואמור היה להיות, לפחות לפי הפרוספקטים, חוו\"ד הרפואית המייעצת? מה איתו?

אנונימי/ת
08.03.2021, 18:58

ומה עם היולדת שהחליטה ללדת בבית עובר מקרוזומי אחרי 2 ניתוחים בעבר? למה לא מתלים לה את הרשיון להיות אמא??

אנונימי/ת
11.03.2021, 11:12

יבורך מי שנתן את פסק הדין המקל הזה. נשים רבות מאד שילמו בחייהן בעת הלידה . קראו את הספר \"זעקת האמהות\" של תומסון. סוף סוף הוקמו מחלקות יולדות בבתי חולים מסודרים ופתאום בגלל רעיונות נפל שמשתילים בעלי עניין כספי במוחן של הנשים בהריון את עניין הלידה בבית. כל הסיפור הזה אין לו מקום בימינו. יספיק אם מקרה אחד יפוספס כדי למחוק כל יתרון דמיוני בלידת בית. לדעתי יש לאסור את הדבר הזה כליל ולהתמודד עם הצעקות שיקימו אלה יפות הנפש שכבר לא יודעות מה לדרוש תחת הכותרת
\"יש לי זכות על גופי\" ועוד.

אנונימי/ת
09.04.2021, 07:38

במדינות אחרות בעולם כדוגמת הולנד 90% מהלידות הן לידות בית...