חדשות

מהפך ברפואת המוח: יותר נשים בוחרות להתמחות בנוירולוגיה

כמעט מחצית מהמתמחים בנוירולוגיה הן בוגרות בתי הספר לרפואה | כרבע ממחלקות הנוירולוגיה בישראל מנוהלות על ידי רופאות

ד"ר דניאלה זוהר, מתמחה בנוירולוגיה ב"שיבא". "במחלקה אצלנו אנחנו בעיקר נשים צעירות מתמחות".

בעבר היתה הנוירולוגיה מקצוע בהגמוניה גברית מוחלטת, אלא שבשנים האחרונות חל מהפך שמתבטא במספר גבוה יותר של מתמחות ברפואת המוח מאשר מתמחים - ב-2019, כמחצית מהמתמחים בנוירולוגיה בישראל היו נשים.

כך למשל, בשנת 2010 החלו להתמחות בנוירולוגיה שמונה בוגרות רפואה ועשרה  בוגרים. שמונה שנים מאוחר יותר, ב-2018 החלו התמחות בנוירולוגיה 17 בוגרות בתי הספר לרפואה מול 11 בוגרים בלבד. שנה אחר כך כאמור, ב- 2019 , כמעט מחצית מהמתמחים בנוירולוגיה בישראל היו נשים.

השתלבות הנשים במקצוע מתבטא גם בכניסת רופאות בכירות לתפקידי ניהול מחלקות. רבע ממנהלי 20 המחלקות הנוירולוגיות בבתי החולים בארץ כיום הן מנהלות: ד"ר אקשטיין דנה מ"הדסה עין כרם", ד"ר בלוך סיון מבית חולים כרמל, פרופ' גלעד רונית מ"קפלן", ד"ר לב נירית מ"מאיר" וד"ר סבטלנה טוב מ"העמק".

פרופ' דוד טנה, יו"ר האיגוד הנוירולוגי בישראל: "הנוירולוגיה הוא מקצוע מורכב. יש חוזקות למוח הנשי וליכולת הגמישות המחשבתית, שמאפיינת נשים. זו תקופה מרתקת. אנחנו בעיצומה של מהפכה מסחררת, ההופכת את רפואת המוח  ממקצוע אבחוני לטיפולי בזכות פריצות דרך בעולמות הטכנולוגיה והפרמצבטיקה, והנשים הן חלק משמעותי במהפכה במקצוע".

לדברי פרופ' טנה, המהפך הוא עולמי. בארה"ב למשל, בשני העשורים האחרונים יש כניסה מואצת של נשים לרפואת המוח, ובמקביל גם לחקר המוח באקדמיה. "הקולגות שלנו בארה"ב מניחים כי עד שנת 2047 ימשיך להתרחב חלקן של הנוירלוגיות מכלל הרופאים ויגיע ל- 50% מכלל הרופאים".

דניאלה זוהר, מתמחה (שנה ג') בנוירולוגיה ב"שיבא", הסבירה על בחירתה במקצוע: "למה נוירולוגיה? כי זה תחום מאתגר ומסקרן. צריך ראש פתוח וכישורים רבים. רפואת המוח היא על הספקטרום בין רפואת חירום לרפואה כרונית. במחלקה אצלנו אנחנו בעיקר נשים צעירות מתמחות. אני אישית קטנטונת פיזית (רק 1.55 מטר). תפיסת רוב המטופלים היא שצריך רופא חזק, עם שיער שיבה כדי לאבחן ולטפל, אבל בתוך המפגש הראשוני עם המטופלים מתברר שאין שום משמעות למגדר, לגיל או למראה הפיזי. הפטרוניזם מת. נשים צעירות יכולות להשקיע, להצליח ולהתקדם לכל פסגה".

נושאים קשורים:  נוירולוגיה,  פרופ' דוד טנה,  רופאות,  חדשות,  התמחות בנוירולוגיה
תגובות
אנונימי/ת
08.03.2021, 20:11

קודם כל ברכות....
שנית, אולי כדאי לנסח מחדש את כותרת המשנה, יכול להשתמע שמחצית מן המתמחות בנוירולוגיה לא בוגרות בתי ספר לרפואה..... לא סביר....