חדשות

במקום ניתוח מעקפים: צנתור לב באמצעות גלי קול ב"סורוקה"

במערך הקרדיולוגי ב"סורוקה" בוצעה פרוצדורה חדשנית של טיפול בגלי קול בהצטברות הסתיידות בעורקי הלב בצנתור, במקום בניתוח לב פתוח

ד"ר קרלוס כפרי, מנהל יחידת הצנתורים במערך הקרדיולוגי ב"סורוקה". שימוש ב- Shock Wave מאפשר ריסוק של הסידן החוסם את העורק ופתיחה טובה של העורק ובכך מניעה של ניתוח לב פתוח". צילום: דוברות בית החולים

לאחרונה בוצע בסורוקה צנתור לב באמצעות גלי קול Shock Wave, לטיפול במקרים מורכבים של הצטברות קשה של הסתיידות בעורקי הלב.

הפרוצדורה מבוצעת עם מכשור מיוחד שבאמצעותו ממקמים בלון זעיר המלא בנוזל ובכדוריות זעירות, בנקודה שבה יש הצטברות של הסתיידות בתוך העורק. לאחר שהבלון ממוקם, מופעלים גלי קול היוצרים תנועה מהירה של הכדוריות שגורמות לסדקים בהסתיידות שבעורק, המאפשרים הגמשה של קטע העורק המלא באבנית והכנסת סטנט (תומכן)  באותו מקום, מבלי לפגוע בעורק או לגרום לו נזק.

חולי לב הסובלים מהיצרות קשה של העורקים הכליליים, שמשפיעה על זרימת הדם ועל תפקוד הלב ונמצאים בסכנה להתקף לב, מטופלים בעיקר באמצעות צנתור שבו מושתל סטנט כדי  לאפשר פתיחה אופטימלית של עורק הלב וכדי למנוע היצרות בעורק. בעורק שבדפנותיו יש הצטברות משמעותית של סידן, אין אפשרות להרחבה אופטימלית של התומכן וקיים סיכון מוגבר לסיבוך, שמצריך ניתוח מעקפים דחוף. השימוש בטכנולוגיה Shock Wave מאפשר ריסוק של הסידן החוסם את העורק ופתיחה טובה של העורק ובכך מניעה של ניתוח לב פתוח.

ד"ר קרלוס כפרי, מנהל יחידת הצנתורים במערך הקרדיולוגי ב"סורוקה", הסביר: "עד כה, היה מורכב מאוד עד בלתי אפשרי לבצע צנתורים במקרים מורכבים של הצטברות אבנית בעורקי הלב, שכן התערבות כזו עלולה לגרום לקרע ולנזק בעורק הלב. חולים שסבלו מבעיה של הצטברות אבנית בעורקים עברו ניתוח מעקפים מורכב, שכעת ניתן להימנע ממנו".

נושאים קשורים:  ד"ר קרלוס כפרי,  צנתור באמצעות גלי קול,  סורוקה,  חדשות,  מחלות לב
תגובות