חדשות

אחרי "מרשם" - גם בהר"י פועלים לתיקון הלנת השכר של תורני מחלקה העובדים במיון

בעקבות חשיפתה ב"דוקטורס אונלי" של שיטת ההעסקה הפוגעת ברופאים ובמתמחים, פורסמה רשימת המחלקות שבהן מתבצעת הלנת השכר, ביניהן יחידת הנשים ב"קפלן" בניהולו של פרופ' ציון חגי

חדר מיון (צילום: אילוסטרציה)
חדר מיון (צילום: אילוסטרציה)

פרופ' ציון חגי, יו"ר ההסתדרות הרפואית, פנה לאחרונה ליו"ר הוועדים בבתי החולים בבקשה לקבל מהם מידע על רופאים המבצעים בפועל תורנויות בחדרי מיון, אך מתוגמלים בערכים של תורנות מחלקה. זאת בעקבות פסק דין של בית הדין האזורי לעבודה שקבע כי יש לתגמל תורני מחלקה העובדים בחדרי מיון בתעריף המוגדל של תורנויות חדרי מיון. בארגון המתמחים מרשם טוענים: "הלנת השכר הזאת מתרחשת מתחת לאפו של יו"ר הר"י במחלקת נשים ב'קפלן' – הגמל לא רואה את הדבשת של עצמו".

פנייתו של יו"ר הר"י הגיעה לאחר שנחשפה במערכת "דוקטורס אונלי" שיטת העסקה הפוגעת בשכרם ומפלה עשרות אם לא מאות רופאים ומתמחים בבתי החולים בארץ. בכתבה "פיקציה ושמה תורן מחלקה", הובא סיפורו של ד"ר ולדימיר בוכמן שעבד במשך 12 שנים כרופא נשים בבית החולים ליס ליולדות ולנשים של המרכז הרפואי איכילוב בתל אביב.

בעתירה שהגיש ד"ר בוכמן נגד בית החולים הוא טען כי במהלך מאות תורנויות שאותן ביצע לאורך השנים, הוא הוצב בכל מקום בו נדרש – בחדרי הלידה, בחדרי הניתוחים, בחדרי היולדות ובמיון נשים. הוא לא שויך למקום קבוע, אלא הועבר ממקום למקום בהתאם לדרישות התפקיד ולצורכי המערכת, ואולם, השכר ששולם לו חושב על פי תורנות מחלקה ולא על פי תורנות מיון, שהשכר עליה הוא גבוה יותר.

בחודש נובמבר האחרון פסקה סגנית נשיאת בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב רוית צדיק כי על בית החולים איכילוב לשלם כ-60 אלף שקל לד"ר בוכמן בגין הפרת זכויותיו והכרה בתורנויות שבוצעו על ידו בפועל במיון ובחדרי הלידה וקבלת זכויות כספיות בגינן, לרבות הפרשי שכר והפרשה לקרן אסיף.

מספר ימים לאחר פרסום הכתבה פנה, כאמור, יו"ר הר"י במכתב אל יו"ר הוועדים בבתי החולים ובו ביקש לעדכנם בקביעת בית הדין, לפיה "לא ניתן להתייחס ל'קליפה' בלבד, אלא יש לתת מקום לתוכנה של התורנות המבוצעת בפועל".

פרופ' חגי מציין במכתבו כי "בהתאם נפסק כי התגמול ששולם בחסר, ומשכך הוא (ד"ר בוכמן) זכאי להפרשי שכר שבין תורנות מחלקה לבין התגמול המוגדל של 'תורנות מיון'. זאת, בצירוף הפרשי הפקדות סוציאליות בגין אותן תורנויות ובכפוף למגבלת ההתיישנות העומדת על שבע שנים". כן הוא מציין כי "על פסק הדין לא הוגש ערעור".

"לאור האמור ועל מנת שנוכל לפעול ליישום העקרון שנקבע בפסק הדין במקרים דומים", כותב פרופ' חגי, "נבקש את עזרתכם במידע אודות הנעשה בבתי החולים שלכם בדבר רופאים המבצעים בפועל תורנויות בחדרי מיון (פנימית, ילדים, נשים ויולדות [חדר לידה] כירורגית, אורטופדית (או טראומטולוגיה), הרדמה וחדרי טיפול נמרץ אך מתוגמלים בערכים של תורנות מחלקה. אודה לבדיקתכם במחלקות המנויות לעיל באם מתקיים מצב בו תורן המחלקה מבצע בפועל עבודתו במיון".

בארגון המתמחים מרשם התייחסו לנושא וציינו כי בימים אלה מתגבשת רשימה של רופאים שעבדו במתכונת ההעסקה הזו, "כדי להתקדם יחד באומץ בפעילות משפטית ולשים סוף לפגיעה המתמשכת ולזכות בפיצוי כספי אך גם מוסרי".

ד"ר ריי ביטון, יו"ר ארגון המתמחים, מסרה: "באופן 'מקרי לחלוטין', החליט יו"ר הר"י פרופ' ציון חגי, לשלוח מכתב בנושא מתמחים שעושים תורנויות מיון אך מקבלים שכר של תורנות רגילה. באורח פלא, לאחר שנתיים של עבודת שטח של מרשם ויומיים לאחר שהתחלנו לקדם פעילות משפטית שתביא למיצוי הזכויות של כלל המתמחים בנושא, נזכרו בהסתדרות לעסוק בעוול היסטורי".

עוד ציינה ד"ר ביטון: "הלנת השכר הזו מתרחשת מתחת לאף של יו"ר הר"י במחלקת נשים ב'קפלן'. מתמחים רבים מהמחלקה שלו הודיעו לנו שמלינים את שכרם בדיוק באותו אופן במחלקת נשים ב'קפלן'. לא ייאמן, אך הגמל לא רואה את הדבשת של עצמו, או פשוט בוחר להעלים עין כשהעניין אינו בכותרות".

מתוצאות שאלון בנושא שפורסמו על ידי הארגון לפני שבוע עולה שהלנת השכר מתרחשת בעשרות מחלקות. רבים פנו בעניין להר"י, אך לטענת "מרשם", לא קיבלו שום מענה.

מ"מרשם" נמסרה רשימת מחלקות שבהן נודע לכאורה כי בהן חלה הפגיעה הנ"ל בשכר: "איכילוב" - אורתופדיה, רדיולוגיה, נשים, ילדים; "אסף הרופא-שמיר" - נשים, רדיולוגיה; "בני ציון" - ילדים, אורתופדיה, נשים; "הלל יפה" – ילדים; "הדסה הר הצופים" – ילדים; "העמק" – נשים; "וולפסון" - ילדים, נשים; "זיו" – נשים; "מאיר" - כירורגיה כללית, נשים; "מעייני הישועה" – ילדים; "גליל נהריה" – נשים; "פוריה" - נשים, ילדים; "קפלן" - ילדים, נשים; רמב"ם - נשים, מלר"ד (סטאז'רים); "שיבא" - ילדים (בעבר), ילדים (סטאז'רים); "שערי צדק" – אורתופדיה.

נושאים קשורים:  פרופ' ציון חגי,  הר"י,  ארגון המתמחים מרשם,  ד"ר ריי ביטון,  תורנויות מיון,  ד"ר ולדימיר בוכמן,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
02.03.2021, 04:11

רופא בישראל סמרטוט ושם איפה אפשר מנצלים. אבל עונש בא ימשיך, במדינת ישראל יישארו רופאים מסוג.... מי שמחבד את עצמו עוזב לאמריקה

02.03.2021, 06:34

ארגון יציג שהוא בדיחה וועדים חלשים ואוזלת יד של שנים מזל שיש עוד דון קיחוטה

אנונימי/ת
02.03.2021, 09:58

איכילוב בניהולו של רוני גמזו ידוע בהתנהגותו המבישה כלפי רופאים המתמחים או מועסקים בבית החולים כולל קיפוח תנאי שכר ואיום על המתמחים שאם יתלוננו יסולקו מבית החולים

03.03.2021, 11:20

אפשר להוסיף לרשימה את בית חולים זיו - אורתופדיה :)

03.03.2021, 19:04

במשך עשרות שנים נעשקו עשרות אלפי רופאים הדרך זאת ובאמצעות כפייה לעבוד עבודה עודפת מעבר להיקף משרתם ללא תשלום. זה היה ״מעשה מגונה״ בהסכמה כי רופאים רצו להשאר במערכת הציבורית ונאלצו להסכים להסדר זה בלחץ מנהלי המחלקות. זה היה מקובל בכל המחלקות כולל במחלקתו של יו״ר הר״י.
אנו למדים שהעוולות עדיין קיימות והסיבה העיקרית לכך היא שמנהלי המחלקות מתמנים ללא מגבלת זמן וללא תלות במשוב מצד הרופאים במחלקותיהם.

אנונימי/ת
15.03.2021, 22:24

הר\'\'י חייבת להיות משמעותית יותר מבחינה מקצועית. מקרה הבוחן הוא ענינו של ד\'\'ר אבני.בפרשה זאת צריך היה לדון הגוף המקצועי שהוא הר\'\'י. בשל רפיסותה (הזמנית אני מקוה) של הר\'\'י ,מי שנטל את הסמכות,הוא משרד ממשלתי! משרד הבריאות.ולא עוד,אלא ע\'\'י עו\'\'ד שמונה באיזשהו שלב לעבוד כשופט. והוא, אחרי שלוש שנות לימודים בסה\'\'כ, מעז לאיין שתים עשרה שנות לימוד והתמחות של רופא מומחה.איני חסיד של הכתיבה הבוטה של ד\'\'ר אבני, אבל הביקור כאמור חייב להיעשות רק ואך ורק ע\'\'י הגוף המקצועי שהוא הר\'\'י. הייתם מעלים על דעתכם שמשרד המשפטים יעקוף את \'לשכת עורכי הדין\' ירום הודה, ויחליט להעניש חבר בלשכה? בודאי שלא.(וסליחת עמיתי על ההשוואה בין שני הגופים.אני יודע שזאת לא רמה. אבל לצורך הדיון). מספיק עם הרפיסות הנוראה הזאת.

אנונימי/ת
16.03.2021, 09:49

המקרה של אבני אינו קשור ואתה נדבר מתוך חוסר הבנה.
לועדת האתיקה של הרי אין סמכות לשלול רישיון של הרופא.
הסמכויות לשלול רישיון מפורטות בפקודת הרופאים. המשרד הממשלתי, משרד הבריאות, לא נטל את הסמכות. היא הייתה שלו מלכתחילה. הוא זה שהעניק את הרישיון.