חדשות

120 מיליון שקל – התקציב החסר להשלמת בניית מרכז השיקום בצפון

ארבע שנים אחרי פרסום דו"ח ועדת גרוטו שהמליצה על הקמת מרכז שיקום עבור תושבי הצפון, בהנהלת המרכז הרפואי פדה פוריה חוששים מעצירת הבנייה בשל חוסר משמעותי בתקציב

ד"ר מיכל כהן-דר, פרופ' איתמר גרוטו וד"ר ארז און בביקורם באתר הבנייה של מרכז השיקום ב"פדה-פוריה". צילום: דוברות בית החולים

ארבע שנים אחרי פרסום דו"ח ועדת גרוטו אשר המליצה על הקמת מרכז שיקום לצפון, אומר הבוקר (ב') ד"ר ארז און, מנהל המרכז הרפואי פדה-פוריה: "אנחנו לא יודעים אם נצליח להשלים את הבנייה. חסר לנו תקציב בסך 120 מיליון שקל הנדרשים להשלמת השלב הראשון".

את הדברים אמר ד"ר און במהלך ביקורו ב"פדה-פוריה" של פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, שהגיע לביקור פרידה לרגל סיום תפקידו במשרד הבריאות.

בהמשך לדו"ח ועדת גרוטו, במסגרת תכנית הצפון, החליטה ממשלת ישראל בינואר 2017 על הקמת מרכז שיקום לצפון במרכז הרפואי פדה-פוריה. מרכז השיקום לצפון הוגדר כפרויקט לאומי אשר עתיד לתת מענה לפער האדיר בתשתיות השיקום בצפון.

ד"ר און הודה לפרופ' גרוטו על פעילותו במסגרת הוועדה למען הרחבת שירותי הבריאות לתושבי הצפון וצמצום הפערים בבריאות ועל תרומתו המשמעותית לקבלת ההחלטה על הקמת מרכז שיקום לתושבי הצפון.

ד"ר מיכל כהן-דר, מנהלת מחוז צפון במשרד הבריאות, ארגנה את המפגש שבמהלכו סיירו האורחים באתר הבנייה של מרכז השיקום. המרכז אמור לכלול 162 מיטות אשפוז ועוד 36 מיטות לאשפוז יום ושש מחלקות אשפוז ושירותים נוספים כמו בריכה טיפולית, מחלקת שיקום אמבולטורי ואשפוז יום לילדים.

"זהו פרויקט אדיר שיאפשר לסגור את הפער הקיים בשירותי השיקום בין הצפון למרכז. אבל", אמר ד"ר און, "אנחנו לא יודעים אם נצליח להשלים את הבנייה חסר לנו תקציב בסך 120 מיליון שקל הנדרשים להשלמת השלב הראשון. התחלנו לבנות והשלד מתקדם, אבל אין לנו תקציב ואני חושש שנצטרך לעצור את הבנייה. כל יום שעובר הוא משמעותי לעתיד הפרויקט הלאומי הזה".

פרופ' גרוטו אמר לסיכום: "אני שמח ונרגש לראות את ההתקדמות הניכרת בפרויקט. לפני ארבע שנים המלצתי על הקמת מרכז שיקום שייתן מענה לכלל תושבי הצפון והיום סגרתי מעגל כשסיירנו וראיתי את הבניין הולך ונבנה. עדיין עבודה רבה לפנינו. אשתדל לקדם ולסייע גם בהמשך".

נושאים קשורים:  מרכז שיקום,  ד"ר ארז און,  חדשות,  בריאות בפריפריה,  ד"ר מיכל כהן-דר,  המרכז הרפואי "ברוך פדה" בפוריה,  פרופ' איתמר גרוטו
תגובות
אנונימי/ת
16.02.2021, 07:41

תבטיחו תקנים וניהול יחדות לערבים ואז יתרמו כסף

03.06.2021, 10:13

אין נומרוס קלאוזוס ולא תקרת זכוכית לגבי תפקידים קליניים ותקנים בביה\"ח והמרפאות. פורסם שבני מיעוטים הם כ 30% מעובדי מערכת הבריאות (לעומת כ21% באוכלוסיה הכללית) וזה שמטבע הדברים יש ריכוזים גדולים שלהם בפריפריה מקל עליהם לקבל עזרה פיזית מהמשפחות בשנים המוקדמות של הקריירה שבהן בונים משפחה צעירה ונזקקים לעזרה.זאת להבדיל מיהודים.