ליקוי קוגניטיבי

אפשרויות טיפול לנשים מבוגרות עם סרטן שד ראשוני נתיח וליקוי קוגניטיבי

במחקר זה נמצא כי ליקוי קוגניטיבי נראה כבעל תפקיד מרכזי בקבלת ההחלטה על דרך טיפול אצל נשים מבוגרות עם סרטן שד

שיטיון כתחלואה נלווית לסרטן שד יכול להקשות על הטיפול ולהשפיע על תוצאיו. מטרת המחקר הייתה לבחון את הטיפול והתוצאים אצל נשים מבוגרות עם ליקוי קוגניטיבי עם סרטן שד ראשוני.

החוקרים ביצעו מחקר עוקבה אשר נערך במספר מרכזים באנגליה, וכלל נשים מגיל 70 ומעלה. במחקר בדקו הבדלים בטיפול ובשרידות בין מטופלות עם וללא ליקוי קוגניטיבי.

תוצאות המחקר הראו כי סך הכל 3,416 נשים נכללו במחקר בין השנים 2013 ל-2018. מתוכן, 478 (14%) אובחנו עם שיטיון או ליקוי קוגניטיבי, אשר הוגדר כקל, מתון וחמור. עד 85% מהנשים עם קוגניציה שמורה עברו ניתוח בהשוואה ל-74%, 61% ו-40% שהיו עם ליקוי קל, מתון וחמור, בהתאמה.

בקרב נשים עם סיכון גבוה יותר להישנות 25% מהמטופלות אשר היו שמורות קוגניטיבית טופלו עם כימותרפיה בהשוואה ל-20%, 22% ו-12% עבור נשים שהיו עם ליקוי קל, מתון וחמור, בהתאמה. הטיפול עם רדיותרפיה היה דומה בקרב הקבוצות השונות במחקר. על אף שמטופלות עם קוגניציה לקויה היו עם שרידות כוללת נמוכה יותר, לא נמצאו הבדלים מובהקים סטטיסטית בשרידות ספציפית לסרטן שד או בשרידות ללא התקדמות מחלה.

מסקנת החוקרים הייתה שליקוי קוגניטיבי נראה כבעל תפקיד מרכזי בקבלת ההחלטה על דרך טיפול אצל נשים מבוגרות עם סרטן שד. על פי החוקרים, טיפול סטנדרטי עשוי להוות טיפול יתר עבור נשים מסוימות עם שיטיון חמור ולכן שיקול דעת מוקפד חייב להתבצע על מנת לפתח גישה מותאמת יותר אצל הנשים האלה.

מקור: 

Martin et. al (2020) Journal of Geriatric Oncology doi: 10.1016/j.jgo.2020.12.006

נושאים קשורים:  ליקוי קוגניטיבי,  סרטן השד,  שטיון,  נשים מבוגרות,  מחקרים
תגובות