COVID-19 בישראל

לנוכח ההאטה בקצב ההתחסנות: צמצום בפעילות מתחמי החיסון של הקופות

במשרד הבריאות מודאגים מקצב ההתחסנות הנמוך בקרב האוכלוסיה שמתחת לגיל 40. דאגה במשרד הבריאות גם מהססנות חיסון בקרב עובדי הוראה

הכנת זריקת החיסון לקורונה. צילום: אוליביה פיטוסי/ פלאש 90

שלוש מארבע קופות החולים – כללית, מאוחדת ולאומית – החלו לצמצם בפעילויות מתחמי החיסון לקורונה שהפעילו בישובים שונים נוכח ההאטה בקצב התחסנות בני 40-16 בעוד שבקבוצת גיל זאת מספר החולים המאושפזים עקב מחלת הקורונה נמצא בעלייה.

לפי נתוני משרד הבריאות מאתמול (ד') במנת החיסון הראשונה התחסנו כ-35% מקרב בני 29-20 ובקרב בני 19-16 רק 28%. ההערכה המוקדמת להפעלת מערך החיסונים גם לצעירים הייתה שהם יגיעו להתחסן בשיעורים גבוהים.

עקב מיעוט מתחסנים וביקוש נמוך לחיסונים בקרב הצעירים כללית צמצם את כוח האדם שלה במתחמי חיסון רבים מ-12 אחיות ואחים מחסנים ל-8. מאוחדת צמצמה בשעות הפעילות של מתחמי החיסון שהפעילה וחלק מהם סגורים אפילו יום שלם. לאומית מצמצמת חלק ממסלולי החיסון ועמדות ההתחסנות – מ-7 ל-4 בכל מתחם.

דאגה נוספת במערכת הבריאות בהקשר זה: הססנות להתחסן בקרב עובדי הוראה מה שהביא את שר הבריאות יולי אדלשטיין להודיע אתמול בתדרוך לתקשורת כי בכוונתו לקדם חקיקה שתחייב את עובדי ההוראה להתחסן או לבצע מדי 48 שעות בדיקת-קורונה כדי להמשיך ולעבוד בבתי הספר. יתר על כן: נבחנית אפילו הצעה שבשלב מסוים עלות בדיקה כזאת תחול על חשבונו של כל נבדק מקרב עובדי ההוראה. השר מסר כי הנושא מצוי בבדיקת היועץ המשפטי לממשלה "ומשום שנדרשת חקיקה ראשית בעניין זה נשקל עתה גיבוש הצעת חוק". לדבריו היועץ המשפטי לא פסל מבחינה משפטית מהלך כזה.

נתונים נוספים שבידי משרד הבריאות: שיעורי ההתחסנות הנמוכים ביותר עתה הם דווקא באוכלוסיות שנפגעו בצורה קשה מהמחלה: חרדים, עולים מבריה"מ-לשעבר וערבים . אלו אינם ממהרים להתחסן ומסבירים זאת בין השאר בחוסר נגישות, חשדנות כלפי הממסד הרפואי, אמון במפיצי "פייק ניוז" בכל הנוגע לחיסונים.

בדיווח על כך ב"דה מרקר" הבוקר (ה') צוטט בין פרופ' שלמה וינקר סמנכ"ל רפואה ב"לאומית" ורופא משפחה באשדוד שבה ריכוז גבוה של עולים מבריה"מ-לשעבר הוא נתקל בהתנגדותם להתחסן "בעיקר מצד המבוגרים ולא פחות מהחרדים". הוא ניסה להבין את הסיבה לכך והתשובות שקיבל ממטופליו: "חזרה על שמועות הכזב וה'פייק ניוז' בקשר לחיסונים". יש רבים מהם הטוענים שמבצע החיסונים איננו אלא בגדר "ניסוי המונים". ד"ר אנה גלוחוב רופאת משפחה ב"כללית" הסבירה: "עולים ממדינות אלחו מתורגלים מגיל צעיר שלא להאמין לשלטונות ורשויות במדינה בכל נושא ובמיוחד במערך הרפואי הציבורי. הם חשדנים למניעיו"?

לפי נתוני משרד הבריאות רק 6.1% מקרב בני 60 ומעלה עדיין לא התחסנו, בקרב החרדים שיעור הלא-מחוסנים בקבוצת גיל זאת 30%, בקרב ערבים 36%. שיעור הלא-מתחסנים הארצי בכל הגילים – 27%. בחברה הערבית הוא 42% ובקרב החרדית 26%.

משרד הבריאות החל לרתום רופאי משפחה שהם עצמם עולים מבריה"מ-לשעבר כדי לסייע לו בהתנדבות במסע הסברה ממוקד בפלח אוכלוסייה זה. רבים מהם צורכי חדשות מערוצים ואתרים מרוסיה ובהם פעילות גדולה של מתנגדי חיסונים.

בין הלא מתחסנים בחברה הערבית – רבים מהפזורה הבדואית, אף זאת עקב חוסר אמון בממסד, תחושת עוינות לממשלה, פערי שפה, נורמות חברתית.
בחברה החרדית שגילה צעיר יחסית אפילו מסבירים את חוסר ההיענות בכך שהם מתקשים להגיע למתחמי חיסון המרוחקים ממקומות מגוריהם, בהיעדר רכב פרטי וגם שאצלם חשש נמוך מפני המחלה ואף ממות. עם זאת ההערכה היא שרבים יתחסנו נוכח קריאת רבניהם לעשות זאת למעט קבוצות שוליים קיצוניות במיוחד.

בתוך כך התבטא מנהל המעבדות של קופת חולים לאומית, ד"ר יותם שנהר, בראיון עם אדריאן פילוט מ"כלכליסט" המתפרסם הבוקר: "בגלל המוטציה הבריטית מי שלא יתחסן – פשוט יידבק". לפי נתוני הקופה הווריאנט הבריטי של הנגיף אחראי כיום ל־90% מהחולים לעומת 5% לפני חודשיים. ד"ר יותם שנהר: "קצב ההשתלטות נובע מעוצמות ההדבקה, ולכן חובה להיזהר בפתיחת המשק".

בתוך כחמישה שבועות הווריאנט הבריטי השתלט כמעט לחלוטין על המגיפה בישראל ומהווה עתה כ־90% מהנדבקים-המאומתים – 100% בקרב החרדים וכ-50% בקרב הערבים. "האמירה אני לא נזהר כי עד כה לא נדבקתי לא תופסת. הסיכויים להידבק עתה גבוהים מאד" הזהיר ד"ר שנהר.

נושאים קשורים:  קורונה,  פרופ' שלמה וינקר,  משרד הבריאות,  שיעור התחסנות
תגובות