פסוריאזיס

השפעת טיפולים שונים לפסוריאזיס רובדית על איכות החיים הקשורה לבריאות

מחקר זה בדק את ההשפעה של infliximab, adalimumab, ixekizumab, secukinumab ו-tofacitinib על איכות החיים הקשורה לבריאות (HRQOL)

31.01.2021, 17:35

המדד הדרמטולוגי לאיכות חיים (Dermatology Life Quality Index, יDLQI) משמש בדרך כלל להערכת איכות חייהם של חולים במחלות עור. ניסויים קליניים מאשרים את ההשפעה החיובית של שימוש בתרופות ביולוגיות ומולקולות חדשות על איכות חייהם של חולים עם פסוריאזיס רובדית.

מטרת מחקר זה הייתה לחקור את ההשפעה של infliximab,י adalimumab, ixekizumab, secukinumab ו-tofacitinib על איכות החיים הקשורה לבריאות (HRQOL) שנמדדת על ידי ה-DLQI בחולי פסוריאזיס רובדית בוגרים על פי גזע, תרופה/אינבו, מינון ומשך הטיפול, כמו כן גם ציון ה-DLQI לפני תחילת הטיפול ולאחריו.

חיפוש שיטתי בוצע במאגרי המידע PubMed, EMBASE, Scopus, יClinicalTrials.gov וכן חיפוש ידני (Google). מבחני Cochranי(Q) ו-I2 שימשו להערכת ההטרוגניות או רמת השונות בין המחקרים שנבדקו וההבדל הממוצע הסטנדרטי (SMD; Hedge’s g score) שימש למדידת ההבדלים בין קבוצות.

ב-43 מחקרים, בסך הכל 25,898 מטופלים, ציוני ה-DLQI הממוצעים נעו בין 6.83 ל-17.8 וציון ה-DLQI הכולל היה 12.12 (רווח בר סמך של 95% - 11.24 עד 13.06). מודל השפעות-אקראיות הדגים הטרוגניות משמעותית בתוצאות המחקר (I2 = 98%; p <0.001).

Infliximab, adalimumab, ixekizumab, secukinumab ו-tofacitinib בחולי פסוריאזיס רובדית בוגרים שיפרו את ה-HRQOL שנמדד על ידי ה-DLQI. החולים עם איכות חיים נמוכה יותר לפני הטיפול השיגו תוצאות טובות יותר.

מקור: 

Karpińska-Mirecka A. et al. (2020) PLoS One. 15(12): e0241604

נושאים קשורים:  פסוריאזיס,  DLQI,  איכות חיים דרמטולוגית,  מחקרים
תגובות