COVID-19 בישראל

מחסור חמור ברופאים במערך אשפוז הבית המחתרתי החרדי

עמותת חסדי עמרם מבקשת את אישור משרד הבריאות להטיס לישראל רופאים מחו"ל כדי שיסייעו למערך האשפוז הביתי המופעל בשכונות החרדיות בירושלים

שכונת מאה שערים בירושלים. צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

על רקע הזינוק החד בתחלואת הקורונה במגזר החרדי, פנתה עמותת חסדי עמרם המנהלת את מערך האשפוז הביתי המחתרתי המופעל בשכונת מאה שערים בירושלים, למשרד הבריאות בבקשה לאשר לה להביא לישראל רופאים מחו"ל כאשר המימון לכך יהיה מתורם אנונימי. כך דווח אתמול (ג') ב"ישראל היום". על פי הדיווח, המערך "נמצא בקריסה בשל מחסור חמור ברופאים". משרד הבריאות מתנגד ל"רפואה פיראטית" וספק אם יאשר את הבקשה.

על פי נתונים שונים, שלשום אובחנו רק בירושלים ובעיקר בשכונות חרדיות יותר מ-15 אלף חולים אבל כמחצית מהם, על פי הערכה, כלל אינם מוכרים למערכת הבריאות הרשמית וכנראה גם לא נכללים בדו"ח הנתונים שמשרד הבריאות מפרסם מדי יום.

בשבוע שעבר היו מדי יום כ-2,000 חולים בירושלים כ-1,000 מהם חרדים. רבים מהם מסרבים להתאשפז בבתי החולים בעיר או להתפנות לבתי חולים אחרים וטוענים כי "הטיפול בהם איננו מספק".

גם הממונה על ההתמודדות עם מגיפת הקורונה בחברה החרדית, אלוף (מיל.) רוני נומה, הודה שאין יודעים בדיוק מהו היקף התחלואה במגזר החרדי בגלל אותו מערך אשפוז מחתרתי וייתכן שבתוכו תחלואה גבוהה נסתרת.

במשרד הבריאות מעריכים שחלק משמעותי מהחולים מהחברה החרדית שכן מגיעים לבתי החולים לאחר ששהו זמן מסוים באשפוז הביתי המחתרתי נמצאים במצב קשה מאוד לטיפול.

נושאים קשורים:  מאה שערים,  חסדי עמרם,  קורונה,  אשפוז ביתי,  משרד הבריאות,  החברה החרדית,  19-COVID
תגובות
אנונימי/ת
20.01.2021, 08:48

יש לי רעיון יותר טוב במקום ליבא לישראל עוד אנשים עם מוטציות כאלה או אחרות.
מדוע לא פשוט לשמור על הנהלים, לא לפתוח תלמודי תורה, לא לבצע התקהלויות נגד החוק , ואז התחלואה תרד. יותר פשוט, יותר זול לא?

אנונימי/ת
20.01.2021, 15:22

אני מאד בעד לשמור על נהלים.
לצערינו יש אנשים שלא שומרים עליהם, בכל המגזרים.
לי יש אופי ממושמע מאד. שמרתי מאד מאד. ובכל אופן נדבקתי.

אנונימי/ת
20.01.2021, 15:23

בסגר הקודם התחלואה דווקא ירדה לאחר שתלמודי התורה חזרו לפתוח.

20.01.2021, 15:25

אף אחד לא רוצה לייבא מוטציות.
אבל הרעיון ליבא רופאים- יעלה את יחס הרופאים לנפש.
על כמה רופאים מדובר?

אנונימי/ת
20.01.2021, 10:48

מה הפלא שלחרדים אין מספיק רופאים? בלי למודי ליבה לא מגיעים ללימודי רפואה.
מפתיע שבצר להם נטורי הקרתא פונים למשרד הבריאות הציוני בבקשת עזרה. לפתע הם מכירים בנו.

20.01.2021, 15:30

רוב ככל הבנות החרדיות כן לומדות לימודי ליבה.
יש בנות שלומדות לימודי סיעוד.
אם יהיו לימודי רפואה במסגרת מתאימה ונפרדת-
יתכן מאד שנראה גם רופאות חרדיות.

כמו כן, לא כל החרדים נטורי קרתא.
יש הרבה מאד תתי זרמים.
פיקוח נפש דוחה אפילו את השבת.
אז כנראה שהוא דוחה גם את חוסר ההכרה.

20.01.2021, 15:31

קרי- חוסר ההכרה במשרד הבריאות הציוני

20.01.2021, 22:01

לקיים מסגרות נפרדות בהתאמה - לרפואה?! האין זה היפוך הרעיון של רפואה, אנחנו מטפלים בכולם? רופאה שתוכשר במסגרות אילו לא תטפל בגברים? בערבים? בחילונים? - יש גבול לטירוף. בעיקר שאין כלל מחסור במועמדים לרפואה יש מחסור במקומות. אולי שלב קודם הוא לסגור את התוכניות לתלמידי חו\"ל?

20.01.2021, 19:08

ואם היו לומדים ליבה, היית מרוצה? ודאי שלא. היית מוצא סיבה אחרת למה לשנוא אותם!
כמה לומדי ליבה במדינת ישראל יכולים להיות רופאים?
כמה לומדי ליבה במדינת ישראל עם תואר ראשון מובטלים?
כמה לומדי ליבה, עם תארים לעניני כלום, יש במדינה?
כל הנתונים לא יעניינו את זולל הנבלות כשהמטרה שלו היא שנאה לשם שנאה! ליבה, מיסים, צבא, עבודה כל המילים הללו (ועוד כמה) הם כיבוס מכוער למושג שנאת חרדים!
תקרא לילד בשמו.

אנונימי/ת
20.01.2021, 20:57

הדרישות ללימודי ליבה ושוויון בנטל אינה מונעות משנאה. דרישות אלו הן לטובת כלל הציבור, כולל החרדים. אם הפלגים שלא מכירים במדינה וחוקיה נקלעים למצוקה כזו שהם מוכנים לבקש סיוע כלשהו ממנה, שיעשו חשבון נפש. את כל הכעס והטינה הם הרוויחו ביושר.

אנונימי/ת
20.01.2021, 20:00

מאחר והחרדים אינם שומעים לחוקי המדינה, אני מציע במקום ליבא רופאים, ליצא את החרדים לכל אשר תחפוץ נפשם וגם לתת לכל נפש 400 שקל טיפ. רק שיעזבו

אנונימי/ת
20.01.2021, 20:00

אפשר לבא רופאים; אפשר ליצא חולים?

20.01.2021, 20:15

מצדיק את הר\"י בהתנגדותה ליצירת מסגרת טיפול אלטרנטיבית לחרדים הקיצוניים.יטרחו חכמי הדור ויתקינו הלכות שיאפשרו לתתי הקבוצות הללו להיות חלק מהציבור בישראל.הצורך בכך מוכח מההתנהלות בשנה האחרונה.

אנונימי/ת
20.01.2021, 21:42

ליהודים החרדים בקרבנו, המזלזלים בהנחיות הזהירות מפני מגיפת הקורונה, ומאמינים שלימוד התורה הגובה נפשות רבות מתוך קהלם, הוא שיציל אותם. ואשר אינם מוכנים לשתף פעולה במלחמה למיגור המגיפה, כל שיש לי לומר להם הוא -
\"רשע מה הוא אומר. מה העבודה הזאת לכם. לכם ולא לו. ולפי שהוציא את עצמו מן הכלל כפר בעיקר. ואף אתה הקהה את שניו ואמור לו – בעבור זה עשה יי לי בצאתי ממצרים. לי ולא לו. אילו היה שם לא היה נגאל...\"
ועל כך להוסיף עוד ציטוט מפרק א\' בישעיהו – \"...למה לי רוב זבחיכם יאמר ה\', שבעתי עלות אילים וחלב מריאים ודם פרים וכבשים ועתודים לא חפצתי. כי תבואו לראות פני מי בקש זאת מידכם רמס חצרי...בפרשכם כפיכם אלי אעלים עיני מכם, גם כי תרבו תפילה איני שומע, ידיכם דמים מלאו...\"

אתם - אינכם מקריבים אילים ומריאים, פרים, כבשים ועתודים – אתם מקריבים את אחיכם והוריכם, קרבנות אדם, המתים בהמוניהם בחצרותיכם. ואת כל זה אתם עושים בשמו של הקב\"ה? אין פלא שהוא נוקם בכם את עלבונו מהתנהגותכם \"בשמו\".