COVID-19 בישראל

השר יולי אדלשטיין דורש להאריך את הסגר ביותר משבוע נוסף

המוטציות הבריטית והדרום אפריקאית מתפשטות במהירות ומקשות על ניהול המגיפה | מנהלתו הרפואית של "מגן ישראל": לסגור לגמרי את נתב"ג כדי לעצור את כניסת הוריאנטים

שר הבריאות יולי אדלשטיין. צילום: אוליביה פיטוסי/ פלאש 90

הממשלה תקיים כבר מחר (במקום ביום ד' כפי שנקבע קודם לכן) דיון על הארכת הסגר לפחות בשבוע נוסף. הערב (ב') תתקיים לקראת דיון זה הערכת מצב שבה ישתתפו אנשי משרד הבריאות וראש הממשלה.

שר הבריאות יולי אדלשטיין מציע להאריך את הסגר ביותר משבוע בשל הקושי להוריד את שיעור התחלואה. בנוסף, תועלה הצעה לאסור יציאה לחו"ל למעט לצרכים חיוניים ולהרחיב את חובת הבידוד במלוניות לכל החוזרים ממדינות נוספות ולא רק לשבים מברזיל ומהאמירויות. ד"ר אורלי גרינפלד, המנהלת הרפואית של מטה פרויקטור הקורונה, אמרה הבוקר (ב') כי היתה ממליצה לסגור את נתב"ג לזמן קצר במיוחד למניעת כניסתו של וריאנט הנגיף הדרום אפריקאי ומחשש לכניסת וריאנטים נוספים.

אמש נמסר כי עד כה אותרו בישראל לפחות 20 מקרי הידבקות במוטציה הדרום אפריקאית וההערכה שכל אחד מאלה שנשאו את הוריאנט היותר מידבק הזה בא במגע לפחות עם כ-180 אנשים ונדרש יהיה לשולחם לבידוד עד להשלמת בדיקות קורונה עבורם.

אתמול גם עלה חשש להדבקה המונית במיוחד במוטציה הדרום אפריקאית בגלל ישראלי שעלה לטיסה מדובאי לנתב"ג כאשר הוא כבר חולה מאומת ותסמיני. המוטציה הזאת אובחנה גם בברזיל ולכן יהיה צורך לעצור טיסות נכנסות גם ממדינה זאת.

הכניסה לישראל דרך נתב"ג נחשבת מכבר "לאחת ממחוללות התחלואה המיובאת". עם זאת, קשיים פוליטיים ואחרים יקשו כנראה על מקבלי ההחלטות לאסור באופן גורף כניסת נוסעים מדובאי, מברזיל וממדינות אחרות שידוע כי בהן התפשט הוריאנט הדרום אפריקאי.

בתוך כך העביר אתמול פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן לשרי הממשלה מצגת שבה העריך כי גם אחרי שהסגר יוארך בשבוע, מספר המאומתים החדשים היומי יישאר גבוה יחסית. המשמעות היא: יידרש עוד הרבה יותר זמן כדי להוריד את שיעורי התחלואה.

על פי תחזיתו של פרופ' סגל, שהועברה לשרים לקראת הדיון בממשלה מחר, גם אחרי הארכת הסגר מספר הנדבקים היומי יעמוד על בין 7,000 ל-8,000 איש בממוצע ויהיו כ-900 חולים במצב קשה. המוטציה הבריטית וגם הדרום אפריקאית – הגם שבשיעור יותר נמוך מהראשונה – שאותרו בישראל לאחרונה ומתפשטות במהירות מקשות על ניהול המגיפה, למרות מבצע החיסונים.

נושאים קשורים:  המוטציה בריטית,  המוטציה הדרום אפריקאית,  המוטציה הברזילאית,  ד"ר אורלי גרינפלד,  חדשות,  19-COVID,  סגר,  שר הבריאות יולי אדלשטיין
תגובות
18.01.2021, 18:13

שבוע לא יספיק כדי להוריד את התחלואה באופן משמעותית כדי להתחיל ולפתוח עסקים.

18.01.2021, 22:50

שוב מוטיב איחור הרכבת. המוטנטים כבר כאן, ונכון, הם מדביקים בקצב אקספוננציאלי רק עם מקדם זמן טאו -r קטן יותר ולכן קצב ההתפשטות מהיר יותר. מה שנכון היה בתחילת הפנדמיה לגבי קבועי זמן התפשטות ונגזר מכך זמני תגובה נכון כעת שבעתיים...

אנונימי/ת
19.01.2021, 06:38

אני לא רועם אבל שכרי בידי - החיסון אימפוטנט כנגד הוריאנט הברזילאי. הקבינט החכם יודע שכאשר יגיע לרחובותינו כל מבצע החיסונים המפואר יהיה כקליפת השום. ועד שמודרנה, פייזר, וכל בר בי רב ירקחו לנו שיקוי חדש בתי החולים יהיו מלאים בעוד גל ועוד גל. לצערי נראה שהציבור לא רוצה להבין את שמסבירים לו השכם והערב. המחיר יהא נורא

זה הבנאדם שהתעלם מהוראות בג\"ץ. אסור להקשיב לו בכלל. איך הוא שר בכלל? זה יכול לקרות רק עם ביבי ראש ממשלה...