COVID-19 בישראל

"הדסה" מנסה להפיק רווחים במעורבות במבצע החיסונים ברוסיה

דיווח מ"דה מרקר": הציבור הרוסי אינו בוטח ב"ספוטניק 5" ושלוחת הדסה במוסקבה מתכוונת להציע להם את החיסונים של פייזר ומודרנה | רוטשטיין: "הכסף מגיע בסוף להדסה"

מנכ"ל "הדסה עין כרם", פרופ' זאב רוטשטיין. צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

המרכז הרפואי הדסה, שהיה מעורב בניסויים הקליניים בתרכיב החיסון הרוסי לקורונה, ספוטניק 5, מנסה לעלות את מעורבותו העסקית במבצע החיסונים ברוסיה.

בדיווח של רוני לינדר הבוקר (ה') ב"דה מרקר" נמסר כי "הדסה" מתכוונת  לאפשר לאזרחי רוסיה להתחסן בחיסוני "פייזר" ו"מודרנה" שאינם רשומים ומאושרים לשימוש במדינתם, אבל אין כוונה לעשות שימוש במלאי החיסונים ששתי החברות הועידו לישראל אלא לבצע רכישה נפרדת עבור הציבור ברוסיה.

לשם כך מתכוונת הנהלת "הדסה" לנצל את העובדה שהמרכז הרפואי הישראלי מפעיל בית חולים בשם "הדסה מדיקל" במוסקבה - בית חולים אונקולוגי באזור סמוך לבירה שהוגדר כאזור סחר חופשי ועל פי החוק הרוסי רשאית "הדסה" לספק בשטח בית החולים הזה גם תרופות שאושרו לשימוש בישראל אבל לא ברוסיה. בית החולים הזה פועל עתה במתכונת חלקית בלבד ומעסיק 85 רופאים לצורכי אבחון ורק במחצית השנייה של 2021 יופעל במלואו, כולל אשפוז וטיפול.

עד כה חוסנו ברוסיה בתרכיב המקומי כ-1.5 מיליון אזרחים. "הדסה" השתתף בשלב-3 בניסוי הקליני שלו שלטענת מכון גמלאייה שפיתח אותו הציג יעילות של 92%. אולם, שום גורם מערבי לא העניק לחיסון זה אישור-שימוש רשמי.

לפי דיווח של ה-BBC, סקר דעת קהל שנעשה ברוסיה העלה כי 58% מהנשאלים אינם מוכנים להתחסן בתרכיב "ספוטניק-5" אפילו אם יינתן להם בחינם. "פייזר" ו"מודרנה" הבטיחו, לפי ה-BBC, לספק את תרכיביהם לגורם רפואי במוסקבה תמורת תשלום בפברואר, אבל בתגובה ל"דה מרקר" הודיעה "פייזר" כי היא מספקת חיסונים רק על פי הסכמים שנחתמו עם ממשלות ולא עם קליניות פרטיות ולפיכך העברת החיסונים לרוסיה דרך "הדסה" היא בלתי אפשרית.

מנכ"ל "הדסה", פרופ' זאב רוטשטיין, צוטט בדיווח: "כל הפעילות שלנו במוסקבה היא מנוע צמיחה של 'הדסה'. אנחנו פועלים שם, נותנים שירותים, גובים תשלומים ולאחר החזר הוצאות, הכסף מגיע ל'הדסה'".

בתוך כך דיווח "ישראל היום" ששניים מוותיקי "הדסה",  פרופ' רפאל מלמד, בן 82, ופרופ' ז'ק מישל, בן 83, התנדבו להשתתף בניסוי הקליני של תרכיב החיסון הישראלי שפותח במכון הביולוגי בנס ציונה.

פרופסור אמריטוס ז'ק מישל הוא מומחה במיקרוביולוגיה קלינית ומחלות זיהומיות, עבד ב"הדסה" כ-42 שנה ובין השאר ניהל את "הדסה הר הצופים" ושימש כיו"ר ועדת הלסינקי של בית החולים.  פרופסור אמריטוס רפאל מלמד הוא מומחה בכיר ברפואה פנימית, עבד ב"הדסה" 36 שנה ובין השאר כמנהל היחידה לרפואה התנהגותית ברפואה פנימית, אחראי על חינוך רפואי ומרצה בכיר בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית ו"הדסה".

נושאים קשורים:  פרופ' זאב רוטשטיין,  מוסקבה,  חיסון לקורונה,  ספוטניק 5,  פייזר,  מודרנה,  19-COVID,  חדשות,  בית החולים הדסה
תגובות
אנונימי/ת
15.01.2021, 10:17

פששששש...איזה באסא!!! במוסקווה הדסה פורחת ובבית צונחת!!! אולי ייפתח גם “Mc Hadassah”, עם פופ קורן וסרטים...וכך נצא מהגירעון...

אנונימי/ת
15.01.2021, 12:28

בארץ יש מחסור ברופאים, במיטות ובתורים לבדיקות ופעולות חיוניות, אך בי\"ח הדסה, שממומן מכספי משלם המיסים הישראלי, דואג לבריאותם של אזרחי מדינה אחרת?

אנונימי/ת
15.01.2021, 13:38

הוא לא דואג לבריאותם של אזרחי מדינה אחרת, אלא לתזרים המזומנים שלו.

אנונימי/ת
15.01.2021, 13:59

מי שעדיין לא זיהה את ה-MO העסקי של הזאב הוא או תמים או מתחסד (אפשר לשאול את ירדנה עובדיה)

אנונימי/ת
15.01.2021, 16:28

זה אותו רוטשטיין (שמתנהג כאילו שהוא שר הבריאות החליפי), שאמר בראיון טלוויזיני שלא יהסס לקבל את החיסון הרוסי, התנדב לקבל את החיסון הישראלי ועכשיו מקדם מכירות של פייזר ומודרנה?

24.01.2021, 18:38

קטונתי מלהסביר את הוד הקדומים של הדסה , אף שזכיתי לגדול בה כמתמחה אי אלו שנים.
ועל כן , אנונימים יקרים , בהעדר ידו החזקה של האוצר , המשרד בה\"א הידיעה במדינת היהודים , ובהינתן ש\'אוצר היהודים\' גם הוא הצטמצם בגלל קטסטרופת הקורונה בארה\"ב , כל מה שרוטשטיין יעשה למען קופת המרכז הרפואי המוביל בירושלים - נכון הוא וצודק וגם מציל חיים.